Зарплата у конверті: скільки українців отримують "сірі" виплати та які ризики мають такі працівники

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Зарплата у конверті: скільки українців отримують "сірі" виплати та які ризики мають такі працівники

УНІАН

Зарплату в конвертах у Києві одержує кожен восьмий працівник, а за межами - кожен п’ятий.

Зарплату в конвертах у Києві одержує кожен восьмий працівник, а за межами столиці – взагалі кожен п’ятий. Такі дані Держстату, але економісти кажуть, що показник ще вищий. 

Чи можуть українці без "сірих" зарплат і що українці втрачають, отримуючи гроші поза касою, - у сюжеті "Сніданку з 1+1".

Більшість українців не проти отримувати зарплату в конверті, а за привабливих умов нерідко відгукуються на такі пропозиції. Приміром, наш герой Олександр вчителює у школі, має білу зарплату та трудову книжку. Натомість архітекторка Анастасія розповіла, що навіть офіційна робота не гарантує білу зарплату - адже не усі виплати "білі".

Так працедавцю зручніше, а за законом вже не підкопаєшся. "Це дуже розповсюджене явище. Крім того, якщо стався нещасний випадок, то немає жодних компенсацій. Немає соціального захисту – це лікарняні. Немає соціальних гарантій – це відпустки", - каже адвокат Лаврентій Царук. 

Крім того, в майбутньому можна залишитись без пенсії. "15 років страхового свого стажу треба мати в запасі. Якщо їх немає, то пенсія не призначається. Навіть мінімальна", - додав він. 

Утім, українці не зважають навіть на такі лякалки. Кожен п’ятий працівник в Україні отримує зарплату в конверті. Тому уряд вирішив спробувати налякати вже роботодавців. "Це рекордні штрафи - понад сто тисяч гривень. Згодом його трішки понизили. Наразі за виплату роботодавцем зарплати в конверті штраф складає 50 тисяч гривень", - наголосив Царук. 

"Сірий" дохід чи "білий" податок: які фінансові ризики мають зарплати в конверті

"Сірий" дохід чи "білий" податок: які фінансові ризики мають зарплати в конверті

Утім, "сірих" зарплат від цього не поменшало. До слова, це лише офіційні цифри Держстату. За підрахунками групи економістів Ukraine Economic Outlook, цей показник ще вищий. "Він близько 30-40% – не менше. Не може бізнесмен в Україні сплачувати 41,5%. Тому що тоді в нього цей бізнес стане не рентабельний", - розповів економіст Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза. 

Слід зауважити, що з кожної української зарплати роботодавець платить 18% податку, 22% страхового пенсійного внеску та ще півтора військового збору. Коли, за оцінками економістів, реально мають змогу платити лиш десять, як у Болгарії чи Новій Зеландії.

Повторити такий успіх береться ледь не кожен український міністр фінансів із моменту незалежності. Але досягнути його просто лише на словах чи в розрахунках. Зниження податків – це хоч необхідні, але непрогнозовані ризики, а тому наші урядовці вирішили піти своїм шляхом. "Це питання легко вирішили ще давно і почали збільшувати податки на споживання. В Україні одні з найвищих податків на автомобілі та акцизи. Те, що ви не доплатили по ПДФО, коли ви підете щось купувати на ті гроші, ви їх заплатите вже акцизом", - зауважує економіст. 

Із такою системою ніби немає ризиків та є прогнозоване наповнення бюджету. Але в тіні економіка так і не почне рости та розвиватися.

Наступна публікація