Яку форму правління обрати для власників багатоповерхівок. Що стоїть за докорінними змінами-2020

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Чиновники наголошують, що підстав для хвилювань немає і процедури створення ОСББ працюють і виписані.

Домовлятись із мешканцями свого будинку, як жити далі, треба вже зараз, тому часу залишилось менше року. Це - порада для тих, хто живе в багатоквартирних будинках і досі скаржиться на ЖЕКи.

До 1 травня наступного року всі власники квартир мають визначитися із формою управління. Це може бути самоуправління, ОСББ чи управлінська компанія. Не визначатися взагалі - найгірший варіант, адже це зроблять за вас і, найімовірніше, не в найліпший спосіб. Цілком можливо, керувати будинком за ваші гроші буде той самий ЖЕК, який обслуговував чи не обслуговував раніше, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Уже четвертий рік у нашому житловому фонді триває перебудова. Утім, навіть за стільки часу створити ОСББ для людей – квест: дістати інформацію, хто володіє квадратними метрами в будинку, зібрати підписи всіх співвласників, забрати технічну документацію в ЖЕКу, відвоювати землю. Це треба робити за законами і постановами, яких вже сила-силенна.

Із 200 тисяч багатоквартирних будинків лише 17% створили ОСББ, 6% визначили управителя самі, а 21% його отримали за конкурсом від місцевої влади. Решта 56% досі не визначилися і працюють із ЖЕКами.

Так, Володимир керує ОСББ вже шість років. Його будинок одним із перших об’єднався ще у 1990-х, але землю під ним не можуть відстояти і досі. За словами чоловіка, Уряд мав розробити схему, за якою все організовується. Сьогодні все це просто не працює. Та чиновники заплутують людей своїми законами іще більше, породжуючи нові страхи підміною понять. Від початку року почався перехід від тарифів, які встановлює місцева влада, до внесків на управління, які встановлюєте ви в ОСББ чи домовляєтесь із управителем.

Голови сусідських об’єднань протестують: бояться, що тепер комуналку їм рахуватимуть, як підприємцям, ще й дертимуть податки.

Насправді, за словами чиновників, для ОСББ нічого не змінюється. Платитимуть більше лише управителі. "Послуга - це вже господарська діяльність, вона оподатковується, коли ви наймаєте управителя для надання послуги, а, якщо співвласники будинку відшкодовують - витрати на управління своїм майном, не змінюються. Як були вони неприбутковими такими вони і лишаються", - заявила начальник управління житлової політики департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Мінрегіону Світлана Старцева.

Для ЖЕКів, які працюють за чиновницькими тарифами – це означає швидке банкрутство. А для українців, яких вони обслуговують, що одного дня вимкнуться ліфти, ніхто не залатає труби, що прорвало, а подвір’я стоятимуть неприбрані. Аби цього не сталося, в Кабміні встановили кінцеву дату, коли всі мають визначитися із формою управління - 1 травня 2020 року. У противному разі нав’яжуть компанію, яка захоче на вас заробити втридорога. "Сьогодні тарифи за об'єкти, які були встановлені в місті, були завжди істотно занижені. Завжди. Це означає, що всі ми разом з вами платили не просто ринкову ціну з точки зору комерції, а не достатню з точки зору змісту власних об'єктів", - вважає керівник управлінської фірми Олег Соколов.

Звичайно, зібрати власників всіх площ до купи, розібратися в розкиданих нормах законів, уладнати всі юридичні моменти - людям самостійно складно. Якби місцева влада була справді зацікавлена у швидкому створенні ОСББ, а не в хитрій перепрофілізації ЖЕКів під управлінський бізнес  - все давно об організували за форматом одного вікна, а ще краще запровадили б спеціальну посаду і виділили фахівця на кілька будинків для організаційної роботи.

В Україні ринок управлінців тільки почав створюватись. Держава збирається управителів атестувати - давати добро на роботу, як роблять, наприклад, в Іспанії. Тут менеджер з управління допомагає навіть вирішувати сусідські спори, які у нашому законодавстві радять залагоджувати через суд. Тому іспанці звикли мирно узгоджувати найменші деталі, як-от зовнішні штори на балконах, що захищають од сонця. Між обов’язками місцевої влади і співвласників будинків є чітка межа.

Секрет іспанського добросусідства: все життя люди керували своїм майном і не чекали чогось від ЖЕКів, що регулюється прозорими законами, які просто і покроково супроводжують людей до мети затишно і мирно жити.

Наталія Ярмола

Залиште свій коментар

Вибір редакції