Замовлень мало, а водії постійно ризикують заразитися: як змінився ринок таксі під час карантину

Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Замовлень мало, а водії постійно ризикують заразитися: як змінився ринок таксі під час карантину

Фото: ТСН.ua

Відомі служби намагаються долучитися до волонтерських проєктів.

Однією із запроваджених в Україні карантинних заходів стала заборона громадського транспортного сполучення. Уряд заборонив будь-які міжміські та міжобласні маршрути, зокрема і залізницею, а також зупинив метрополітен у Києві, Харкові та Дніпрі. Кілька днів було дозволено їздити міським громадським транспортом по 10 людей, однак через скандали та сутички, навіть і це було скасовано.

Здавалось би, єдиним способом пересування містами та Україною стали легкові автомобілі – або власні, або ж на замовлення служб таксі. І у період карантину саме вони мали б забезпечувати пересування громадян та лише збільшити свої прибутки. Однак сталося зовсім навпаки – ринок таксі серйозно впав і зазнають чималих збитків.

ТСН.ua розповідає, як вплинув коронавірус і карантин на таксистів і що роблять великі компанії для зниження збитків.

Люди перестали їздити

Майже усі таксисти скаржаться на те, що замовлень на поїздки стало в рази менше.

"Після того як ввели карантин, після такого як закрили метро, багато водіїв чекали, що буде заробіток, будуть більше їздити на таксі. Але крім того, що закрили метро, зникла необхідність куди б то не було їздити в більшості випадків. Особливо вечорами, особливо поїздки в кафе, ресторани, тобто найбільш, скажімо, жирні замовлення з чайовими - вони зникли. Більш того, стільки замовлень, у порівнянні з тим, як було, немає. Якщо раніше було 1,5-2 замовлення на годину, то зараз багатьом навіть натягнути одне замовлення на годину - це потрібно постаратися", - розповідає на Youtube-каналі ГО "Вільний таксист" Алек Ясний.

За його словами, багато служб таксі поскасовували усі бонусні програми, прибрали так звані години пік із підвищеними коефіцієнтами, однак власну комісію, яку агрегатори таксі забирають у водіїв, не знизили.

Окрім цього, Олег зазначає, що таксисти мають чималий ризик і заразитися новою коронавірусною інфекцією, оскільки постійно возять різних пасажирів у своєму автомобілі.

"Правильно було б зараз на час карантину зробити такі дії - по-перше, на рівні держави з інформуванням агрегаторів заборонити перевезення в таксі більше двох пасажирів. При чому тільки на задньому сидінні. При цьому водій має повне право відмовлятися, якщо більше двох пасажирів. І за це немає жодних блокувань від агрегаторів. Також ще водій повинен мати право відмовити в обслуговуванні пасажирів, які не в масках, а також пасажирів, які мають ознаки ГРВІ або ще якихось вірусних захворювань", - зазначає він.

Також таксист Микита Шпаковський на своєму каналі зазначає, що свого часу великі служби, такі як Uber, зробили ставку на власний парк автомобілів, а водії, які працюють на таких авто, наразі страждають найбільше.

"Роботи в таксі мало. Я не скажу що її немає взагалі, але її реально мало. Ті, хто на оренді, - важкувато. Про паркові автомобілі я взагалі мовчу. В результаті зараз на орендованому автомобілі якщо навіть зараз скинули оренду за авто за рахунок карантину, хлопці все ж зможуть якось вивезти, а на парковому автомобілі - парки просто зупиняються", - пояснює він.

За його словами, простій між замовленнями інколи може сягати двох годин.

Ще один таксист Олександр Штормов у своєму блогу розповідає про зміни, які з’явились у замовленнях, через заборону громадського транспорту.

"З'явилися замовлення, я їх називаю маршрутка - це 3-4 людини, вони їдуть в одну сторону. Коли ти забираєш шляхом на 3 адресах людей і везеш на кінцеву точку. Люди кооперуються, скидаються. Начебто "дальник" виходять, непоганий тариф. Довіз - і 300 гривень в кишені. З іншого боку - навіщо ця маршрутка, тобі їздити на проміжні адреси", - підкреслює він.

