Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Знайти мільярд на доставку пенсій: навколо "Укрпошти" триває гучний скандал

Заява поштарів про закриття тисяч відділень шокувала громадськість.

Доля семи тисяч сільських відділень "Укрпошти" досі не вирішена. Кілька тижнів тому підприємство заявило про намір закрити їх через збитковість, а разом із ними припинити доставку пенсій та приймання платіжок у селах, якщо держава не підніме тариф, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Люди з глибинки відверто злякалися такого майбутнього. "Який банк? Нічого нема", - це реалії села Новотроїцького на Дніпропетровщині. Щоби дістатися найближчого відділення банку, слід чекати автобус до райцентру, викласти дев'ять гривень за проїзд в один бік. Однак і гроші тут для багатьох не найбільша проблема. "У мене мати на двох ціпочках! Куди вона поїде?", - каже пан Анатолій. У селі живуть люди за 80 років віком, які вже по власному подвір’ї не ходять через стан здоров’я, тож поїздка до райцентру – це для них щось немислиме.

ВідеоВ "Укрпошті" заявили, що закриють сім тисяч відділень через збитковість

Разом із ними припинять доставку пенсій та приймання платіжок у селах, якщо держава не підніме тариф. Бо наразі, мовляв, зазнають лише збитків. Урядовці, своєю чергою, ініціювали аудиторську перевірку тарифу. 

В "Укрпошті" заявили, що закриють сім тисяч відділень через збитковість

Пошта там єдиний спосіб отримати пенсію чи сплатити за комуналку. Кажуть, якщо її не стане – село чекає справжня соціальна катастрофа, бо люди залишаться без грошей, а частина і без субсидій, якщо вчасно не сплатять за світло чи газ. "Я б узяла того, хто це придумав, і ніжки б висмикнула! І сказала б, що так і було. Моїй бабусі 81 рік, вона ледве по дворі ходить! А їздити з карточками, знімати постійно – не кожна бабця ще своїм дітям довірить", - розповідає продавчиня місцевої крамниці.

В "Укрпошті" кажуть, що таких скарг і сам щодня вислуховують десятками, та зізнаються, що людей розуміють, бо крок і справді різкий. Утім, пояснюють, видача пенсій з’їдає всі прибутки компанії. "Ми зазнали десь мільярд збитків. Він же не десь взявся нізвідкість – його треба перекривати", - пояснюють поштарі. На покриття діри вимушені були витрачати все зароблене, ще й брати в борг під відсотки – але, певні, це не вихід. Бо всі гроші на розвиток ідуть на розвезення пенсій, тому їх розноситимуть лише в тому разі, якщо держава підніме вартість доставки з чинного тарифу 1,59% відсотка від суми до 2,7%.

Фотогалерея В Одесі керівництво обласної дирекції "Укрпошти" викрили на хабарництві (6 фото)

У Пенсійному фонді ще раніше казали, що вони проти такої новації, бо понад мільярд, який просить пошта, не зайві для держави, у якої дефіцит із пенсійними надходженнями. Урядовці, своєю чергою, навіть направили до поштарів аудиторів, які б перевірили обґрунтованість тарифу. Нині між усіма структурами триває діалог. "Ми поновили діалог з Пенсійним фондом з приходом нового керівника. Буквально сьогодні я зустрічався. Зустрічалися з Держаудитслужбою, яка проводить перевірку. Робота триває, але хотілося б значно швидше", - пояснив представник "Укрпошти" Ігор Смілянський.

Ключове питання про те, що буде з відділеннями і пенсіями після нового року, досі не вирішене. Хто в цьому винен – думки експертів розділилися. "Те, що відбулося на підприємстві – це закономірний наслідок того, що багато років поспіль відбувалося з "Укрпоштою", - вважає економічний експерт Олексій Кущ. Він вважає, що на вигідних комерційних напрямках пошта багато років утрачала позиції, а нині вже не заробляє стільки, щоби перекрити соціальні функції, як то видачу пенсій та комуналки. Та й реформ у компанії, які б цю ситуацію змінили, фахівець поки що не бачить. Хоч пошта і посідає перше місце з прозорості закупівель та звітує про викорінення корупції – проте в реальних цифрах цього наразі не видно. "Епізодичний прибуток. Потім збитки. Тобто таке собі балансування, котре не робить компанію успішною", - пояснив Кущ.

Інші ж нарікають, що пошта не використовує всіх ресурсів. Нардеп Віктор Бондар звертає увагу на те, що лише торік зарплата трьох десятків керівників та менеджерів "Укрпошти" становила 64 мільйони гривень – цього вистачило б на утримання більше 2500 листонош. А нині зарплата керівника перевищила 700 тисяч окладу та 15% премії. "В середньому керівники "Укрпошти" та департаментів отримують зарплати по 200-300 тисяч. Це шалені кошти. І для людей це не зрозуміло. І нам ставлять вимоги, що вони закриють відділення і пенсїі доставляти не будуть. Ці ультиматуми від керівництва "Укрпошти" – або політична гра, або політичне безглуздя", - вважає депутат.

У пошті, своєю чергою, не раз казали, що недешевий менеджмент зміг викорінити корупцію, а це принесло компанії значно більше грошей. Частина експертів і собі каже, що скорочення зарплат глобальних проблем би не вирішило, бо, мовляв, чимало питань є і до самої держави. Як вважає експерт реанімаційного пакета реформ Галина Третьякова, якби держава хотіла, щоби пошта і надалі виконувала соціальні функції, то мала би давати на них гроші, бо ж у багатьох країнах світу пошту дотують. Витрати на доставку в села можна було б перекласти на місцеві бюджети, інший варіант – пошті могли б надати альтернативні джерела прибутку, як-то банківську ліцензію, тоді прибутками пошта могла би покривати збитки. А от якщо ж держава вважає, що чинний тариф правильний, то могла б провести тендер й обрати іншу компанію для розвезення пенсій. "Я знаю, що такий експеримент два роки тому провадився. Бралася одна фірма, вона розносила такі пенсії. А потім відмовилася, бо сказала, що це збитково", - каже Третьякова.

Більшість експертів сходяться на думці, що альтернативи поштовій доставці пенсій в Україні наразі немає, і створити її за кілька місяців неможливо. Тому, певні, до нового року конфлікт, найімовірніше, вирішиться. Адже перед виборами навряд чи хтось ризикне позбавити пенсіонерів зароблених грошей.

Кореспондент ТСН Олександр Романюк

Залиште свій коментар

Вибір редакції