Деякі українські партнери шукають угоди з Росією будь-якою ціною

Деякі українські партнери шукають угоди з Росією будь-якою ціною

Дата публікації
Перегляди
2779
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Деякі українські партнери шукають угоди з Росією будь-якою ціною

Майк Карпентер

ТСН поговорили з колишнім помічником міністра оборони США щодо Росії, України та Євразії і радником з питань зовнішньої політики віце-президента Байдена.

9 вересня комітети Конгресу США з розвідки, міжнародної політики та нагляду почали слідство щодо можливого тиску адміністрації президента Трампа на нову українську владу. Частиною цього тиску називають тимчасове заморожування Білим Домом військової допомоги Україні в розмірі 250 мільйонів доларів. До наступного понеділка, 16 вересня, Білий Дім зобов'язали надати конгресменам абсолютно всі записи, електронні чи паперові, що стосуються:

розмови президентів Трампа і Зеленського 25 липня;

переліку осіб, що були присутні в Овальному кабінеті під час цієї розмови;

будь-яких згадок про цю розмову;

будь-яких згадок про Руді Джуліані;

будь-яких згадок про слідчі дії, пов'язані з Україною та осіб і понять, які фігурують в контексті слідчих дій, зокрема “Пол Манафорт”, “Бурісма”, “Байден”, “чорна каса "Партії регіонів"”, “Лещенко”, “Луценко” та “Єрмак”;

будь-яких згадок про замороження американської військової допомоги Україні.

Про те, що стоїть за цим слідством, чого може добивається адміністрація Трампа і чого чекати далі, ТСН поговорили з колишнім помічником міністра оборони США щодо Росії, Україні та Євразії і радником з питань зовнішньої політики віце-президента Байдена Майком Карпентером.

- Майк, цього тижня одразу три комітети Конгресу, очолювані демократами, почали розслідування щодо можливого тиску адміністрації Трампа на нову українську владу. З чого все почалося, що змусило демократів це зробити?

-        Джуліані та його помічники використали Державний департамент, аби той допоміг влаштувати їм зустріч з командою президента Зеленського - це дуже обурило багатьох. Тому що це було абсолютно неприйнятне використання ресурсів нашої державної міжнародної політики з метою досягнення партійної мети. І, як на мене, саме це призвело до того, що комітети Конгресу з розвідки, міжнародної політики та нагляду почали це розслідування.

- Але ж усі зустрічі відбувались ще навесні, чому розслідувати взялися саме зараз?

- Досі попередні повідомлення про це були, як на мене, доволі спекулятивними, але щойно стало відомо, що у влаштуванні деяких зустрічей брав участь Державний департамент, коли це стало зрозуміло, особливо коли заблокували безпекову допомогу Україні - я думаю, багато членів Конгресу відчули, що це зайшло занадто далеко. І це не тільки демократи, що дуже важливо, серед них є і республіканці, тож у нас тут перший раз склався двопартійний консенсус щодо того, що адміністрація Трампа рухається в невірному напрямку, намагаючись примусити Україну провести ці розслідування.

- А хтось з республіканців підтримує розслідування? Можете назвати?

- Не знаю, чи знайдуться республіканці, які підтримують розслідування, але коли заморозили безпекову допомогу Україні - немало відомих республіканців, на кшталт Роба Портмана, Ліндсі Грема, відкрито підтримуючи продовження надання Україні цієї допомоги, і, якщо чесно, у адміністрації Трампа не було жодного приводу заморожувати її. Це було дуже прозорим натяком, що вони намагаються тиснути на український уряд з єдиною метою: досягти партійної мети.

- І чого ж намагається, як на вашу думку, досягти адміністрація Трампа таким тиском?

- Як на мене, вони намагаються змусити адміністрацію Зеленського розпочати кілька слідчих процесів. По-перше, йдеться про виток інформації щодо таємних платежів, які діставав пан Манафорт, а це, як переконані пан Трамп та пан Джуліані, було партійною грою, яка мала допомогти Гілларі Клінтон перемогти на виборах, але насправді це нісенітниця, утім саме в цьому вони намагаються переконати суспільство. І, звичайно, другий процес, пов’язаний з паном Байденом, бо начебто коли він закликав прибрати з посади генпрокурора Шокіна, деякі люди стверджували, що в такий спосіб він допомагав своєму сину (прим.: який на той час входив до консультаційної ради нафтової компанії "Бурісма"). І це, звичайно, теж маячня, адже насправді пан Шокін навпаки захищав чимало корупціонерів в Україні.

У Конгресі США почали слідство проти Дональда Трампа і його адвоката

У Конгресі США почали слідство проти Дональда Трампа і його адвоката

- Якщо з України до Сполучених Штатів надходить інформація, яка допомагає американцям зрозуміти, що їхній громадянин злочинець, довести це в суді і засудити його. Це все одно може розцінюватися політиками чи громадськістю як втручання в американські вибори?

