Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Замість подешевшати – взагалі щезли. Чому в аптеках зникли популярні ліки

Аптекарі не розібралися з вимогою МОЗу і вирішили взагалі поки не торгувати окремими препаратами.

В уряді обіцяли суттєве здешевшання цілої низки аптечних препаратів на початку року: і від болю в серці, і від тиску, астми та діабету 2-го типу. Саме ці препарати – найпопулярніші, адже потрібні сімом із десяти хворих.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Держава аж один день регулювала граничну ціну на ліки. І вони тут-таки зникли з продажу. Аптекарі кажуть, що їм не зрозумілі правила гри на ринку. Тож поки взагалі не возитимуть препарати. У Міністерстві охорони здоров'я перенесли запуск регулювання цін на ліки на 1 квітня.

З подачі МОЗу українці вивчили слово "реферування" й тлумачили його однозначно – здешевшання. Із запізненням у місяць від обіцяного 1 лютого референтні ціни ніби набрали чинності. МОЗ оприлюднив перелік препаратів, які потрапили під державне регулювання, й граничну ціну на них - в опті та роздробі. Серцево-судинні, ліки від астми та діабету 2-го типу. Загалом, 21 молекула, тобто діюча речовина. Якщо помножити на усі комерційні назви та дозування препаратів, які є на українському ринку, то регуляція торкнулася більше як півтисячі позицій.

У день, коли увімкнули референтні ціни, більшість цих ліків просто зникла із полиць. Аптекарі пояснюють: ціни, які спустив уряд, - нереальні. Деякі препарати треба здешевити у 10-20, а то і 30 разів.

Скажімо, один із препаратів для запобігання інсульту коштував 690 грн. Відповідно до вимог щодо референтних цін вартість має впасти до 56 грн. аптекарі кажуть, що цей препарат має коштувати хоча б 450-500 грн. Журналісти ТСН знайшли подібний препарат у Польщі – там він коштує в перерахунку 134 грн.

Утім, і встановлена урядом ціна несправедлива - 56 гривень - це вдвічі дешевше, ніж у польській аптеці. То як з'явилися ці граничні ціни? Формулу особисто пояснювала в.о. міністра Уляна Супрун. У п'яти європейських країнах, які визначили для реферування, МОЗ бере не середню ціну, а найнижчу.

"Найнижча ціна в тих країнах буде найвища, за якою можна продавати ті ліки в Україні", - зазначила Супрун.

Такий підхід як мінімум дивний, каже експерт Реанімаційного пакету реформ Зоряна Черненко. Найдешевша ціна на конкретний препарат у конкретній країні може бути результатом довгої роботи держави.

"Можуть бути певні препарати, які в країнах, взятих для реферування, завезені по якихось спецпрограмах, спецзакупках. Там у них ціни справді можуть бути набагато нижчі", - говорить Зоряна Черненко.

Геть прибирати з ринку дорогі препарати - повний нонсенс, зауважує вона. Є пацієнти, яким з різних причин підходять лише такі ліки.

"Держава повинна мати дуже серйозні економічні аргументи, чому вона ці препарати забирає з ринку. Я думаю, якщо знайдеться хоча б один такий пацієнт, який захоче відстояти своє право в суді, ця постанова буде скасована як неконституційна", - каже Зоряна Черненко.

Урядовці швидко оговталися. Діяли граничні ціни аж один день. Уже 2 лютого Кабмін вніс зміни до постанови й відклав реферування до 1 квітня. У МОЗі кажуть, був не фальстарт, а проба пера.

"Питання стояло про те, щоб запровадити референтні ціни швидше, дати ринку ознайомитися з ними. Маніпуляції довкола цієї теми ведуться з багатьох сторін. Ми повинні розуміти, що для тих, хто сьогодні ліки в Україні продає удвічі-утричі дорожче, ніж вони є на ринках Європи, це напевне є невигідно. Ми маємо побачити фіналізовану форму того, що запрацює з 1 квітня, а тоді вже говорити про формат критики чи спекуляцій на цю тему", - зазначив заступник міністра охорони здоров'я Роман Ілик, повне інтерв'ю з яким чиатйте на ТСН.ua за цим посиланням.

За два місяці референтні ціни мають запрацювати разом із програмою відшкодування - так званою "реімбурсацією", коли держава частково або повністю компенсує хворим вартість ліків із затвердженого переліку.

"Така програма як реімбурсація є вигідною для всіх: для держави – вона витрачає гроші ефективно, для пацієнта – він має ліки вже зараз, і для фарми – точно знає, що буде оборот і точно куплять", - говорить експерт РПР Зоряна Черненко.

Цього року на компенсації в бюджеті 500 мільйонів гривень - непогане гарантоване держзамовлення аптекам. Але не факт, що запрацює.

За чинним проектом, держава готова повністю покрити хворому лише вартість найдешевших препаратів. Інші, які в межах референтної ціни, можна взяти із доплатою. Дорожчі - повністю власним коштом. Це дивний пункт, адже за іншим урядовим документом продавати ці дорогі ліки взагалі не можна.

Така плутанина лякає бізнес. Аптечні мережі погрожують: доки урядовці не напишуть чітко і однозначно, що можна, чого – ні, нових партій ліків не возитимуть.

Про тотальний дефіцит поки не йдеться, але вже зараз залежні від аптеки українці змушені побігати, щоб відшукати потрібне.

Зараз аптеки мають допродати дорогі залишки, налагодити поставки дешевших ліків, а МОЗ обіцяє відкорегувати граничні ціни. Щоправда, несуттєво - лише зроблять поправку на курс валют. Відтак, дешевші й доступніші ліки з 1 квітня знову можуть виявитися жартом. Напрочуд несмішним.

Більше подробиць дивіться в сюжеті Ольги Кашпор та Оксани Щербини.

ВідеоСпроба МОЗ ввести референтні ціни закінчилась зникненням найпопулярніших препаратів

Залиште свій коментар

Вибір редакції