Золотовалютні резерви "худнуть", а МВФ не дає кредиту. Fitch оцінило ризики для України

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Програма МВФ є ключовим фактором для суверенної кредитоспроможності України.

В Україні знизилася інфляція до однозначного показника, ситуація в економіці є однією з найбільш стабільних серед країн, що розвиваються. Проте поступово зменшуються міжнародні золотовалютні резерви Нацбанку, а Міжнародний валютний фонд не виділяє черговий транш кредиту, бо Київ не виконав усі "домашні завдання".

Про це йдеться в огляді міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings.

"Програма МВФ є ключовим фактором для суверенної кредитоспроможності України, оскільки вона пом'якшує низьку зовнішню ліквідність та зменшує ризики рефінансування", - говориться в повідомленні.

В Україні поліпшилась макроекономічна стабільність.

"Підвищена гнучкість обмінного курсу та монетарна політика, орієнтована на цінову стабільність та обережне банківське регулювання, сприяли поліпшенню макроекономічної стабільності. Річна інфляція в червні (9,9%) вперше знизилась до рівня, нижчого за подвійні цифри, порівняно з піком 16,4% у вересні 2017 року. В липні вона знизилась до 8,9%, оскільки зменшились ціни на продукти харчування. У минулому місяці Національний банк України підвищив облікову ставку до 17,5%, посилаючись на ризики, що інфляція не досягне кінцевого цільового рівня до 2019 року (5% +/- 1%), обумовленого тиском внутрішнього попиту та вищими ризиками, пов'язаними з програмою МВФ та зовнішнім фінансуванням", - зазначили у Fitch.

Агентство раніше присвоїло Україні кредитний рейтинг "В-"/"Стабільний".

"В Україні спостерігається менше нестабільності, ніж на інших ринках, що розвиваються, в 2018 році, незважаючи на високу вимогу щодо зовнішнього фінансування, через обмежену залежність від притоку портфеля, а також зниження зовнішнього дисбалансу. Очікуваний дефіцит поточного рахунку досягнув 613 млн. доларів США в першому півріччі 2018 року, і ми очікуємо дефіциту за підсумками року в розмірі 3,2 млрд доларів США (2,7% ВВП). Темпи зростання ВВП становили в середньому 3,2% за підсумками першого півріччя 2018 року, обумовлені внутрішнім попитом. Скорочення волатильності обмінного курсу, фіскальна стриманість та затримки в офіційному та ринковому фінансуванні скоротили державний борг, який торік скоротився до 61,5% ВВП (або 71,8%, включаючи гарантований борг)", - констатують у Fitch.

Ключовою суверенною кредитною слабкістю України називають низьку зовнішню ліквідність.

"Зовнішні буфери слабкіші за показники категорії "B" (прогноз на 3 місяці поточних зовнішніх платежів у 2018 році). Міжнародні резерви скоротилися вже третій місяць поспіль у липні до 17,75 млрд доларів, з листопадового піку 18,9 млрд доларів через повернення державного боргу", - зазначили в агентстві.

У Fitch кажуть, що коли в квітні цього року підтверджували кредитний рейтинг України, то очікувала, що в другому кварталі 2018-го МВФ виділить Києву черговий транш кредиту. Проте цього не сталося. Тож ризики збільшилися. Серед вимог МВФ Україна запустила пенсійну реформу, ухвалила оновлений законопроект про приватизацію та ухвалила закон про створення незалежного антикорупційного суду, включно з поправкою для виконання міжнародних зобов'язань. Ці кроки офіційного Києва свідчать про зацікавлення в реформах та отримання кредиту. Проте залишаються ще не виконаними інші вимоги МВФ – перегляд бюджету на 2018 рік для досягнення цільового показника дефіциту програми у 2,5% від ВВП, а також коригування (підвищення до ринкового рівня) тарифів на газ для населення. У Fitch констатують, що переговори щодо підвищення вартості газу для населення тривають, проте вони можуть затягнутися через політичні фактори – наступного року в Україні відбудуться вибори.

Очікуваний четвертий транш програми МВФ може скласти 1,9 млрд доларів. Ці кошти спрямують для поповнення золотовалютних резервів. Також це дозволить розблокувати фінансування від інших міжнародних партнерів. Водночас амортизація суверенного зовнішнього боргу становитиме 1,8 млрд доларів на решту 2018 року та збільшиться до 3,3 млрд доларів у 2019 році та 3,9 млрд доларів у 2020 році (включаючи виплати боргів у сумі 1,6 млрд доларів у вересні 2019 року та 2,4 млрд доларів у 2020 році).

Розширена програма кредитування МВФ завершується на початку 2019 року. Fitch не очікує, що до того часу фонд виділить Україні більше коштів, ніж 1,9 млрд доларів.

"Проте продовження взаємодії з МВФ та міжнародними партнерами буде важливим для підтримання макроекономічної стабільності, убезпечить від призупинення реформ, забезпечить безпечний доступ до офіційного та ринкового фінансування", - наголосили у Fitch.

ВідеоЯкщо депутати не створять Антикорупційний суд на чесних засадах, МВФ відмовиться надавати кредити

Розгляд в другому читанні триває. Наступного тижня Верховна Рада матиме можливість ухвалити цей закон в цілому. Народні депутати уповільнюють процес, але цій новій політичній інституції бути. 5-7 червня закон має бути проголосований. Інакше Україна не отримає транш МВФ. Створення цього суду – це екзамен на наявність політичної волі у політичної еліти щодо боротьби з корупцією.

Якщо депутати не створять Антикорупційний суд на чесних засадах, МВФ відмовиться надавати кредити

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції