Відставка голови НБУ: кому не догодив Смолій та чим це загрожує Україні

Дата публікації
Перегляди
6621
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Відставка голови НБУ: кому не догодив Смолій та чим це загрожує Україні

Фото: Яків Смолій / Twitter

Смолій, призначений два роки тому, до того був першим заступником голови НБУ Гонтаревої. А її дуже критикувала вся команда Зеленського.

З посади йде голова Національного банку Яків Смолій. Це - його рішення, яке він сам пояснив систематичним політичним тиском на нього. Відтак - Смолій не допрацював цілих п'ять років до кінця терміну повноважень. Постанову про його звільнення президент Зеленський вже вніс до Верховної Ради.

Чого хоче влада від Нацбанку? Чому занепокоєні міжнародні кредитори? Та як реагує на все це курс гривні - в сюжеті ТСН.19:30.

На заяву голови Нацбанку про відставку та ще й з уточненням - через політичний тиск, миттєво відреагував фінансовий ринок. Ще до обіду курс валют змінився тричі. Гривня помітно просіла, бо навіть ймовірний політичний тиск на НБУ дуже непокоїть іноземних кредиторів, на яких останнім часом тримається фінансова стабільність в Україні. 

Такого давно не було: 50 копійок національна валюта втратила за один ранок. Все через заяву очільника Нацбанку. Його незалежність - одна з головних умов кредиторів. А він каже: влада тисне. 

"Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це унеможливлює ефективне виконання мною як головою покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Національного банку та взаємодію з іншими державними органами. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні", – написав він у соцмережі.

Відставка Смолія: чого хоче влада від Нацбанку і чому занепокоєні кредитори

Відставка Смолія: чого хоче влада від Нацбанку і чому занепокоєні кредитори

Смолій, призначений два роки тому, до того був першим заступником голови НБУ Гонтаревої. А її дуже критикувала вся команда Зеленського. Зокрема, за банкопад. Тож позбутись Смолія хотіли одразу. Але вступились банкіри та міжнародні кредитори - Нацбанк має бути незалежним. Сьогодні критики голови НБУ у монокоаліції зізнаються: вони саме шукали спосіб звільнити його.   

"Підтримка буде всередині партії. Вже питання назріло. Скажу по секрету, що вже воно обговорювалось і вже шукали механізм представники профільного комітету фінансового, як зробити ініціювання цієї відставки. Тому що законом дуже обмежується це питання", – каже нардеп "Слуги народу" Олександр Качура.

Ще одна з причин ймовірного тиску: керівництво НБУ нібито змушували надрукувати кілька мільярдів гривень. У правлячій партії нині доволі популярна думка, що це мало б підживити грошима певні сектори економіки. А консерватор Смолій, кажуть, опирався - адже друк гривні розжене інфляцію.

"Під час минулого бюджетного процесу чинився великий тиск. щоби допомогти фінансувати бюджет. Оскільки в нас недовиконання доходів вже на 40 млрд грн. І чинився значний тиск, щоб НБУ допоміг - дали більше грошей в бюджет. Якщо по простому, надрукували", – вважає член Комітету ВР з питань бюджету Володимир Цабаль.

Заява голови НБУ спричинила неабиякий резонанс. МВФ, який щойно перерахував Україні рятівний транш, обережно побажав незалежності наступнику Смолія. А от посли країн великої сімки застерегли Україну від відкату у реформах та закликали не підривати незалежність Нацбанку. Міністр фінансів сьогодні навіть змінив тему свого брифінгу, щоби запевнити: гривня ось-ось заспокоїться. Так само, як і міжнародні кредитори, коли побачать, що Україна виконує зобов'язання.

Щоби звільнити керівника НБУ цього тижня, депутатам доведеться провести позачергове засідання. Бо зараз вони зайняті поправками до закону про гральний бізнес.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Дата публікації
Перегляди
6621
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація