Витверезник для нації. Здорожчання міцного алкоголю сприятиме розквіту небезпечних "наливайок"

Витверезник для нації. Здорожчання міцного алкоголю сприятиме розквіту небезпечних "наливайок"

Фото: Reuters

В Україні підвищили мінімальні ціни на алкогольні напої.

В Україні від 9 вересня здорожчали міцні алкогольні напої. Горілка, коньяк, вина та віскі додали в ціні в середньому по 20%. Не зачепило це здорожчання хіба тільки сухі вина. Україна виконує директиви Євросоюзу і крокує до ставок акцизів, як там. У ЄС вони становлять 5,5 євро, а в Україні – 5,11 євро.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Цінники на алкоголь усюди переписали буквально за ніч. І те, що вчора і без того коштувало не дешево, сьогодні зросло ще на третину. Пляшку горілки, до прикладу, менше ніж за 80 гривень не знайдеш. Та чи є цьому межа? Бо те, що відбувається сьогодні, по суті нагадує "сухий закон", і повернення назад у 90-ті, коли пили все що горить.

Причина чергового стрибка на весь міцний алкоголь криється в акцизах - ставку на 20% підняли ще в березні, а стару ціну у 70 гривень тримали донині. Поки виробники не почали скиглити, бо, мовляв, працювали у збиток.

"Дешевше за умови сплати всіх податків виготовити пляшку горілки чи вина неможливо", - говорить виконуючий директор асоціації "Укргорілка" Аліна Шолохман.

Виявляється, більше ніж половина вартості півлітрової пляшки горілки - це акцизи та податки. Іще трохи становлять витрати на виробництво. А сам напій вартує мізер - 5,25 гр. І це ще далеко не межа, кажуть аналітики.

"Наступного року горілка коштуватиме 91 гривню за півлітра", - прогнозує керівник Асоціації постачальних торгівельних мереж Олексій Дорошенко.

А все через те, що ціни на полицях українських супермаркетів повинні дорівнювати європейським. Скажімо, в Польщі найдешевша півлітрова пляшка горілки коштує 20 злотих – тобто 140 гривень. Віскі там дорожче на 100 гривень, ніж в Україні.

Експерти назвали негативні наслідки здорожчання алкоголю в Україні

Експерти назвали негативні наслідки здорожчання алкоголю в Україні

Горілку в Україні відтепер продаватимуть щонайменше за 79,5 грн. Найдешевша пляшка вина – 37 грн. Елітні віскі, ром та джин теж зросли на 6%. І аж на третину став дорожчим коньяк.

У Польщі також є поняття мінімальної роздрібної ціни, нижче якої продавати не можна. Там її запровадили задля здоров'я нації. А ще - високий акциз у 5,5 євро з літра, або 165 грн.

Упродовж останніх трьох років надходження від акциз в Україні зросли до 6 млрд грн. Сподівалися ж отримати вдвічі більшу суму – 12 млрд грн. Експерти пояснюють це тим, що в Україні просто почав знову активно діяти чорний ринок – через "наливайки", кафе, магазини, де алкогольні напої продають часто дешевші, проте дуже сумнівної якості. А вживання таких напоїв може призвести навіть до масових летальних випадків.

Більше подробиць дивіться в сюжеті Ірини Прокоф'євої.

Повʼязані теми:

Наступна публікація