Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Жодних прихованих відсотків та нарахувань: відтепер в Україні нові правила видавання споживчих кредитів

Тепер надурити українців на кредиті стане важче. 

Національний банк України змінює правила споживчих позик, відтепер банки змушені розкривати повну вартість кредиту. Усі приховані платежі тепер обов’язково мають бути прописані в кредитному паспорті. Чи справді острах від кредитування зникне, а всі виплати стануть прозорими і справедливими, дізнавався "Сніданок з 1+1".

"Раніше якісь приховані комісії писались на десяти сторінках і такою незрозумілою мовою, що людина не розуміла", - розповіла начальник Управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ Ольга Лобайчук.

Кількість споживчих кредитів в Україні збільшується шаленими темпами. Це передусім позики на побутову техніку, гаджети, ремонт чи лікування. А це зручна можливість купити необхідну річ. Пралку можна отримати прямо зараз, а платити потім і поступово. 

"Не завжди є можливість зібрати необхідну суму. І часто буває таке, що терміново потрібно щось купити, бо щось поламалося, а суму не встиг зібрати. Чи не потрібна велика сума, перші внески зазвичай нульові. І потім протягом якогось періоду просто виплатив і все", - кажуть люди, які беруть кредити.

Це перше, про що думає людина, яка бере такий кредит. Однак щасливі думки зникають, коли гроші доводиться повертати. І часто більше, ніж позичав. У платіжках з’являються додаткові платежі, які були приховані на початку. 

"Це були якісь певні страховки. Страховки життя, страховка від нещасного випадку. Страховка фінансових якихось ризиків. Є приховані якісь певні комісії. Але це все прописується зазвичай дрібним шрифтом", - зазначають вони.

Щоб отримати мікрохвильовку або телефон в кредит, страхування від нещасних випадків непотрібне, але банки часто додають цю послугу автоматично – щоб заробити. Це можна не помітити, якщо не уважно читати угоду. 

Так само до виплат можуть приєднатися податкові платежі, збори в пенсійний фонд чи комісія за обслуговування кредитної картки. Звісно, не озвучені на початку. І за законом такі банки нічого не порушують. 

"Банки писали в договорах, звичайно. Але воно писалось на десяти сторінках і такою незрозумілою мовою, що людина не розуміла", - розповідає Лобайчук.  

За таке не можна навіть позиватися до суду. І попри все обов’язково треба платити усе, що нараховує банк. 

Зараз Нацбанк, який регулює та наглядає за банківською сферою України, змінює правила для кредитів - робить їх більш чесними і прозорими.

"І тепер всі платежі, пов’язані з послугою повинні однією цифрою у відсотковому значенні показані людині по конкретному продукту", - каже начальник Управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ.

За новими правилами, в угоді на першій сторінці ви побачите окремо всі послуги, за які ви платите і який відсоток вийде загалом. А щоб додатково убезпечити себе, вимагайте графік погашення, який банк зобов’язаний вам надати. Так ви побачите коли та яку точну суму ви маєте повернути та зможете порахувати, скільки вам коштуватиме цей кредит. 

Якщо представник банку не надає вам цю інформацію, звертайтесь до головного офісу зі скаргою. Якщо це не допоможе – до Нацбанку. Але якщо відчуваєте, умови кредитування вас не влаштовують, від споживчого кредиту можна відмовитись протягом 14 днів. 

Нагадаємо, 21 січня президент України Володимир Зеленський підписав закон про нову державну програму кредитування малого підприємництва. Програма передбачає виділення 2 млрд грн для запуску програми кредитів під 5, 7 та 9 відсотків для підтримки мікро- та малого бізнесу. 

Відео Нацбанк змінює правила споживчих позик: які виплати стануть прозорими

Надурити українців на кредиті стане важче. Нацбанк змінює правила споживчих позик: тепер банки змушені розкривати повну вартість кредиту. Усі приховані платежі тепер обов’язково мають бути прописані в кредитному паспорті. Чи справді острах від кредитування зникне, а всі виплати стануть прозорими і справедливими – Сніданок дізнавався.   

Нацбанк змінює правила споживчих позик: які виплати стануть прозорими

Залиште свій коментар

Вибір редакції