Ми будемо закликати людей гідно вшанувати пам'ять жертв Голокосту в Бабиному Яру

На його думку, президент Ізраїлю некоректно використав стереотипи, нав'язані російською владою. 

Учора, 27 вересня, під час парламентських слухань у Верховній Раді України, присвячених 75-й річниці трагедії в Бабиному Яру, президент Ізраїлю Реувен Рівлін звинуватив українців і Організацію українських націоналістів у масових вбивствах і переслідуванні євреїв під час Другої світової війни. Така заява, своєю чергою, викликала шквал критики.

З цього приводу ТСН.ua поспілкувався з головою Організації українських націоналістів Богданом Черваком. На його думку, президент Ізраїлю некоректно використав стереотипи, нав'язані російською владою. 

- Як ви взагалі сприйняли заяву президента Ізраїлю в українському парламенті?

- Президент Ізраїлю виступав на парламентських слуханнях з нагоди 75-ї річниці трагедії Бабиного Яру. І тема парламентських слухань, і цей пласт історичної правди, який нам відомий про цю трагедію, я припускав, що можуть бути такі виступи. Тим більше, що до його виступу всі інші учасники парламентських слухань говорили про трагедію Бабиного Яру у зовсім іншому контексті. Зокрема, представники єврейських організацій дякували Богу, що дожили до того часу, коли незалежна Україна, підкреслюю, на їхній погляд, дуже гідно та належним чином вшановує пам'ять євреїв, а також дякували Богу за те, що вони мають можливість вшанувати також і ромів, і українців, зокрема, членів Організації українських націоналістів. Я вам буквально цитую те, що говорилося під час парламентських слухань. Тому виступ президента Ізраїлю був різким резонансом тій атмосфері, яка цього дня панувала. Це лише свідчить про те, що стереотипи, нав'язані російською пропагандою, настільки сильні, щоб ними так некоректно вирішив скористатися президент держави Ізраїль.

Теплий прийом і скандальна заява в Раді. Як президент Ізраїлю звинуватив ОУН у вбивстві євреїв

- Чи ви плануєте акції протесту, щоб надати розголосу?

- Ні. ми не будемо протестувати у Бабиному Яру, навпаки, ми будемо закликати людей гідно і як належить вшанувати пам'ять жертв Голокосту в Бабиному Яру, вшанувати пам'ять ромів і українців. А найкращою відповіддю на такі некоректні, м'яко кажучи, заяви, на мою думку, буде встановлення пам'ятника Олені Телізі і членам ОУН у  Бабиному Яру. Ба більше, є відповідний указ президента, є урядове рішення, а також рішення оргкомітету з відзначення 75-ї річниці, за яке проголосували не тільки українці, а й представники єврейських організацій. Тому, коли буде стояти пам'ятник Олені Телізі в Бабиному Яру, а вона заслужила на це, то це буде найкраща відповідь усім, хто думає, що можна так некоректно, всупереч історичним фактам, принижувати українців і українську націю.

ВідеоПрезидента Ізраїлю в Києві зустрічали з салютом й особливими почестями

- Ви зверталися до Посольства Ізраїлю за роз'ясненнями?

- Є дуже добра, на мою думку, і адекватна реакція старшого заступника голови Верховної Ради України пані Геращенко з приводу того, що відбулося під час парламентських слухань, оскільки вона була модератором тих парламентських слухань. Мені здається, що після заяви першого заступника голови ВР, Міністерство закордонних справ зробить відповідні дії і не дозволить, скажімо так, принижувати честь і гідність українців. Я також хотів би нагадати усім, і в тому числі президенту держави Ізраїль, що Верховна Рада України ухвалила закон, яким члени ОУН і бійці УПА визнані борцями за державну незалежність України. Тобто пам'ять про їхній героїзм у нас охороняється законом. Треба пам'ятати, що люди, які віддали свої життя за Україну, в українській державі захищені законом.

- Можете пояснити роль українських націоналістів, які врятували євреїв у роки німецької окупації?

-  У нас є свідчення про те, що до порятунку євреїв причетна Олена Теліга, яку німці разом з євреями розстріляли у Бабиному Яру. Деякі документи з цього приводу зберігаються в архіві ОУН. Якби я знав, що ця тема так підніметься, очевидно я би ті документи також підняв. Це було для мене несподіванкою. У нас є в архіві ОУН документи, які свідчать про те, що Олена Теліга безпосередньо намагалася сховати євреїв від нацистів, які проводили фактично етнічні чистки на території тодішнього Києва. І таких фактів ми можемо назбирати дуже багато. Треба просто зазирнути до архіву ОУН. Але тут власне йдеться не про українських націоналістів, а про українців. Згадайте митрополита Андрея Шептицького, який налагодив цілу систему, яка дозволяла дуже ефективно переховувати євреїв під час Другої Світової війни. Не тільки, до речі, у Львові, але й по всій Україні. Хотів би наголосити, що серед Праведників Миру найбільше українців. Євреї це знають, вони це шанують, вони це поважають. І чому про це не говорив президент Ізраїлю, мені дивно.

Розмовляла Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Наступна публікація