Через неправильний урядовий прогноз курсу долара держбюджет недоотримав 25,5 мільярда гривень доходів

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Через неправильний урядовий прогноз курсу долара держбюджет недоотримав 25,5 мільярда гривень доходів

Національний банк України

За пів року держбюджет України недоотримав 38 мільярдів гривень.

За перше півріччя 2020 року державний бюджет України недоотримав 38 млрд грн (план не виконано на 7,8%). Водночас показник видатків не виконаний на 51 млрд грн (на 9,5%). Це при тому, що він був зменшений на 77 млрд грн.

Про це повідомив голова Рахункової палати Валерій Пацкан, передає пресслужба відомства.

Поглиблення негативних тенденцій в економіці Україні за перше півріччя 2020 року:

  • зниження реального ВВП на 6,7% (у першому кварталі – на 1,3%);
  • зниження випуску промислової продукції на 8,3% (у першому кварталі – на 5 %);
  • зниження імпорту товарів і послуг на 19,7% (у першому кварталі – на 4,8%);
  • зменшення кредитування і відплив прямих іноземних інвестицій.
Рахункова палата України

Наприкінці березня уряд змінив прогноз середнього обмінного курсу гривні з 27 до 30 грн за долар США. Фактично у січні-червні середній обмінний курс становив 25,98 грн за долар, тобто на 13,4% менше прогнозного. За рахунок цього недоотримано 25,5 млрд грн доходів.

"Аналогічно уряд прогнозував скорочення імпорту товарів і послуг на 10%. Фактично у першому півріччі імпорт зменшився на 19,7%, або майже вдвічі більше прогнозного. Як наслідок, недоотримано 14 млрд грн доходів", – зазначив Пацкан.

Значними є відхилення від прогнозних показників зменшення реального ВВП і зростання цін. А це також негативно вплинуло на виконання плану доходів.

"Зменшений на 77 млрд грн план на перше півріччя видатків загального фонду державного бюджету не виконано на 51 млрд грн, або 9,5%. Це є наслідком недотримання розпорядниками коштів вимог Бюджетного кодексу щодо термінів затвердження паспортів бюджетних програм, економії видатків на обслуговування державного боргу і незавершення процедур закупівель", – пояснив голова Рахункової палати.

Державні запозичення за перші пів року склали 263 млрд грн. Це третина від надходжень держбюджету. Пацкан наголосив, що суттєвими є ризики неотримання на прийнятних умовах запланованих на 2020 рік зовнішніх запозичень і заміщення їх внутрішніми.

Водночас за перше півріччя на 13,6% - до 2,3 трлн грн - зріс загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу. 60% суми зростання відбулося за рахунок девальвації гривні до іноземних валют.

"Витрати на погашення й обслуговування боргу становили 220 млрд грн, або майже третину загальних витрат держбюджету у першому півріччі 2020 року, що зменшило фінансові можливості для реалізації інших бюджетних програм", – пояснив голова Рахункової палати.

Читайте також:

Наступна публікація