- Звичайно, ні. Саме тому весь цей вплив на українську сторону, який намагається спричинити адміністрація Трампа, настільки абсурдний. Пола Манафорта засудив за корупцію та банківські махінації американський суд. І те, що хтось в Україні оприлюднив ці докази, заслуговує на нагороду, адже це призвело до торжества правосуддя, а не досягнення якоїсь партійної мети. Але ця команда готова на все для того, аби дошкулити суперникам, тож логіка в цьому процесі абсолютно відсутня.

- Зараз вони намагаються зіграти в це навпаки, запустити слідство проти віце-президента Байдена. Як по-вашому, таким чином вони сподіваються запустити по мотивах якесь слідство у Сполучених Штатах?

- Я не думаю, що вони на це розраховують. Як на мене, команді Трампа зараз потрібно так багато дезінформації і медійного шуму, як тільки можливо, аби відволікти від власної неймовірної корупції, проваленої зовнішньої політики, проваленої економічної політики, і переключитися в наступ, атакувати політичних опонентів.

- Якщо змоделювати ситуацію, уявити що в Україні дійсно починається слідство, як, по-вашому, це може вплинути на ситуацію в Сполучених Штатах, зокрема на рейтинг пана Байдена?

- По-перше, я вважаю абсолютно неможливою ситуацію, в якій українська влада розпочинає це слідство, адже його ні проти кого проводити. Адміністрація Трампа просто хапається за соломинку.

- Але чогось конкретного вони домагаються, якщо припустити, що вони тиснуть на когось з українців?

- Вони хочуть, аби це потрапило в новини. Аби люди говорили про це, аби відволікти увагу від власних злочинів, злочинів численних людей зі штабу Трампа, зокрема Манафорта, Флінна та інших. Їм не треба, аби суспільство говорило про це, тож вони намагаються змусити суспільство думати про щось інше.

- Але для цього з України мають надійти якісь сигнали. Про "Бурісму", про чорну касу Партії регіонів і начебто допомогу демократам на минулих президентських виборах.

- Українська влада вже заявляла, що нічого такого не було, тому я певен, що ніякого розслідування не буде.

- Зате є розслідування трьох комітетів Конгресу. Розкажіть про його етапи, що конгресмени мають право вимагати від адміністрації Білого Дому?

- Вони вже попросили надати документи і я переконаний, що вони викликатимуть свідків, зокрема спеціального представника по Україні Курта Волкера, ймовірно інших чиновників з Державного департаменту, аби з’ясувати, що за розмови відбувалися з українськими посадовцями, що було сказано на цих зустрічах. Наскільки великим був тиск. І у конгресменів є повноваження продовжувати це розслідування скільки завгодно. Крім того, у них є повноваження надсилати повістки тим, хто відмовляється прийти добровільно, змушувати їх свідчити. Отже, кінець кінцем, ми наблизимося до правди, з’ясувавши, що саме адміністрація Трампа говорила українському уряду, примушуючи їх до абсолютно божевільних начебто слідчих дій.

США може надати Україні військову допомогу вже наступного року

США може надати Україні військову допомогу вже наступного року

- Тобто, на вашу думку, тиск однозначно був?

- Мене там при розмовах не було, я не знаю на 100%, про що йшлося чи про що домовлялися, але за всіма ознаками тиск був.    

- 250 мільйонів доларів американської військової допомоги були раптово розблоковані.  

- Багатьох конгресменів з обох партій обурив той факт, що адміністрація Трампа збирається заморозити безпекову допомогу важливому партнерові Сполучених Штатів в той самий час, коли ця країна веде війну з Росією, це дуже поганий час для відмови в допомозі. Члени обох палат Конгресу писали листи до адміністрації, в яких називали це неприйнятним. В результаті адміністрація, на щастя, відступилася. І насправді те, що вони швидко змінили рішення, відмовившись від так званого “ретельного вивчення", чітко сигналізує, що жодних причин заморожувати допомогу Україні насправді від самого початку не було. Я досі не розумію причини, з якої, за словами Білого Дому, цільове використання цих грошей потрапило під сумнів.

- Пентагон раніше провів перевірку і стало відомо, що усі гроші визнано цільовими і необхідними, але це не завадило адміністрації Трампа більше тижня тягнути з остаточним рішенням. Як на вашу думку, на нього вплинуло розслідування Конгресу?

- Звичайно, саме тиск конгресменів змусив адміністрацію відступитися. Це і розслідування трьох комітетів, і двопартійні звернення - від сенатора Менендеса, конгресмена Енгела, конгресмена Хойєра та інших. Ось що допомогло розблокувати допомогу.

