Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Війна в Україні допомагає контрабандистам на чорному ринку ставати багатшими - The Washington Post

Україна вже давно є основним каналом для поставок незаконного озброєння.

Командира сепаратистів застрелили під час вечері в московському ресторані. Співробітники правоохоронних органів виявили імпровізований підземний трубопровід для перекачування нафти з Росії в село на українському кордоні. Лідери бунтівників проводять масштабну чистку в одному з сепаратистських регіонів України, затримані старші посадові особи і військовослужбовці.

На перший погляд зовсім різні події, але чи є чорний ринок сполучною ланкою?

Про це пише Джек Лош у статті "Війна в Україні допомагає контрабандистам на чорному ринку ставати багатшими", опублікованій на сайті газети The Washington Post.

В Україні перебував один з основних каналів міжнародної контрабанди. Мафіозні синдикати вже давно орудують на Донбасі, регіоні, який не дотримується загальноприйнятих норм. І метушня війни практично не порушила взаємопов'язані злочинні світи Росії і України. Швидше, конфлікт просто відкрив новий фронт економічних можливостей для військових спекулянтів, корумпованих чиновників і кримінальних класів.

В кінці 2014 року уряд в Києві запровадив економічну блокаду самопроголошених "Донецької та Луганської народних республік" ("ДНР" і "ЛНР"). Колони транспорту, які здаються нескінченними, прослизають через військові контрольно-пропускні пункти в буферній зоні, в той час, як солдати обшукують автомобілі на предмет заборонених товарів, а мобільні підрозділи по боротьбі з контрабандою патрулюють вразливу лінію фронту.

Кінцевий результат – завищені ціни в сепаратистських регіонах. Нестача харчів, палива і медикаментів, а також підвищення активності на чорному ринку. Бойові дії, зруйнована економічна інфраструктура та фінансові махінації сепаратистських влади додатково посилюють ці проблеми. Цивільні особи у контрольованих повстанцями районах змушені покладатися на подачки або періодичні зв'язки з місцевими контрабандними угрупованнями.

Головним призом на Донбасі, промисловому, постраждалому від війни регіоні, вважають незаконну торгівлю українським вугіллям і російською нафтою. У роздріб контрабандне пальне найчастіше продають на автомайстеренях і на станціях шиномонтажу, при цьому більшістю операцій керують аматори. Служба безпеки України (СБУ) іноді оприлюднює результати боротьби, з'являються випадкові фотографії того, як агенти під прикриттям викопують незаконні трубопроводи, які можуть простягатися на кілька миль у довжину.

Ділові угоди між контрабандистами на підконтрольній уряду території здаються стабільними, а ситуація серед підтримуваних Росією сепаратистів вкрай хитка. Перспектива отримання прибутку залучає, але за неї точиться жорстока боротьба, і ділові суперечки можуть закінчитися кровопролиттям.

Візьмемо випадок Євгена Жиліна. Під час проєвропейських вуличних протестів у Києві взимку 2013-2014 рр. колишній керуючий бійцівського клубу став ключовим войовничим контрреволюціонером. Пізніше, коли схід поринув у збройний конфлікт, він зібрав сепаратистський батальйон. У минулому місяці 40-річний чоловік був убитий в ексклюзивному ресторані на околиці російської столиці. Схоже, була зіпсована комерційна угода. Джерело повідомило газеті "Комерсант", що Жилін був убитий через суперечки з контролю продажу бензину, дизельного палива і вугілля.

Відео Вугільний слід у справі вбивства лідера проросійської організації "Оплот"

Приблизно в той же час, в "ЛНР" спалахнула боротьба між угрупованнями. Десятки фігур режиму були ув'язнені, колишній "прем'єр-міністр" Геннадій Ципкалов помер в ув'язненні при загадкових обставинах. Один інсайдер назвав це "боротьбою за владу серед залишків Партії регіонів", маючи на увазі розпущену політичну партію Віктора Януковича, вигнаного президента України та горезвісного клептократа.

Контрабандні маршрути – основне джерело доходу для сепаратистської "еліти" України. Деякі з затриманих під час чищення, імовірно, контролювали торгівлю енергоносіями. Схоже, серед командирів є ті, хто вважає застосування суворих заходів засобом консолідації багатства і влади.

У розпал цієї чистки, сепаратистські чиновники опублікували сумнівні фотографії великих складів зброї і стверджували, що потенційні вбивці збиралися усунути лідера "ЛНР" Ігоря Плотницького (який вже пережив замах на своє життя цим літом). Ймовірний улов (за чутками, що складається з численних штурмових гвинтівок, 30 гранат, 1,5 кілограма пластикової вибухівки, 138 ящиків з боєприпасами і ручного вогнемета) став відмінним приводом для придушення внутрішніх супротивників.

Сам розмір цього арсеналу вражає, він став нагадуванням про одну з найдавніших традицій злочинного світу – контрабанду зброю.

Україна – пост-радянська країна, один з найбільших в світі виробників зброї – вже давно є основним каналом для поставок незаконного озброєння, велика частина якої зосереджена в неймовірно корумпованому Одеському порту. Озброєний конфлікт і хаотичні, неконтрольовані бойовики збільшують ризик того, що незаконний ринок зброї вийде з-під контролю. Досі бої діяли як магніт для зброї; через високий попит воно зосереджене вздовж лінії фронту.

Велика проблема полягає в тому, що станеться з цими гвинтівками, бомбами і кулями, коли війна закінчиться.

Відео Що насправді стало причиною низки смертей важливих осіб в Україні, Росії та псевдореспубліках

Залиште свій коментар

Вибір редакції