Янукович зобов’яже Стельмаха стримувати інфляцію

Президент вважає, що головним пріоритетом Нацбанку повинна стати не підтримка стабільного курсу гривні, а утримання інфляції в заданих і заздалегідь озвучених рамках.

Вже в найближчому майбутньому Нацбанк України під керівництвом Володимира Стельмаха може кардинально змінити пріоритети грошово-кредитної політики, що проводиться їм. Замість підтримки стабільного валютного курсу фінансовому регулятору доведеться зайнятися контролем над ростом цін.

Така норма міститься в законопроекті "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно діяльності НБУ", який вніс до парламенту президент Віктор Янукович.

У документі пропонується, щоб НБУ підтримував цінову стабільність шляхом збереження низьких темпів інфляції в середньостроковій перспективі 3-5 років (інфляційне таргетування). Водночас в діючій редакції закону написано, що цінова стабільність повинна підтримуватися шляхом збереження стабільного курсу гривні.

Перехід до режиму інфляційного таргетування означає, що головним пріоритетом Нацбанку повинна стати не підтримка стабільного курсу гривні, а утримання інфляції в заданих і заздалегідь озвучених рамках.

Український центробанк позбавлений такої можливості. "В українській реальності облікова ставка НБУ практично ніяк не впливає на вартість кредитних ресурсів як для бізнесу, так і для фізосіб. Тому єдиним реальним інструментом, за допомогою якого НБУ може впливати на темпи росту цін, на сьогодні являється обмінний курс національної валюти", - зазначив економіст компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов. В основному це відбувається через те, що зміцнення гривні призводить до здешевлення імпортних товарів.

Розмови про те, що Україна повинна перейти до інфляційного таргетування, йдуть вже не перший рік, проте традиційне керівництво банківського регулятора виступало проти цього. "Небажання Нацбанку легко можна зрозуміти. Вони не хочуть брати на себе усю повноту відповідальності за інфляцію, оскільки на ріст цін впливає не лише грошово-кредитна, але ще й бюджетна політика, яка входить в компетенцію Кабміну", - пояснив Блінов.

Водночас дуже часто український уряд приймає рішення, які можуть призвести до істотного прискорення інфляції, наприклад, значне підвищення пенсій і зарплат. При цьому Кабмін зазвичай не погоджує свої рішення (продиктовані політичною, а не економічною доцільністю) з НБУ.

Більшість експертів вважають, що і нинішній уряд не захоче проводити стриманішу бюджетну політику, тому керівництво Нацбанку і надалі намагатиметься всіляко уникати брати на себе одноосібну відповідальність за темпи інфляції.

Ще однією істотною проблемою для переходу до практики інфляційного таргетування в Україні можуть стати ціни на газ і послуги ЖКГ для населення. "Нацбанку буде складно утримувати інфляцію в якихось рамках, поки тарифи на комунальні послуги для населення не будуть приведені до так званого економічно обґрунтованого рівня", - розповіла головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

На думку експерта, при оптимістичному розвитку подій і оперативному вирішенні низки ключових проблем до таргетування інфляції в Україні можуть перейти у кращому разі через 3 роки. Зараз же ця ініціатива більше спрямована на задоволення вимог МВФ", - підбила підсумки Бєлан.

Нагадаємо, за даними Держкомстату, у червні поточного року споживчі ціни в Україні знизилися на 0,4%. Дефляція в Україні, нагадаємо, була зафіксована також у квітні (0,3%) і травні (0,6%). Разом із тим, у січні-червні поточного року інфляція в Україні становила 3,3%.

Читайте також:

Янукович запропонував збільшити строк повноважень голові НБУ Стельмаху 

Янукович має намір посилити НБУ

Банки "позичили" Азарову ще 1,6 млрд гривень

МВФ готовий відновити кредитування України після виконання певних вимог

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: