Відновилася "газова війна" України з Росією: Київ виклав свої козирі

Дата публікації
Відновилася "газова війна" України з Росією: Київ виклав свої козирі

"Газпром" і "Нафтогаз" обмінялися заявами про постачання російського газу в Україну / eresparis.com

Частка імпорту російського газу в Україну за минулий рік скоротилася вдвічі.

За два місяці до закінчення "зимового" пакету домовленостей щодо постачань російського газу в Україну Київ та Москва обмінялися публічними заявами. Росія почала шантажувати, що, мовляв, із 1 квітня скасує нині діючу знижку для України, яку прем'єр РФ Дмитро Медведєв називає "доброю волею нашої країни". Натомість Київ тримається спокійно – домовленості про знижку й так перестають діяти 1 квітня, а частина російського газу в загальному імпорті в Україну за минулий рік скоротився вдвічі, а в грудні взагалі на дві третини.

У "Нафтогазі України", як і в Москві, заявили про готовність переговорів про "літні" поставки газу. Проте Київ поки "розсекретив" більше своїх козирів, ніж Кремль.

"Газпром" втратив 2/3 українського ринку в грудні 2014 року і змушений забезпечувати максимальну гнучкість поставок. Умови "зимового пакету", на яких "Нафтогаз" купує газ у "Газпрому", вже зараз поступаються умовам європейських постачальників "Нафтогазу". В результаті частка ринку російського постачальника в Україні скоротилася на користь європейських компаній", - ідеться в повідомленні НАК "Нафтогаз України".

Торік у грудні Україна закупила за кордоном близько 1,5 млрд куб. м газу (у грудні 2013-го – 2,0 млрд куб. м). Із них 33% газу було імпортовано з Росії і 67% – з Європи (у грудні 2013-го – 95% і 5% відповідно). При цьому відбір газу з підземних сховищ в грудні 2014 року залишився на рівні грудня 2013-го (2,55 і 2,53 млрд куб. м відповідно).

"Продаючи ресурс за найвищою ціною, "Газпром" виконує роль балансуючого постачальника і забезпечує гнучкість поставок передплаченого газу в рамках контрактних обсягів. Повернення до старих умов призведе до подальшого скорочення частки "Газпрому" в Україні. Старі контрактні умови роблять пропозицію "Газпрому" ще менш привабливою порівняно з ринковими умовами європейських постачальників "Нафтогазу", - зазначають у НАК.

Крім того, Київ наголошує, що Росія взагалі може втратити ринок постачання газу в Україну.

"Минулого року ми закупили в Росії майже в два рази менше газу, ніж у 2013-му. Якщо "Газпром" не зможе запропонувати нам конкурентні умови, це призведе до повної втрати України як ринку збуту. Ми будемо бездоганно транспортувати російський газ для європейців, але закуповувати паливо для українських споживачів нам буде вигідніше на європейському газовому ринку. За таких умов повне усунення "Газпрому" з українського ринку – питання часу", – впевнений глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

Український ринок природного газу є найбільшим у Східній Європі та раніше входив до трійки найбільших експортних ринків "Газпрому" за обсягом продажів і виручки.

У "Нафтогазі" наголошують, що готові до переговорів щодо нових умов поставок за участю Єврокомісії.

"Беручи до уваги ситуацію, що склалася, "Нафтогаз" відкритий до обговорення умов поставок газу "Газпрому" на ринок України з 1 квітня 2015 року до закінчення судового розгляду між сторонами в Арбітражному інституті при Торговій палаті Стокгольма. Враховуючи конструктивність, прозорість і результативність переговорів, проведених у минулому році за участю представників Євросоюзу, "Нафтогаз" пропонує провести переговори в аналогічному тристоронньому форматі і готовий до обговорення нових умов найближчим часом", - говориться в заяві.

Нагадаємо, нині триває судовий розгляд за позовами, поданими обома компаніями в Арбітражний інститут при Торговій палаті Стокгольму. Зокрема, "Нафтогаз" вимагає стягнути з "Газпрому" переплату в розмірі близько 6 млрд доларів США за газ, поставлений російським монополістом в Україну з 2010 року. Суд також ухвалить рішення, чи повинен "Нафтогаз" доплатити "Газпрому" яку-небудь суму за газ, поставлений в Україну до підписання брюссельських угод. Москва заявляє, що Україна заборгувала 2,44 млрд доларів.

Тим часом прем'єр-міністр Арсеній Яценюк також заявив, що через постійні "примхи" Кремля Україна може повністю відмовитися від російського газу.

Експорт російського газу впав до десятирічного мінімуму

Експорт російського газу впав до десятирічного мінімуму

Наступна публікація