Юристи кажуть, уся проблема в тому, що прокурор і Нацгвардія розуміють постанову Кабміну про грошове забезпечення по-різному.
Держава Україна подає в суд на солдатів, які захищають країну в АТО, з вимогою повернути гроші за участь в антитерористичній операції. Солдати насправді стали пішаками в грі між прокуратурою та штабістами.
Про це йдеться в сюжеті програми "Гроші".
Боєць Національної гвардії Любомир Шпур - постійний учасник АТО. Він – один із тих, кого військова прокуратура може змусити повернути гроші за участь в АТО. Любомир може бути змушений віддати державі, яку захищав, мінімум три тисячі гривень.
На гроші нацгвардійців зазіхає військовий прокурор. Він подав у суд на Західне територіальне управління Нацгвардії. Прокуратура звинувачує штабістів у тому, що торік військовим переплатили за участь в АТО.
"Багато військовослужбовців не задоволені, адже так як звучало, що вони мають ці кошти внести до каси військової частини як відшкодування нібито завданих збитків державі", - говорить боєць Національної гвардії України Віктор Максимчук.
Прокурор стверджує, що Нацгвардія нараховувала винагороди за АТО із порушенням постанови Кабміну.
"… за безпосередню участь в антитерористичних операціях… починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менше, ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць", - ідеться в документі.
Ось ці слова "не менше, ніж" і стали каменем спотикання між військовими Нацгвардії та прокурором.
Претензія прокуратури така. Нацгвардія нараховувала всім по три тисячі гривень, не зважаючи на тривалість відряджень та звання бійців. Прокуратура вважає, це порушення принципу справедливості, визначеного статтею 7 Бюджетного кодексу.
Своєю чергою фінансовий відділ Західного теруправління Нацгвардії вважає, що діяв чітко в межах закону.
"Місячне грошове забезпечення ділиться на кількість календарних днів місяця і береться фактична кількість днів участі в АТО. Якщо сума виходить менше, ніж три тисячі гривень, встановлюється мінімальна сума три тисячі гривень. Якщо сума виходить більше трьох тисяч гривень, відповідно нараховується сума, яка виходить", - говорить начальник фінансового відділу Західного територіального управління Національної гвардії України Володимир Шатенко.
Спробуємо розібратися, як Нацгвардія платила за АТО. Зарплата рядового солдата – 1850 грн. У червні він п'ять днів перебував у зоні АТО. Рахуємо його винагороду за таким алгоритмом: зарплата (1850 грн) ділиться на кількість днів червня (30). Результат (61,5 грн) множиться на п'ять днів, які рядовий був у відрядженні. Виходить 308 гривень. Але, згідно з постановою Кабміну, рядовому виплачується не менше, ніж 3 тис. грн.
Інший приклад. Припустимо, зарплата офіцера – 3,5 тис. грн. Беремо ті самі умови та розрахунки. Винагорода за п'ять днів у АТО - 583 грн. Тож йому теж виплачується 3 тис. грн.
"Даний механізм і порядок нарахування існує по всій Національній гвардії, по всіх підрозділах Збройних сил, по всіх підрозділах прикордонної служби", - зазначає начальник фінансового відділу Західного територіального управління Національної гвардії України Володимир Шатенко.
Але пояснення нацгвардійців суду не сподобалися і вимоги прокуратури задовольнили у повному обсязі.
"Яким чином відшкодувати? Подавати нам зустрічні позови, судитися з військовослужбовцями, щоб вони вернули?", - нарікає начальник фінансового відділу Західного територіального управління Національної гвардії України Володимир Шатенко.
Тобто, хотілося як краще, а вийшло як завжди. Чиновники, намагаючись простимулювати військових захищати країну, тільки створили їм зайвий головний біль.
Юристи кажуть, уся проблема в тому, що прокурор і Нацгвардія розуміють постанову по-різному.
"Вказане формулювання не дає достатніх можливостей однозначно вирішити порядок виплати, розмір вказаної виплати", - говорить координатор Центру правової допомоги учасникам АТО Сергій Різник.
Між тим Міноборони вже стало на бік військової прокуратури.
"Представник військової юстиції діє в рамках українського законодавства", - підкреслив в. о. начальника прес-служби Генерального штабу Владислав Селезньов.
Наприкінці січня Кабмін ухвалив нову постанову. У ній уже чітко вказано - розмір винагороди визначається кількістю днів, проведених у АТО.
Проте військовим від цього не легше. Вони схвильовані - що, як інші прокурори надумають перерахувати їхні гроші? А раптом у них відберуть зароблене в минулому році?
"Це буде такий прецендент і мобілізованих, і безпосередньо в Збройних силах України", - говорить боєць Національної гвардії України Віктор Максимчук.
Конфлікт між прокуратурою та Нацгвардією, крайніми в якому стали солдати, можуть виправити лише ті, хто його створив - автори постанови №158 Кабміну.