Поліцейські та служби таксі почали дезінфікувати свої авто

Поліцейські та служби таксі почали дезінфікувати свої авто

Які зміни запроваджують таксі

Одними із перших після запровадження карантину служби Bolt та Uber одразу ж почали співпрацювати із Міністерством охорони здоров’я, надаючи безкоштовні поїздки для медиків. Через деякий час Uber вирішив запустити проєкт Shuttle Heroes – так званих маршруток для лікарів.

"Сервіс Shuttle Heroes буде доступним лише для медичних працівників на основі промокодів, які розповсюджуються нашим партнером Helsi.me та через адміністрації медичних закладів. Наша мета – зробити Shuttle Heroes доступним для всіх працівників медичних закладів, що покриті маршрутами", - пояснюють у компанії.

Наразі така функція працює лише у Києві. В Uber зазначають, що маршрути працюють лише від понеділка до п’ятниці, місць у салоні може бути зайнято менше половини, а кожні три години маршрутки дезінфікуються.  Також водіям дозволять не пускати пасажирів без масок.

"На тлі цього вірусу дуже багато компаній намагаються піаритися з приводу того, які вони хороші і як вони будуть зараз допомагати людям, особливо це стосується лікарів і медперсоналу ... Я знаю що нормальний лікар, він добре заробляє, йому в принципі ці подачі не потрібні. Ось медперсонал так, медбрат, фельдшери, санітари, обслуговуючий персонал - так, ось їх було б непогано розвозити", - вважає таксист Олександр Штормов.

За його словами, ці служби скасували бонусні програми для таксистів, зокрема ті, які стосуються комісії.

"Bolt і Uber прибрали нульову комісію після 60 поїздок і 3% відповідно. Тобто зараз ні в Uber, ні в Bolt немає жодних заохочень для водіїв. Тобто всі катають під 25-30%. У кого який партнер. Зараз сенсу в Uber і Bolt постійно катати немає, тому що дуже велика комісія. При цьому Bolt видає якісь дезінфікувальні засоби, дезінфікує машини за свій рахунок нібито через це вони і прибрали комісію", - зазначає Олександр.

Також служба таксі Bolt запровадила і новий клас автомобілів, які можна замовити, - із перегородкою. У цих авто між переднім та заднім сидінням встановлена перегородка, яка потенційно має блокувати розповсюдження будь-яких вірусів або бактерій з боку пасажирського або водійського крісла.

Водночас, служба таксі Uklon також внесла зміни у свою роботу під час карантину та запровадила клас доставки.

"Ми потурбувались про твою безпеку під час карантину та створили у додатку окремий клас авто – "Доставка". Обирай "Доставку" та передавай будь-які речі вагою до 20 кг за стандартними тарифами. Потрібно лише підійти до авто, щоб віддати посилку. А отримувач зустріне водія у місці призначення", - розповідають у компанії.

Водночас, таксисти скаржаться, що Uklon прибрав доплати за клас "Доставка", а також заборонив брати замовлення під час виконання доставки.

"Доплату вони прибрали, водіїв при цьому не попередивши. Ти приїжджаєш на кур'єра, а виявляється, що доплати цієї немає… Потім вони надіслали повідомлення, що так, вони прибрали доплату і що зараз заборонено паралельно виконувати інші замовлення. Раніше вони теж ніби забороняли, але фактично всі знають як працювали - береш це замовлення на кур’єра і везеш ще пасажира в цей бік. У мене виходило і 2 кур’єра, і пасажир. Дуже було цікаво возити", - підкреслює Олександр Штормов.

Наразі карантин в Україні офіційно триватиме до 24 квітня, однак існує велика вірогідність, що він буде подовжений. За словами прем’єра Дениса Шмигаля, якщо до цього часу темпи поширення коронавірусу спадуть, то карантин почнуть послаблювати, але поступово. Тому про повернення до повноцінного відкриття усіх закладів та роботи громадського транспорту і, відповідно, відновлення роботи служб таксі у повному обсязі говорити зарано. Поки що водії таксі зазнають чималих збитків і не мають можливості отримати за них компенсації.

Без самоізоляції: сумчанин приїхав з Німеччини і почав працювати таксистом нехтуючи, правилами карантину

Без самоізоляції: сумчанин приїхав з Німеччини і почав працювати таксистом нехтуючи, правилами карантину

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація