За рік тіньовий сектор економіки України зріс на 20%

Таке зростання пояснюється неефективною податковою політикою і бюджетною підтримкою реального сектора економіки.

Внаслідок посилення кризи обсяг тіньової економіки України в I кварталі виріс на 7 відсоткових пунктів, до 36% від офіційного ВВП. Але, на думку експертів, таке збільшення тіні не є наслідком масового приховування підприємствами своїх реальних фінансових і виробничих показників. Воно викликане тим, що тіньова економіка швидше адаптувалася до кризи, ніж офіційна, вважають економісти.

"Зростання тіньової економіки спостерігається в багатьох державах, у тому числі і в економічно розвинених країнах Європи. Це реакція бізнесу на економічну кризу, і Україна відрізняється лише тим, що спочатку обсяги тіньової економіки у нас були вищі", - пояснив один зі співробітників Мінекономіки.

Офіційні структури ЄС поки не оприлюднили розрахунки по тіньовій економіці. За оцінками австрійського економіста Фрідріха Шнейдера, у 14 найбільш благополучних країнах ЄС доля тіньової економіки виросла з початку року на 0,3-0,9%. У Північній Європі її доля зараз складає 10-18% від реального ВВП, у Середземномор'ї - 20-25%, а в колишніх соціалістичних державах – 36-39% (в Україні – 57%).

Активізація тіньової економіки в Україні фіксувалася і в IV кварталі минулого року. В цілому за підсумками 2008 року тіньова економіка виросла на 3,1 відсоткового пункту, до 31% від ВВП, що стало максимальним показником з 2001 року. Тоді Мінекономіки пояснювало таке різке зростання реакцією бізнесу на кризу. Зараз у міністерстві серед його чинників назвали неефективну податкову політику і бюджетну підтримку реального сектора економіки.

Виходячи з підрахованого Держкомстатом номінального ВВП, обсяг тіньової економіки в I кварталі 2008 року складав 54,44 млрд грн, а в I кварталі нинішнього – вже 65,96 млрд грн. Таким чином, номінальна тіньова економіка виросла на 21% (номінальний офіційний ВВП скоротився на 3,5%), що майже ідентично рівню інфляції в економіці – 22,4%.

Тому коректніше говорити про те, що криза в набагато меншій мірі відбилася на тіньовому сегменті, упевнені економісти. Невелике зниження реального тіньового ВВП на тлі 20-відсоткового падіння реального офіційного ВВП могло забезпечити збільшення долі тіні в економіці України.

Читайте також:

Більше третини української економіки знаходиться в "тіні"

ЄБРР помістив Україну в четвірку держав з найбільшим падінням економіки

Нацбанк: для реального сектора економіки найгірше залишилося позаду

Пинзеник: в Україні немає кризи, а є тіньова економіка

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: