Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Як працює ProZorro: система лякає новачків бюрократією і надихає учасників мільйонними прибутками

Ті, хто раніше не міг і підступитися до тендерів, активно розвивають свій бізнес завдяки держзакупівлям.

Більше 200 тисяч підприємств в Україні регулярно продають державі товари та послуги через систему ProZorro. До її появи таких сміливців було втричі менше, бо бізнесмени не вірили, що можна чесно вигравати тендери, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Бізнес Олексія Давиденка ще дитячого віку, 10 років тому він лише перепродував виготовлене за кордоном, а нині сам власник невеликого виробництва. "Ми орендували непрацююче з радянських років виробництво – просто стояло занедбане. Закупили нове обладнання і розпочали", - каже чоловік. Зараз його підприємство виготовляє уже 60 найменувань товарів для реабілітації та для людей з інвалідністю. Ціни суттєво нижчі імпортних аналогів, але продавати у державні лікарні ніяк не виходило. "Там була така виписана тендерна документація і така кількість необхідних документів, що ти вже на старті розумів, що вірогідність 0,00 відсотка", - каже бізнесмен.

Відео Кому гроші: чи можливі чесні заробітки на держзакупівлях

Більше 200 тисяч підприємств в Україні вже регулярно продають державі товари та послуги через систему ProZorro. Раніше таких сміливців було втричі менше. Бізнесмени не вірили, що можна чесно вигравати тендери. Утім, ті, хто не побоявся зіграти за новими правилами, вже сьогодні мають додаткові мільони гривень прибутку. 

Кому гроші: чи можливі чесні заробітки на держзакупівлях

Що таке ProZorro Олексій відчув на власній кишені: торгівля з державою – це додатковий мільйон гривень прибутку щороку. "Це нові ринки збуту. Ми їх взагалі не бачили. Їх не було. І вони з’явилися з появою ProZorro", - каже підприємець. Додатковий плюс – відсутність обмежень у географії. "Якшо ми бачимо, що десь з’являється навіть 10 штативів у лікарні маленького районного центру, то ми можемо брати участь, сидячи в Києві. Для них немає можливості купувати десь поруч дорожче, а для нас є можливість знайти нових клієнтів по всій країні", - пояснює виробник.

Столична п’ята лікарня серед тих, хто купує такі штативи у Олексія. Тут пояснюють просто: "Враховуючи, що їхня вартість в 3-4-5 раз дешевша, ніж іноземні аналоги, було здійснено вибір саме такий". Побачити економію може кожний з комп’ютера. "Лікарня була готова заплатити 17 тисяч гривень. А в кінцевому результаті за тендером ProZorro вона закупила за 13,5 тисяч. І це маленький приклад", - пояснює економіст. Є й великі приклади – тендери на дороговартісне обладнання вже зекономили мільйони. "За три роки, ми рахували, економія становить в межах 6,5 мільйонів гривень. Це, грубо кажучи, річний кошторис по закупівлі медикаментів по лікарні", - пояснює він.

ProZorro
ProZorro

У межах України абсолютний рекордсмен з економії підприємств "Укргазвидобування". За 3,5 роки роботи в ProZorro компанія виграла на закупівлях майже 14 мільярдів гривень. Тендер онлайн чимось нагадує перегляд футбольного матчу, на кону – ремонтні послуги свердловин. Стартова ціна в понад сотню мільйонів гривень, запеклі торги і результат, яким дуже задоволені: "Знизилась до 79 мільйонів гривень. Це фактично 33 мільйони - 30% зниження по результатах процедури".

Кількість підприємств, що готові торгувати з державою, за три роки зросла утричі – зараз таких 214 тисяч. У ProZorro кажуть, що ростання кількості учасників призводить до зростання конкуренції, а це простіше дозволяє знаходити справедливу ціну в закупівлях: "Чим більше конкуренція, тим нижчі ціни і більше економить держава наших із вами грошей".

Водночас тисячі бізнесменів досі бояться підступитися до ProZorro. Найрозповсюдженіший страх – бюрократія. Перелік документів, якщо його ніколи не готував, спершу дійсно відлякує, однак фахівці кажуть, що процедура рутинна та особливої складності не має, а десятки тисяч підприємств її пройшли – і не шкодують. Спроба не безкоштовна: участь у торгах коштує від 17 до 1700 гривень, залежно від суми закупівель. І знову ж таки: ті, хто спробував, запевняють, що шанс того вартий.

Кореспондент ТСН Мирослав Ганущак

Залиште свій коментар

Вибір редакції