Завдяки формулі "Роттердам+" українці переплачують за електроенергію майже втричі - експерт

Дата публікації
Перегляди
5643
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Завдяки формулі "Роттердам+" українці переплачують за електроенергію майже втричі - експерт

Фото: Getty Images

Цей висновок Герус проілюстрував конкретними цифрами.

Національне антикорупційне бюро України взялося перевіряти Нацкомісію з державного регулювання енергетики. Детективи підозрюють представників НКРЕ у злочинних домовленостях, які призвели до значного здорожчання світла внаслідок запровадження скандально відомої схеми "Роттердам+", ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

"Схема "Роттердам+" – це корупційна схема, придумана в незаконний спосіб нелегітимним, неконституційним органом з незаконно призначеними членами комісії на чолі з паном Вовком", - твердить колишній міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко.

НАБУ підозрює у злочинах Нацкомісію з держрегулювання енергетики через формулу "Роттердам +"

НАБУ підозрює у злочинах Нацкомісію з держрегулювання енергетики через формулу "Роттердам +"

"Роттердам+" є формулою розрахунку вартості електроенергії. Її автор Дмитро Вовк, 26-річний голова регуляторної комісії та колишній менеджер компанії Валерії Гонтаревої. Головний аргумент чиновника зводився до того, що Україна має зменшити залежність від вугільних шахт окупованих територій і шукати нові джерела сировини. Щоби не ризикувати, Вовк узяв ціну на вугілля в порту міста Роттердам, до неї додали транспортні витрати (доставка за 6,5 тисяч кілометрів морем, портові та залізничні перевантаження) – і, виходячи з цієї досить абстрактної цифри, підняли тарифи на електроенергію. Натомість ввозити вугілля з-за кордону не стали. "Цей "Роттердам+" став годівницею для певних структур і додатковим обтяженням для населення вартістю десь 15 мільярдів на рік", - підрахував Кучеренко.

У НАБУ підтвердили, що підозрюють посадових осіб у перевищенні службових повноважень на користь енергогенерувальних компаній, спільні дії котрих призвели до необґрунтовано високих тарифів на електроенергію. "Внесено відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань і розпочали розслідування ймовірного зловживання службовим становищем службовими особами Національної регуляторної комісії з питань енергетики і комунальних послуг", - відзвітувала речниця НАБУ Світлана Оліфера.

Експерт енергоринку Андрій Герус наголошує, що вугільна галузь України на 90% є приватною. "80% видобування вугілля – це ДТЕК Рената Ахметова. Наприклад на їхній шахті собівартість близько 900 гривень за тону, а в тарифі воно закладається близько 2500 гривень за тону. Тому там більш ніж подвійна націнка", - пояснив він.

Антикорупційні детективи розпочали розслідування наприкінці березня цього року. Його подробиці не розголошують, відомо лише, що в червні в приміщеннях регулятора проводили обшуки. "Наразі повідомлень про підозру детективами НАБУ і прокурорами спеціальної прокуратури не здійснювались. Досудове розслідування триває", - наголосила Оліфера.

На інформаційний запит до НКРЕКП чиновники відповіли листом: подякували за інтерес до відомства і надіслали протоколи обшуків НАБУ, де зазначено, що детективи вилучили документи та комп'ютери. І вкотре наголосили, що будь-які рішення, які вони ухвалюють, тільки в інтересах держави: "Дії Комісії на ринку електричної енергії є логічним продовженням загальних реформ енергетичних ринків, зокрема на перехідному етапі до лібералізації ринку електричної енергії".

Кілька тижнів тому НАБУ направило до Солом'янського суду клопотання про допуск до банківських документів "Центренерго" і "Дніпроенерго". Це енергогенерувальні компанії, які проходять у справі "Роттердам+". Але їх суд відхилив.

Кореспондент ТСН Дмитро Святненко

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
5643
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація