Лідер націоналістів Марін Ле Пен серйозно налаштована отримати владу. Її конкурент від республіканців - такий же друг Росії Франсуа Фійон.
Після Брекзиту і перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США деякі експерти висловлюють думку, що тенденція домінування націоналізму і політики закритих кордонів може охопити весь світ, а виборці, яким чужі ідеї глобалізації, будуть відривати дорогу таким же лідерам.
Приклад Штатів і Британії дійсно може стати заразливим. Незабаром президентські та парламентські вибори повинні пройти у декількох європейських державах і політичне обличчя світу може кардинально змінитися.
Марін Ле Пен, кандидат у президенти Франції, де вибори відбудуться навесні 2017 року, заявила, що Трамп проклав їй шлях до президентського крісла, на що раніше вона не могла сподіватися.
Марін Ле Пен є лідером ультраправої партії "Національний фронт", заснованої її батьком Жаном-Марі Ле Пеном ще у 1972 році. Пік популярності партії припав на першу половину 2000-х років. Після того націоналісти отримували незначну кількість місць у парламенті.
Торік під час виборів до місцевих органів влади партія набрала 27% голосів. Їй не вдалося отримати контроль над жодним з регіонів лише тому, що інші партії об'єднали свої зусилля, щоб не допустити цього.
Тепер же про великі шанси Ле Пен стати новим лідером Франції не без побоювань заговорили місцеві політики. "Франція у небезпеці", - заявив прем'єр-міністр Франції Мануель Вальс, зазначивши, що популярність правих політиків може зрости, а Ле Пен – дійти і до другого туру президентських виборів. Подібне припущення раніше висунув і екс-прем'єр країни Жан-П'єр Раффарен.
Ле Пен є євроскептиком і може зіграти на невдоволенні політикою Євросоюзу, обіцяючи потенційним виборцям, що виведе Францію зі складу ЄС. Також вона симпатизує російському лідерові Володимирові Путіну. Зокрема, вона заявила про свої амбіції сформувати тріо "Трамп-Путін-Ле Пен" у міжнародній політиці.
До виборів залишилося менше півроку. Вони відбудуться 23 квітня 2017 року. Якщо жоден з кандидатів не отримає перемоги в першому турі більшістю голосів, 7 травня відбудеться другий тур.
Змагатися з Ле Пен за президентський пост буде колишній інвестиційний банкір Еммануель Макрон, який раніше вже встиг попрацювати і радником Олланда в Єлисейському палаці, і міністром економіки в уряді Вальса.
Макрона називають новою зіркою французької політики. Він став чи не наймолодшим політиком в країні, який дослужився до високої посади в уряді. ЗМІ захоплено пишуть про нього: "Молодий, красивий і талановитий". До того ж порівняно нещодавно він став дуже популярний завдяки розсекреченню романтичної історії свого подружнього життя.
Макрон одружився на своїй вчительці французької мови, в яку був закоханий з підліткового віку. Раніше пара намагалася триматися в тіні, однак тепер не соромиться показувати широкій аудиторії сімейні фото. Як зазначають ЗМІ, зворушлива історія кохання і вірності вразила як мінімум жіночу частину виборців Франції.
Макрон заявив про висунення своєї кандидатури на пост президента 16 листопада. "Я буду кандидатом найслабших. Це не боротьба за частину Франції, це битва за всю країну загалом. Я поведу її разом з вами, чоловіками і жінками, з усіма людьми доброї волі, усіма, хто вірить у прогрес", - заявив Макрон.
Маркон пішов у відставку з поста міністра економіки країни 30 серпня цього року, щоб повністю присвятити себе політичній діяльність на чолі новоствореного руху "Вперед!"
Шанс поборотися за місце президента також отримають по одному представникові від лівих (Соціалістична партія) і правих (Республіканська партія) сил. Єдиного кандидата ці партії обирають на праймеріз, які відбуваються у два тури.
Праймеріз Соціалістичної партії призначені на 22 і 29 січня 2017 року. Від лівих у президентську гонку мали увійти нинішній президент Франсуа Олланд, прем'єр Мануель Вальс та екс-міністр і колишня цивільна дружина Олланда Сеголен Руаяль. Проте днями Оланд заявив про відмову боротися за крісло президента. Воно й не дивно - політичні експерти дуже сумнівалися у спроможності Олланда вдруге обійняти пост президента. Популярність Олланда обвалилася наприкінці п'ятирічного перебування на посаді, позначеного невпевненою політикою, терористичними актами, високим рівнем безробіття і скандальними одкровеннями про своє особисте життя. Водночас Вальс заради участі у виборах подав у відставку з посади прем'єра. Відтак, якщо не з'явиться третій претендент, праймеріз соціалістів відбудеться в один тур.
У свою чергу Республіканці вже визначилися зі своїм вибором - кандидатом у президенти від правоцентристів став колишній прем'єр Франсуа Фійон, відомий прихильністю до Путіна. Він переміг своїх колег по партії - екс-президента Ніколя Саркозі і більш популярного у Франції політика, мера Бордо і колишнього прем'єра Алена Жюппе. До речі, саме останньому експерти прогнозували перемогу на праймеріз.
Франсуа Фійона називають соціально консервативним та економічно радикальним політиком.
Колишній прем'єр Франції відомий добрими стосунками з російським лідером Володимиром Путіним. Він вважає, що санкційна політика Заходу провалилася, не давши нічого, "крім розорення європейських фермерів". Зокрема, він називав антиросійські санкції "дурними" і закликав їх скасувати заради спільної боротьби з "Ісламською державою". Також Фійон готовий до співпраці з РФ щодо Сирії.
Висловлювався Фійон і щодо конфлікту на сході України, поклавши відповідальність за нього на Київ.
Також Фійон, як і його конкурентка Марі Ле Пен, з радістю передчуває можливий союз з Путіним і новообраним президентом США Дональдом Трампом.
Вибори президента Франції відбудуться навесні 2017 року. Якщо жоден з кандидатів не отримає більшості у першому турі 23 квітня, то двоє його лідерів змагатимуться за президентське крісло у другому турі, який відбудеться 7 травня.
Соцопитування показують, що ультраправа Марін Ле Пен може вийти до другого туру. Політологи також зазначають, що фаворитами майбутніх президентських виборів стануть саме кандидат від республіканців, тобто Фійон, та Ле Пен, яка має намір серйозно боротися за владу.