Що шукали у "Нафтогазі"?

Оглядачі західних та російських видань намагаються зрозуміти, що ж означають вчорашні події в будівлі "Нафтогазу".

Резонансний обшук у центральному офісі "Нафтогазу України" привернув до себе увагу світової преси.

Financial Times: СБУ намагається перебрати контроль над газопостачанням

Financial Times посилається на неназваного офіційного представника СБУ, який повідомив про вилучення внаслідок обшуку в "Нафтогазі" документів, пов'язаних з трансфером газу на 2,6 мільярдів доларів, який призначався для Східної Європи, а потрапив незаконно, як припускають, у сховища "Нафтогазу".

У свою чергу у "Нафтогазі" висловлюють побоювання, що контрольована президентом Ющенком Служба безпеки, можливо, намагається перебрати контроль над газопостачанням.

Газета називає цей обшук ескалацією боротьби за владу між президентом і прем'єром Тимошенко лише кілька днів по тому, як вони домовилися відкласти всі розбіжності заради того, щоб отримати вливання готівки між Міжнародного валютного фонду.

Як пише Financial Times, керівники в Брюсселі і Москві кажуть, що порушене після обшуку розслідування щодо "Нафтогазу" підігріває побоювання щодо надійності постачання російського газу до Європи через Україну.

Обшук було здійснено одразу після того, як пані Тимошенко заявила про розмитнення 11-ти мільярдів кубометрів газу у власність "Нафтогазу". Цей газ було придбано за пільгову ціну в "Газпрому" в рамках домовленості про врегулювання цінових суперечок, через які величезна частина Східної Європи залишилися в січні без світла і тепла.

Газета цитує пані Тимошенко, яка перебуваючи в Парижі, засудила обшук і назвала його спробою паралізувати роботу "Нафтогазу" та знищити газотранспортну систему України. Вона також звинуватила пана Ющенка в лобіюванні усунутої від газопостачання компанії-посередниці "РосУкрЕнерго".

А тим часом "Газпром", пише Financial Times, не виключає, що порушене проти "Нафтогазу" розслідування може завадити йому до неділі сплатити 400 мільйонів доларів, що в свою чергу потягне за собою нові перебої в газопостачанні.

Independent: Україна знову не зможе розрахуватися з "Газпромом"

Independent пише, що СБУ шукала в "Нафтогазі" оригінали документів, підписаних у Москві 19-го січня прем'єрами Тимошенко і Путіним. Президент Ющенко звинувачує пані Тимошенко в тому, що вона погодилася на занадто високу ціну.

Хоча умови домовленості не розголошуються, згідно з оприлюдненими даними, Київ погодився на 360 доларів за тисячу кубів, що є на 20 відсотків менше ринкової ціни. Ті ж двадцять відсотків знижки отримала Москва за транзит. Обидві сторони погодилися, що з 2010 року будуть розраховуватися за ринковими цінами.

На початку року суперечка передовсім стосувалася не ціни, як наполягала Росія, і не, як запевняла Україна, її покарання за проєвропейські та пронатівські устремління. Та суперечка велася стосовно того, які і в чиїх кишенях осядуть гроші.

Газета нагадує, що до чергового розрахунку з "Газпромом" залишилося три дні, і багато хто припускає, що Україна, де гривня втратила третину своєї вартості, не зможе заплатити, що знову призведе до перебоїв.

Independent каже, що частково Україна могла зменшити свої рахунки, домовившися про скорочення на 25 відсотків газопостачань, оскільки її промисловість зазнала великих збитків через міжнародну фінансову кризу. До того ж вона розраховує на другий транш кредиту від МВФ, який, як кажуть неофіційно, хоче додаткових гарантій, адже перший транш зник на неідентифікованих приватних рахунках.

Проведений у "Нафтогазі" обшук також посилює і без того поширену в міжнародних енергетичних колах точку зору: на початку року суперечка передовсім стосувалася не ціни, як наполягала Росія, і не, як запевняла Україна, її покарання за проєвропейську та пронатівську політику. Та суперечка велася стосовно того, які і в чиїх кишенях осядуть гроші.

Independent вважає, що усунення з ланцюга загадкової третьої компанії "РосУкрЕнерго", можливо, позбавило дивідентів ключові зацікавлені сторони.

Якщо суперечка поновиться, динаміка в порівнянні з січнем може змінитися. Тоді Європейський Союз зміг покрити більшу частину недоотриманої енергії, що дещо послабило занесений над Євросоюзом російський батіг. Однак, із тим послабився і важіль України як транзитного маршруту на західні ринки.

Daily Telegraph: у всьому винні Хорошковський і Фірташ?

Daily Telegraph посилається на наближені до прем'єра Тимошенко джерела, які припускають, що рейд СБУ відбувався за наказом двох потужних бізнесменів, які мають зв'язки з президентом і які втратили своє політичне обличчя, коли з Москвою домовилася пані Тимошенко. Вони також могли зазнати фінансових втрат.

Як сказав газеті радник пані Тимошенко з енергетичних питань Олександр Гудима, це був Валерій Хорошковський - мільярдер і медіа-магнат, якого президент призначив у січні заступником голови СБУ, та його бізнес-партнер Дмитро Фірташ. Останній є головним українським партнером у "РосУкрЕнерго", яка заробляла мільярди доларів на виконанні функції посередника між Україною і Росією.

Як заявив Daily Telegraph пан Гудима, президент повинен був знати про обшук. Якщо він цього не знав, то це свідчить про хаос, у якому опинилася Україна.

"Ведомости": арешт обсягів газу не створить труднощів транзиту

Арешт газу в ПСГ не повинен створити труднощів в транзиті російського газу: за словами співробітника "Газпрому", монополія не користується сховищами в Україні. Офіційно "Газпром" вчора висловив надію, що "Нафтогаз" виконає свої зобов'язання по оплаті і транзиту.

Втім, вже до вечора газ "Нафтогаза" був виведений з-під арешту. За позовом "Нафтогаза" Шевченківський районний суд Києва скасував рішення СБУ. Чи буде СБУ оскаржувати це рішення, "Ведомостям" з'ясувати не вдалося.

Якщо газ в ПХГ буде заарештовано, "Нафтогазу" доведеться приблизно вчетверо збільшити імпорт (до 160 млн. куб. м на добу), відзначає директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. А значить, виплати "Газпрому" виростуть до 57-58 млн. в перерахунку на добу проти нинішніх 14 млн. За весь березень виходить
близько 1,7 млрд. (ціна I кварталу найвища - 360 за 1000 куб. м). "Нафтогаз" такі гроші платити не в змозі, а значить, Росія знову може відключити Україну, відзначає Корчемкін.

Український економіст Дмитро Боярчук указує, що єдиною можливістю уникнути зриву графіка платежів буде вже випробувана схема з отриманням коштів з міжнародних резервів ЦБ. В цьому випадку Нацбанк дасть гривневий кредит українському державному Ощадбанку, а той прокредитує "Нафтогаз". Вперше така схема була застосована в січні, нагадує експерт.

"Время новостей": газова війна отримала обличчя співробітника СБУ

Газова російсько-українська війна вчора отримала обличчя, приховане чорною маскою співробітника служби безпеки України (СБУ). Бійці цієї структури вчора з'явилися в офіс державного концерну "Нафтогаз України" під приводом виїмки документів - оригіналів підписаних 19 січня угод з "Газпромом" про транзит і постачання природного газу в 2009-2019 роках. Річ у тому, що напередодні СБУ порушила кримінальну справу за фактом заволодіння посадовцями НАК "Нафтогаз України" за попередньою змовою групою осіб 6,3 млрд куб. м транзитного природного газу на суму понад 7,4 млрд. гривень.

Як відомо, московські угоди були підписані у присутності прем'єр-міністрів Володимира Путіна і Юлії Тимошенко, а президент України Віктор Ющенко згодом жорстко, не соромлячись у виразах, їх критикував. При цьому український президент визнавав, що хоча угоди і невигідні, виконувати їх доведеться. Але, як стало ясно, не збирався сидіти склавши руки. Ледве пані Тимошенко вчора відбула з Києва з візитом до Парижа, співробітники СБУ нагрянули в "Нафтогаз". Присутність прем'єр-міністра в місті під час такої операції загрожувала б непередбачуваним розвитком подій, пише видання.

Примітно, що скандал з "маски-шоу" розгорівся в Києві менше ніж за добу після того, як українська влада направили в штаб-квартиру Міжнародного валютного фонду меморандум, в якому повідомили про готовність до спільних дій у сфері економічних реформ. Як відомо, Київ чекає відновлення кредитування з боку МВФ (йдеться про транш у розмірі 2 млрд. дол.), але для цього потрібно наново погоджувати з фондом параметри економічної програми і переконати керівництво фонду в здатності Києва її виконувати. Невідомо, чи отримав глава МВФ Домінік Стросс-Кан це послання, але велика вірогідність, що інформація про нову битву між Ющенком і Тимошенко випередила їх "узгоджений" меморандум. Судячи з підсумків переговорів пані Тимошенко з Николя Саркозі, їй не вдалося знайти грошей і в Парижі.

Матеріал підготовлено за інформацією з відкритих джерел

Читайте також:

Шоу триває: СБУ проводить обшук у приміщенні "Укртрансгазу"

Ющенко підтримав СБУ у справі проти "Нафтогазу"

Суд призупинив слідчі дії у кримінальній справі проти "Нафтогазу"

У "Нафтогазі" побилися БЮТівці та СБУшники

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: