Від 500 гривень до 7 тисяч за тепло: чому українці отримують різні платіжки за опалення за однакові метри
ТСН з'ясовувала, чому платіжки за тепло різняться в регіонах України і як впливає на рахунки некоректне встановлення лічильників тепла.

У різних регіонах України, а часто і в одному будинку, плата за опалення може різнитись у кілька тисяч. І за одні й ті самі квадратні метри одні платять більше за інших - хтось 500 гривень, а хтось - 7 тисяч.
Про це йдеться 24 січня в сюжеті ТСН.Тижня.
Так, львів'янин Рустам відчиняє вікно взимку, навіть коли морози тріщать, бо батареї гарячезні. Регулювати радіатор, а значить платити менше, немає змоги. За квартиру у 65 квадратів йому нарахували 2 тисячі гривень. Але у його товариша, в якого така сама площа та така сама квартира, в квитанції сума менша.
А от у киянки Олени удвічі більша сума за 60 квадратних метрів – 5 тисяч 200 гривень.
У її будинку половина мешканців встановила індивідуальні лічильники і платила копійки (до 500 грн) за опалення. Водночас решті нараховували по кілька тисяч. Наприклад, киянину Сергію Сітару, за його словами, на 59 квадратів нарахували 7 тисяч.
Звичайно, Сергій і собі захотів встановити лічильник, за яким би платив максимум 500 гривень. Але теплопостачальник йому відмовив, бо виявилося, що ставити квартирні лічильники тепла за такої вертикальної розводки не можна.
Тож мешканці із захмарними рахунками подали до суду. Сергій добився перерахунку.
"Мінус сім тисяч, то зараз у мене плюс п'ять. На адвоката я витратив десь также. В ноль вийшов", - каже Сергій.
Індивідуальні лічильники зняли з обліку і встановлення нових заборонили. Але бажання економити за рахунок інших сусідів лишилося. Тобто мешканці встановили на свій під'їзд лічильник, а за загальнобудинкові витрати платять інші, не такі кмітливі сусіди.
Аби розрахунки були коректні, лічильники треба встановлювати або всім, або нікому, каже експерт. Найоптимальніший варіант – це створити ОСББ і самим вирішувати, як утеплити будинок, ставити лічильники чи ні.
Так, мешканці однієї зі столичних багатоповерхівок це відчули на власному гаманці. За трикімнатну квартиру Світлана заплатила в грудні 950 гривень за тепло. Усе тому, що живе в утепленому будинку, скрізь поміняні двері та вікна. Встановлений індивідуальний теплопункт. За тепло в 1-кімнатній квартирі тут сплачують 500 гривень. У двокімнатній – 750. Трикімнатна – до тисячі гривень. А в точнісінько такому ж будинку навпроти платіжки суттєво різняться – більші ніж на пів тисячі гривень.
Відео Чому різниця у платіжках за одні й ті самі квадратні метри може сягати кількох тисяч
Чого раптом за одні й ті самі квадратні метри платимо більше за інших - ось про що гули соцмережі цього тижня. У різних регіонах, а часто і в одному будинку, плата за опалення може різнитись у кілька тисяч. Хтось платить 500 гривень, а хтось - 7 тисяч. Чому так відбувається – дивіться далі.

А в одному з будинків в Херсоні пішли далі – повністю модернізували систему опалення. І цим ще зменшили рахунки. Тепер мешканці платять вполовину менше ніж до модернізації.
Звісно, вкласти у ремонт мешканцям теж довелося багато. Зокрема в теплопункт, який автоматично регулює подачу тепла, залежно від температури повітря надворі.
"Тому, що буває таке, що на вулиці 10 градусів тепла, а теплопостачальна організація подає 70 градусів, і люди відкривають кватирки, і все це оплачене людьми тепло іде на вулицю", - пояснює керівник Херсонського обласного центру енергоефективності та екології Андрій Карпачов.
На утеплення, заміну вікон і системи опалення ОСББ брало кілька так званих "теплих кредитів". Загалом на 5 мільйонів гривень, каже голова ОСББ. Але переконати людей викласти гроші, які потім окупляться за один-два сезони, вкрай непросто.
Утім, різниця в платіжках в різних областях залежала ще від одного фактора. Від вартості розподілу газу. Для одних це 50 копійок за доставку кубометра газу, а для інших - до трьох гривень. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) знизила максимальний тариф на розподіл до однієї гривні 79 копійок за кубометр. Для 14 облгазів. Так само уряд встановив граничну ціну газу - на рівні 6 гривень 99 копійок за кубометр.
Але це на наступні платіжки. І як довго діятиме обмеження - незрозуміло, бо Україна взяла курс на ринок.
Нагадаємо, від 1 січня в Україні подорожчав газ, що спричинило невдоволення серед населення і українці у низці міст вийшли на тарифні протести з перекриттям доріг. У понеділок, 18 січня, Кабінет міністрів України на позачерговому засіданні ухвалив рішення про зниження ціни на газ для українців. Так, за ухваленою постановою, від 1 лютого 2021 року встановлена гранична ціна на паливо на рівні 6,99 гривні. Однак така вартість буде діяти на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня.