Від агфляції страждає не лише Україна

Хвиля агфляції захлеснула весь світ, і Україна не виняток, а лише ілюстрація до правила. Експерти зазначають, що причини для цього об'єктивні.

Рекордний ріст цін на продукти - явище планетарне, кажуть експерти. Людство відчуває дефіцит сільськогосподарських земель, і пропозиція давно відстає від попиту. Лише за останні 10 місяців світова інфляція становить 13 відсотків.

Агфляція – так німецькі експерти назвали шалений ріст цін на сільськогосподарські продукти. Новий термін вигадали лише влітку цього року. Саме тоді шалений стрибок цін відчули не лише на вулицях Берліна, але й у Празі, Варшаві, Братиславі, Лондоні та Києві. І це ще не вся географія.

Хвиля агфляції докотилась до берегів усіх континентів. Приміром у Сполучених Штатах Америки молоко та масло подорожчали на 20 %, а курячі яйця – майже на половину. Також вгору поповзли ціни на хліб та олію. Подібна ситуація у Великобританії. На туманному Альбіоні особливо дорого їсти хліб. У континентальній Європі – те саме. Суцільне зростання.

Чек із супермаркета (Фото: cripo.com.ua)
Фахівці переконують, що світовій тенденції зростання цін кінця-краю не видно
Україна не виняток. Останнім часом хліб подорожчав на 10 відсотків, молоко на 15, а олія на цілих 50%.

Світовій тенденції зростання цін кінця-краю не видно, переконують фахівці.

З-поміж причин стрибка цін – насамперед, неврожай пшениці та рекордно малі запаси зерна за останні 26 років. Ще один фактор - зростання попиту на продукти харчування в країнах, що розвиваються. Насамперед, ідеться про Китай. Галопуючі темпи економічного зростання повільно переростають у збільшення статків населення. Китайці почали активно їсти м’ясо, молоко та інші колись малодоступні продукти. Вподобання країни з понад мільярдним населенням так чи інакше впливає на решта світу.

На стрибок цін у різних країнах реагують по-різному. Від мовчазної згоди до масових акцій протесту. Все залежить від структури видатків населення. Якщо жителі ЄС витрачають на продукти харчування до 20% власних доходів, то в Україні цей показник становить 50 і більше. Звідси і скупий раціон найменш захищених верств населення.

Чи може Україна протистояти світовим тенденціям росту цін? Навряд чи. Втім, експерти вважають, наповнити внутрішній ринок порівняно дешевими та якісними харчами цілком реально.

Поки українська сільськогосподарська земля недоторканна. Її не можна, ані купити, ані продати. Такі умови інвесторів не приваблюють. Самотужки розвивати галузь держава теж не може. Тому вже з першим снігом на ринках домінують харчі іноземного виробництва. Ціну на них диктуємо не ми.

Насторожує, що цьогорічне зростання цін може стати рекордним за весь час від 2001-го року. Інфляція за підсумком 10 місяців склала 11,7 відсотка попри те, що урядовці обіцяли не вийти за межі власного прогнозу зростання цін у 7,5 відсотків.

В уряді причиною вважають збіг одразу кількох несприятливих чинників: зростання цін на світовому ринку (в тому числі на нафту), політична нестабільність і посуха.

Стримати ціни не допомогло ані заморожування всіх регульованих державою тарифів, ані заходи регулювання на продовольчому ринку.

Водночас, перший віце-прем’єр сьогодні заявив, що вже в листопаді інфляцію стабілізують. Заяви експертів і політиків, що причиною втрати контролю над зростанням цін стали прорахунки в роботі уряду, перший Віце-прем’єр Микола Азаров категорично спростовує.

ВідеоЦьогорічне зростання цін може стати рекордним за 6 років

ВідеоХвиля агфляції захлеснула світ

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: