Як Гонтарева пояснювала падіння гривні та економіки. Основні тези та повний текст виступу

Останньою причиною знецінення нацбалюти голова НБУ назвали політичні скандали у верхівці влади.

Гривня знецінюється через сезонні чинники, а також на тлі політичного скандалу у верхівці влади. Стримати це падіння в Нацбанку немає достатньої можливості. Проте регулятор "викинув" на аукціон чергові 50 млн доларів.

Про це під час сьогоднішнього виступу у Верховній Раді сказала голова НБУ Валерія Гонтарева.

Основні тези про монетарну політику Нацбанку та поточну ситуацію на валютному ринку:

– Динаміку курсу останнім часом визначали як тимчасові, так і фундаментальні ринкові фактори. Сезонні чинники залишилися позаду. Але в останні дні з'явився новий ситуативний фактор – політична нестабільність.

– Зараз, як і в найближчому майбутньому, фундаментальний тиск на курс буде спричиняти погіршення зовнішньої кон'юнктури, що перебуває поза межами впливу НБУ.

– У 2015 році дефіцит поточного рахунку платіжного балансу вперше за останні 10 років був майже збалансованим і становив 200 млн доларів США (близько 0,2% ВВП). Для порівняння – у 2013 році він був 16,5 млрд доларів США або майже 10% ВВП.

– Із збалансованого поточного рахунку у 2015 році Україна виходить у дефіцитний поточний рахунок у 2016 році. За новими прогнозами НБУ, він сягне 2,5 млрд доларів США або 3% ВВП у 2016-му.

– Унаслідок ситуативних і фундаментальних факторів протягом січня надходження валюти в країну скоротилися на 26% порівняно з груднем. А продаж валюти на міжбанківському ринку впав на 43% порівняно з груднем.

– Національний банк не протидіє впливу фундаментальних факторів. Він згладжує надмірні коливання курсу, які відбуваються внаслідок саме ситуативних чинників.

– Для згладжування коливань курсу НБУ проводить валютні інтервенції та вилучає надлишкову ліквідність з банківської системи.

– Нацбанк переглянув прогноз зростання української економіки у поточному році у бік зниження – з 2,4% до 1,1%.

– Відновлення банківського кредитування відбудеться у другій половині року. Це проходитиме поступово з огляду на три причини – низький попит на позикові кошти для інвестицій, значний обсяг простроченої заборгованості бізнесу, високу закредитованість бізнесу.

– Після розробки і впровадження Стратегії розвитку державних банків "Ощадбанк" зосередиться на кредитуванні малого та середнього бізнесу, а "Укрексімбанк" – на підтримці зовнішньоторговельних операцій.

– НБУ і уряду вдалося до нуля звести фіскальне домінування над монетарною політикою. У 2016 році НБУ не буде монетизувати державний борг ані на потреби НАК "Нафтогаз", ані для фінансування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, ані для до капіталізації держбанків.

– Відсутність фіскального домінування дало підґрунтя для запровадження режиму інфляційного таргетування.

– Для забезпечення цінової та фінансової стабільності Верховній Раді цього року необхідно ухвалити 20 законопроектів. Вони вже подані до парламенту.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: