Ющенко звільнить главу Нацбанку, якщо обвал гривні не припиниться

Президент припустив можливість відставки керівника НБУ, якщо той буде ставити під загрозу вітчизняну банківську систему.

Глава Національного банку Володимир Стельмах може залишити своє крісло до закінчення терміну повноважень. Таку можливість допустив президент Віктор Ющенко на зустрічі з представниками ділових ЗМІ.

За словами глави держави, він готовий піти на крайні заходи відносно голови НБУ, якщо той буде ставити під загрозу вітчизняну банківську систему. Зокрема, потурати політиці уряду у розв’язанні проблем бюджету за допомогою емісії гривні.

"Я наклав повторне вето (на закон про випуск 10 млрд грн на підготовку до чемпіонату Євро-2012). Кожна емісія сьогодні – мільярд чи півтора – буде критичною для стабілізації гривні. Потреби бюджету в грошах треба покривати за рахунок залучення грошей з ринку, наприклад, випускаючи цінні папери, а не за рахунок емісії, яка здійснює девальвацію гривні", – підкреслив Ющенко. За словами президента, уряд здійснює тиск на главу НБУ, щоб отримати доступ до грошового верстата.

Однак, як вважає гарант Конституції, це не може знімати відповідальність з голови Нацбанку, і саме він повинен відповідати за свої дії або бездіяльність. "Я був неприємно вражений, коли дізнався про те, що державний Ощадбанк видав НАК "Нафтогаз України" кредит на 22 млрд грн. При тому, що максимальний кредит, який міг бути виданий в одні руки, – 5 млрд, – розповідає Ющенко. – Зрозуміло бажання НБУ допомогти НАК вчасно розрахуватися за газ. Проте Нацбанк не повинен розбиратися в тому, як закачується газ, його справа – стабільність банківської системи".

Проте в скачках курсу гривні, на думку президента, винен в першу чергу Кабмін. "Нацбанк може регулювати тільки епізоди, а не загальну тенденцію курсу національної валюти, яку визначає бюджетна, фіскальна та інвестиційна політика уряду", – вважає Ющенко. За його словами, НБУ міг би встановити курс гривні до долара на рівні 6,5, якщо б уряд зміг залучити в Україну додатково близько 14 млрд доларів. Але поки що гривня "просідає" під тиском зростаючих національних боргів. За інформацією президента, на даний момент їх сума становить 185 млрд грн.

Незважаючи на те, що Віктор Ющенко і в цей раз оцінив Стельмаха як професіонала своєї справи, зміна ставлення президента до голови НБУ в наявності. Нагадаємо, що раніше президент навіть не допускав можливості звільнення Стельмаха і неодноразово заявляв про це в пресі. Навіть тоді, коли Верховна рада висловила йому недовіру і створила комісію з питань перевірки діяльності НБУ протягом жовтня-грудня 2008 року.

Варто зазначити, що гривня продовжує катастрофічне падіння на міжбанківському та готівковому валютних ринках. Зокрема, 4 вересня курс готівкового долара перевищив позначку 9 гривень, євро сягнуло 13 гривень.

Читайте також:

Гривня падає. Тимошенко і Стельмах готують алібі

Раді запропонували звільняти голову НБУ після 65 років

Паніка населення добиває курс гривні

Мінфін назвав три причини падіння гривні

ВідеоЮщенко звільнить главу Нацбанку

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: