Закінчується 10-річний контракт на транзит російського газу: що вирішить долю договору

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Сторони не можуть домовитися про новий контракт.

У кінці грудня закінчується десятирічний контракт на транзит блакитного палива з Росії до Європи через український газогін. На цих вихідних сторони вкотре зустрічалися, але домовитися про новий договір не змогли. Росія хоче короткостроковий контракт, а Україна натомість вимагає контракту на десять років. Утім, цілком реально, що долю договору вирішить чергова газова війна, йдеться у сюжеті ТСН.19:30. 

Перемови про транзит російського газу тривають важко, зізнається міністр. Росія  хоче пакетних домовленостей і меншого терміну контракту. Їх влаштовує річний контракт, бо вже 2020 року вони планують запустити два нових газопроводи і якнайшвидше відмовитися від послуг української труби. "Вони хочуть постачання в Україну. Ми їм вказуємо на результати арбітражів", - каже міністр енергетики та навколишнього середовища Олексій Оржель.

Наразі Росія програла усі апеляції до Стокгольмського арбітражу та винна "Нафтогазу" понад два з половиною мільярди доларів. Україна, каже міністр, готова узяти всі борги газом і хоче договір на 10 років із максимальним обсягом транзиту.

Відео За кілька тижнів закінчується 10-річний контракт на транзит російського газу через Україну

Цими вихідними сторони вкотре зустрічалися, утім, домовитися про новий договір так і не змогли. Наступна зустріч може відбутися вже за 3 дні. Росія хоче короткостроковий контракт, адже наступного року запустить новий газогін в обхід нас. Україна натомість вимагає контракту на 10 років та великих обсягів прокачки.  

За кілька тижнів закінчується 10-річний контракт на транзит російського газу через Україну

"Наразі сторони перебувають в технічних консультаціях. Найближчим часом ми буде перехід до глобальніших питань - умов транспортування, обсягів та компенсацій", - додав міністр. 

Наступна зустріч у тристоронньому форматі запланована на 5 грудня у Відні. Утім, підтвердження від російської сторони ще не отримали. Згадати про тему газу можуть і на перемовах у "нормандському форматі", припускає Володимир Зеленський. Разом із тим у розмові із іноземними журналістами він заявив, що ця тема стоятиме окремо.

"Для мене важливо, що проблема газу сам по собі є питанням. Хоч би якими були побажання обох сторін, вони жодним чином не повинні бути пов'язані з Донбасом”, - каже президент.

Експерти не сумніваються, о цієї зими цілком може відбутися третя серія газової війни. Із введенням у дію "Північного потоку-2" Росія усе менше залежатиме від транзиту Україною. Але саме цієї зими він для неї критичний, твердить експерт Андріан Прокіп. Саме тому сусід використовуватиме всі методи, аби вибити найліпший для себе договір. Для цього відтягуватиме перемови, дискредитуватиме Україну. 

“Цілком імовірно, що перші тижні січня транзиту газу територією України не буде - це такий чинник, на який розраховують росіяни. Європейці, які будуть у невизначеності з поставками, теж тиснутимуть на Україну”, - каже ксперт Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

Готуватися слід і до заяв у стилі "Україна краде газ". 2009 року, нагадує експерт, Росія уже так робила. Цілком імовірно, що цьогоріч не перекриватиме вентилів, а й продовжить качати паливо. Втім у "Нафтогазі" уже встигли заявити, щотакий газ будуть обліковувати і закачувати у сховища із маркуванням "від невідомого власника".

Інший експерт Володимир Омельченко певен, що у перемовах ключову роль гратиме позиція європейських партнерів. “Від України, на жаль, не так багато залежатиме, але і в цих умовах необіхдно вибивати найкращі для себе умови”, - каже директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Таких газосховищ, як в Україні, на території країн Європи чи Росії немає. Лише наша ГТС може забезпечити більшу прокачку у пікові моменти, коли газ найдорожчий. Навіть із запуском "Північного потоку-2" ситуація повністю не вирішиться. "З точки зору економіки, з точки зору режимів поставки, уже не в таких обсягах, але все рівно на рівні 30 мільярдів кубічних метрів система потрібна буде і Газпрому і партнерам в Європейському союзі", - додає він. 

У міністерстві енергетики сподіваються, що контракт таки вдасться ухвалити до Нового року. Ціна оплати за транзит — 3%  ВВП країни. Втім, цієї зими, кажуть, у сховищах уже накопичили достатньо газу, аби українці не замерзли. Крім того, саме блакитне паливо не встановлювало цінових рекордів. 

Кореспондент ТСН Олександр Романюк.

Залиште свій коментар

Вибір редакції