- Про зустріч президентів Трампа та Зеленського ми чуємо з весни, але її дата постійно переноситься. Спершу говорили про візит до Вашингтону в липні, потім серпні-вересні, тепер вже говорять про Нью-Йорк і зустріч на полях Генеральної Асамблеї. Чи не є сам факт цієї зустрічі та її дата важелем в руках американської сторони?

- На це дуже схоже. Знову ж таки, я не учасник тих розмов, тому, напевне, не скажу, але ззовні має вигляд, що цією зустріччю в Білому Домі між президентами Трампом та Зеленським фактично машуть перед українським урядом як нагородою за дослухання до вимог, які лунають з Вашингтону.

- Після обміну полоненими між Росією та Україною реакція Дональда Трампа фактично зрівняла Київ з Москвою, він привітав з обміном обидві країни. Чи не видається вам, що Дональду Трампу хочеться, аби Україна та Росія якось вже помирилися - швидше за все, за рахунок інтересів України, аби скориставшись цим, вийти на президентські вибори політиком, що розв’язав серйозний конфлікт?

- Я думаю, ви абсолютно праві, це дуже точне викладення позиції Трампа. По-перше, всі тут у Сполучених Штатах, хто підтримує незалежність України, хочуть, аби війна скінчилася. Але головне питання, на яких умовах. І я думаю, для Трампа відповідь на це питання - на будь-яких. Він хоче, аби цей конфлікт завершився, аби можна було налагоджувати стосунки з Росією, робити те, про що він казав ще під час минулої передвиборчої кампанії. Мовляв, у США будуть дружні стосунки з режимом Путіна, бо саме цього хоче пан Трамп. І на шляху до цих стосунків - таке незручне українське питання. Курт Волкер, якого я добре знаю і поважаю, та інші члени адміністрації, звісно, розуміють, що ми повинні підтримувати суверенітет України, тобто будь-яке завершення війни можливе лише на умовах, що поважають цей суверенітет. Зараз немає жодних ознак, що Путін має принаймні якесь бажання поважати український суверенітет, а значить найближчим часом конфлікт не завершиться.

- Думаєте, президент Трамп здатен тиснути ще й через це на українську владу?

- Я не знаю напевне, але я підозрюю, що на двосторонній зустрічі між президентами Трампом та Зеленським може бути тиск з боку Трампа, аби примусити Зеленського до угоди щодо Донбасу. Я вважаю, Трампу неважливі подробиці цієї угоди, доки є шанс вирішити це питання. Згадайте – раніше, але вже за часів Трампа, ходила ця пропозиція від Андрія Артеменка, який передав її Майклу Коену (прим. колишній юрист Дональда Трампа, присуджений до трьох років тюрми за порушення виборчого законодавства та брехню Конгресу), Майклу Флінну (прим. перший радник Дональда Трампа з питань національної безпеки, за три тижні на посаді звільнений, потім заарештований за звинуваченням у брехні ФБР про деталі зустрічі з російським послом, пішов на співпрацю зі слідством, досі чекає на вирок) - божевільна пропозиція вирішення конфлікту на Донбасі, але це насправді був фіговий лист, потрібний для зняття санкцій. Адміністрація Трампа хотіла зняти санкції, але її зупинив Конгрес. Зараз вони набагато обережніші, бо розуміють: Конгрес не пристане на божевільні рішення на користь Росії. Але думаю, Трамп робитиме все, що зможе, аби піти у Путіна на поводі, бо останні два з половиною роки саме це, при кожній зручній нагоді, він і робив.

- І що можна протиставити цьому? Адже разом з президентом Трампом на президента Зеленського так само можуть тиснути і деякі європейські партнери, їм теж набридли санкції.

- Чесно скажу, мене дещо тривожить готовність і швидкість, з якою президент Франції Макрон почав готуватися до саміту Нормандського формату наприкінці вересня. Без жодної дипломатичної підготовки для справжнього поступу в сенсі перемир’я і зупинки російської агресії в Україні. Це викликає скептицизм. Видається, що деякі українські партнери - як адміністрація Трампа, як адміністрація Макрона - шукають угоди з Росією будь-якою ціною, і це небезпечно. На щастя, є інші країни і є Конгрес Сполучених Штатів, і вони не дозволять угоди, яка порушуватиме українську територіальну цілісність та суверенітет. Тож, якщо нинішня наша адміністрація спробує підштовхнути Україну в тому напрямку, Конгрес, так само, як і у випадку з замороженням безпекової допомоги, обуриться і зупинить цей процес.

Спілкувалась кореспондент ТСН Яна Слєсарчук

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Зеленський Володимир Олександрович
Дата публікації
Перегляди
2779
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація