Європа назвала умови надання кредиту Україні

Нинішній рівень цін на газ для населення і ТКЕ давно "не має економічного обґрунтування".

Європейські банки заявили, що не дадуть НАК "Нафтогаз України" кошти, необхідні для закупівлі газу, якщо компанія не відмовиться від дотування продажу палива теплокомуненерго.

Реформа вітчизняної системи теплопостачання необхідна, але може спричинити за собою двократне зростання тарифів на опалення і гарячу воду для населення, попереджають експерти. Європейські банки - потенційні кредитори НАК "Нафтогаз України" - вимагають, щоб ціни на газ в країні не дотувалися із держбюджету, заявив у п'ятницю офіційний представник Єврокомісії Марк Грей. За його словами, рішення про виділення кредиту буде прийнято після того, як Україна назве терміни відмови від дотацій.

"Єврокомісія і міжнародні фінансові інститути попросили Україну надати більш детальний графік проведення реформ", - повідомив пан Грей. З держбюджету зараз дотується різниця між ціною купівлі газу теплокомуненерго (ТКЕ) у "Нафтогазу" (1176 грн, або близько 153,7 за тисячу кубометрів) і ціною закупівлі монополією палива у Росії (середньорічна ціна - 228 за тисячу кубометрів).

У Нацкомісії регулювання електроенергетики вважають, що питання підвищення цін на газ для ТКЕ може бути розглянуто до кінця року. А голова комісії Валерій Кальченко у п'ятницю заявив, що нинішній рівень цін на газ для населення і ТКЕ давно "не має економічного обґрунтування". Однак, прем'єр-міністр Юлія Тимошенко висловила сумнів у тому, що зростання цін на газ відбудеться в цьому році. "Не живіть чутками. Я пропоную дочекатися підписання меморандуму, тоді буде ясно, є там підвищення чи ні", - сказала вона. Отримати коментар Нафтогазу вчора не вдалося.

Із проханням надати кредит на закупівлю газу в розмірі 4 млрд НАК "Нафтогаз України" звернулася до Єврокомісії в червні. У комісії тоді відмовили у виділенні коштів, пообіцявши допомогти в організації переговорів із великими європейськими банками. Переговори ведуться досі. Раніше Україна вже обіцяла МВФ в обмін на кредит до кінця року підвищити ціни на газ для населення на 20%, повідомляв заступник глави Секретаріату президента Олександр Шлапак. Ціна на паливо для цієї категорії споживачів також нижче від собівартості, вважають у "Нафтогазі".

Підвищення ціни на газ для ТКЕ до рівня, необхідного для відмови від дотацій, призведе до двократного зростання тарифів ТКЕ на гарячу воду та опалення для населення, підрахував заступник директора науково-технічного центру Псіхея Геннадій Рябцев. "Зараз рівень розрахунків населення перед ТКЕ не перевищує 85%. Коли ціни підвищаться вдвічі, думаю, він впаде до 60-65%", - вважає член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Тулуб. Рівень розрахунків ТКЕ перед "Нафтогазом" може бути ще нижчим. У I півріччі рівень розрахунків ТКЕ перед Газом України, за даними компанії, склав 74%. "Коли рівень розрахунків населення впаде, цей розрив ще більше зросте. "Нафтогаз" у фінансовому відношенні тільки постраждає - борги ТКЕ перед ним збільшаться", - вважає Сергій Тулуб.

Серед варіантів вирішення проблеми в Єврокомісії називають введення розподільчих рахунків при розрахунку за газ, коли кошти, які населення платить за гарячу воду та опалення, в першу чергу надходитимуть НАК "Нафтогаз України" в рахунок оплати газу, говорить Марк Грей. А начальник аналітичного відділу ІК Брокеркредитсервіс Максим Шеїн вважає, що "Нафтогаз" буде змушений ввести для ТКЕ стовідсоткову передоплату за придбаний газ. "Саме так працює європейський газовий ринок", - підкреслює експерт.

На думку аналітика ІК Dragon Capital Олени Белан, зростання тарифів на гарячу воду та опалення для населення суттєво прискорить інфляцію, оскільки теплова енергія складає значну частку в комунальних платежах. У цілому за рік інфляція може прискоритися на 1,2%. "Однак в 2010 році ми очікуємо гальмування зростання цін - до 11%, а головне, такий крок дозволить нарешті збалансувати місцеві бюджети, які зараз є заручниками отримання субвенцій з держбюджету", - говорить пані Белан.

Читайте також:

"Нафтогаз" закликав Євросоюз не нагнітати істерію

Газ для українців подорожчає. Цього вимагає МВФ

Європа дасть Україні кредит в обмін на подорожчання газу

МВФ побоюється, щоб Україна не додрукувала грошей до бюджету

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: