Журналісти дізнались, чому "доступне житло" залишилось недоступним

Журналісти дізнались, чому "доступне житло" залишилось недоступним

"Доступне житло" взяли лише 1200 родин / Фото: Сегодня

В Україні виник дефіцит квартир, які вписуються у параметри державної програми.

За підсумками минулого року лише 1200 українських сімей змогли скористатись державною програмою "доступне житло" через те, що забудовники не були готові до неї і зводили будинки із занадто великою площею квартир.

У підсумку, із виділеного Кабміном на даний соціальний проект мільярду гривень, громадяни освоїли лише 6 мільйонів, йдеться у сюжеті "ТСН-Тиждень".

Для прикладу, один із працівників ТСН Михайло Путята також "клюнув" на дешеву іпотеку. За словами його дружини, питанням кредиту почали займатися з травня. Ощадбанк швидко розглянув документи, пообіцяв кредит. Лишилося вибрати квартиру. Але з'ясувалось, що жодна квартира, яку пропонують у Броварах – в параметри програми "доступне житло" не вписується.

За нею, сім'я з трьох людей може придбати лише 58 пільгових метрів. А мінімальна "двушка" в нових будинках - 63 квадрати. Крім того, реальний метр у Броварах коштує 7 тисяч гривень, а не 5, як вимагає програма.

"Цю різницю компенсувати, і різницю самої квадратури квартири – це вже виходить дуже велика сума. А ще 25 відсотків першого внеску, і виходить, щоб придбати доступне житло, треба мати на руках 200 тисяч гривень", - розповів Михайло Путята. Тобто кредит держава готова видати, але житла під програму немає.

"Соціальні метри справді в дефіциті. Перші забудовники не були готові. Але вони виправляються: у тих будинках, де ще є можливість перепроектувати, внести зміни, вони вже перепроектовують ці квартири під соціальні, що стосується площі", - стверджує директор іпотечного центру у Києві Сергій Комнатний.

Ще одним важливим моментом є те, що якщо будівельники ще можуть здешевити метр, то комерційні банки позичати під прописані в програмі 16 відсотків не можуть, про це економічні експерти заявляли на старті програми.

"Під 16% населення кладе збереження на депозити, тому комерційні банки не стануть видавати кредити під озвучену процентну ставку. В цьому випадку, цілком можливо, кредитування "буде покладено на плечі" підконтрольних державі банків", - заявляв раніше президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.

Прогнози фахівця справдились, адже зараз доступне житло кредитують лише 3 державні банки. Але до 1-го лютого вони тему не коментують. Так само, як і головний контролер програми Мінрегіонбуд. Мовляв, нема про що говорити, доки Кабмін не прописав правила гри на цей рік - постанова, яка все регламентує, переглядається.

Можливо, норму дешевих метрів на людину змінять, але це не прибере головну колізію: той, хто претендує на пільгову іпотеку, має довести банку, що багатий, а державі – що бідний.

ТСН з'ясувала, наскільки "Доступне житло" стало доступнішим

ТСН з'ясувала, наскільки "Доступне житло" стало доступнішим

Повʼязані теми:

Наступна публікація