Заступник міністра фінансів: долар обвалиться до 5 гривень

На думку Олександра Савченка, гривня сильно подорожчає. Але станеться це за рік-півтора, і за умови правильної економічної політики.

Екс-заступник голови Національного банку, заступник голови Міністерства фінансів Олександр Савченко прогнозує, що за рік-півтора в Україні відбудеться обвал долара.

Економіст відзначив, що зараз на руках в українців накопичилося 40 мільярдів доларів і спрогнозував, що "ті долари, які люди купували по 8 гривень, вони продаватимуть по 5 гривень".

Коментуючи слова президента Віктора Ющенка про те, що девальвація гривні – це об`єктивний процес, і що не можна йти проти ринку, Савченко сказав: "Так, не можна йти проти ринку. Але парадокс в тому, що НБУ сам створює цей ринок. Він на ньому головний гравець. Він і створює гривневу масу, і формує пропозицію долара".

На питання про величезні доларові борги українських компаній і про дефіцит валюти в країні, фінансист зазначив, що "близько половини всіх так званих зовнішніх боргів - це борги самим собі. Ці гроші виводяться звідси, потім заводяться як інвестиції. Якщо взяти платіжний баланс, про який всі постійно говорять, що він негативний... Це не так, у нас давно вже надлишок валюти".

Савченко відзначив, що "нас вводить в оману методика підрахунку". "Взяти, наприклад, за липень - ніби пішло 0,9 мільярда доларів. До цього рядка входить інший рядок - вихід валюти з банківської системи - 1,1 мільярда доларів. Цю валюту купили громадяни і компанії й тримають її у себе. Вони не відправили її за кордон, тому що в методології платіжного балансу вважається, що якщо люди купили валюту, то вони повинні поїхати за кордон і там її витратити. Але у нас валюту купують з іншою метою - щоб її тримати. Тому, по суті, у нас позитивний платіжний баланс вже дуже багато місяців. По суті, має бути ревальвація", - пояснив експерт.

На його думку, сума в 40 мільярдів доларів, що накопичилася на руках у громадян, є дуже великою. "Це звучить як фантастика, але через рік-півтора курс буде не 7 гривень і навіть не 5 гривень. Якщо ми просто почнемо нормальну економічну політику, все повернеться назад. Але від нинішньої кризи люди стануть бідніші в два рази. Люди просто здаватимуть ці долари, і велика пропозиція призведе до ревальвації. Купували вони їх по 8 гривень, а здавати будуть по 5 гривень. Адже ніхто у нас не працює, ВВП знижується, та й самі долари у світі девальвуються", - наголосив Савченко.

На питання "Що потрібно зробити зараз, щоб змінити ситуацію?", він відповів, що "ми повинні кредитувати реальний сектор економіки". "В інших країнах банки мало не силою примушують брати кредити. Тому що без кредитування починається колапс. Я оцінюю, що згортання кредитування - це приблизно мінус 10% ВВП, а у нас зараз - мінус 18% ВВП. Якби позики видавалися, ми б впали набагато менше. Всі розмови про те, що зовнішній ринок замінимий внутрішнім, без кредитів неможливі", - наголосив Савченко.

Крім того, він назвав критичною ситуацію з неповерненням кредитів. "Якщо цей рівень досягне 20-30%, то навіть іноземні банки підуть з нашого ринку. В новий рік не можна входити з таким курсом, тому що прийдуть іноземні аудитори і зажадають формування гігантських резервів у іноземних фінустанов. Ті запитають гроші у материнської групи, а власникам дешевше буде закрити свої українські банки", - переконаний банкір.

Він також заявив, що "треба терміново щось робити з курсом". "Прозорість аукціонів приведе до відкоту до рівня 8 гривень. Але цього мало, професіоналізм і послідовність дій можуть привести до 7,5 або навіть до 7 гривень", - додав Савченко.

Нагадаємо, після відставки з Нацбанку Савченка було призначено заступником міністра фінансів в уряді Юлії Тимошенко.

Із НБУ він пішов, пояснивши це залежністю Нацбанку від президента і його Секретаріату та зловживаннями керівництва НБУ, що, за словами Савченка, призвели до зниження курсу гривні та інших фінансових проблем.

Савченко раніше вже заявляв, що за правильної економічної політики курс долара впаде нижче позначки 5 гривень.

Читайте також:

Експерт: цього року гривня продовжить падіння

Курс долара в світі досяг нового мінімуму за рік

Офіційний курс долара вперше в історії перевищив 8 гривень

Експерт: долар зросте до 10 гривень

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: