Росія може ввести штрафи і відкрити провадження за причетність ГО до Світового конгресу українців

Світовий конгрес українців побоюється, що організаціям, які входять до складу СКУ, може загрожувати кримінальна відповідальність.

Світовий конгрес українців - це неурядова організація зі спеціальним консультативним статусом, яка є визнаною Економічною та соціальною радою ООН та Радою Європи. Вона є координатором українських громад у діаспорі і представляє інтереси понад 20 мільйонів українців у 60 країнах світу. 

11 липня російська Генеральна прокуратура чомусь вирішила визнати "небажаною" цю організацію та такою, що загрожує основам конституційного ладу і безпеки РФ. МЗС України своєю чергою висловило протест проти таких російських заяв, а в самій організації вважають, що росіяни вирішили ліквідувати українські громадські організації всередині своєї держави.

ТСН.ua зв'язався з головним офісом СКУ у Торонто та розпитав очільника Світового конгресу українців Павла Ґрода, чи вплинуть такі заяви на життя тих українців, які перебувають на території РФ, як відреагувало на недружній крок міжнародне співтовариство і взагалі, що все це означає. Ми також скористувалися можливістю і запитали його, як відбувся візит президента України Володимира Зеленського до Канади минулого тижня і як СКУ буде співпрацювати з новою українською владою. 

Яким чином це рішення росіян вплине на життя тих українців, які наразі перебувають в РФ і взагалі на пострадянському просторі?

Щодо цього кроку, по-перше, Світовий конгрес українців не становить жодної загрози національній безпеці Росії і це демонструє репресивну політику РФ, спрямовану на ліквідацію українських громадських організацій в Росії. І цей крок демонструє побоювання президента Росії Володимира Путіна, що демократичні принципи, які сповідує український народ, можуть призвести до знищення його клептократичного режиму.

Ми також вважаємо, що Світовий конгрес українців має вести разом з миролюбним народом Росії, який хоче жити в країні, яка поважає гідність свого народу, і ми вочевидь стурбовані, що це велика загроза для наших складових організацій, для цілої української громади в Росії. І тому ми будемо захищати наш український народ в Росії і в усьому світі.

Що саме наразі може загрожувати перебуванню українців на території Російської Федерації?

Перше, Світовий конгрес українців – є організацією, яка об’єднує 20 млн українців в понад 60 країнах світу. Наша найбільша діаспора, яка є частиною СКУ, є в Російській Федерації, і всі ті організації та лідери, з якими ми працюємо в Росії, – вони нині є під загрозою за те, що вони є складовими організаціями Світового конгресу українців.

Найбільшою загрозою є те, що можуть або ввести штрафи, санкції, або навіть кримінальну відповідальність, за те, що ці організації залишаться в складі СКУ, або підтримуватимуть будь-який контакт зі Світовим конгресом українців.

Тобто зараз не можна виключати нову хвилю затримань українців у РФ?

Ми це і так бачимо, це відбувається останні п’ять років. Йде загроза, політичні репресії проти українців, які виступають за Україну. У нас немає сумніву, що російський уряд не вагається, щоб залякати і навіть ліквідувати свою політичну опозицію, як всередині країні, так і за її межами. Є велика загроза свідомим активним провідникам українських громад в Росії. І ми будемо в різний спосіб захищати їх.

По-перше, ми висвітлюємо порушення людських прав, коли вони є. По-друге, ми є визнаною неурядовою організацією з боку Об’єднаних Націй і Ради Європи. Ми будемо на міжнародних форумах висвітлювати цю небезпеку і протидіяти російській агресії не тільки проти українців в Росії, але проти цілого українського народу як в Україні, так і у всьому світі.

Чи відреагувало вже міжнародне співтовариство на такий недружній крок з боку РФ?

Ми в контакті з кількома державами, зокрема, я мав розмову з міністром закордонних справ Христею Фріланд, поінформував її. Вочевидь вона стурбована цією заявою і буде стежити за ситуацією.

Світовий конгрес українців активно виступав, щоб не визнавати російські паспорти, які видавалися на окупованих територіях Донбасу, ми вважаємо, що це є подальшим актом агресії проти України. Ми нещодавно вітали рішення Канади не визнавати ці документи і закликаємо міжнародне співтовариство долучитися до цього невизнання, оскільки роздавання цих паспортів є черговою атакою на український суверенітет. Тому ми працюємо з усіма країнами – а їх, як я сказав, 60 – де проживають наші українці.

Ви стверджуєте, що найбільша українська діаспора перебуває в Росії. Є розуміння, скільки саме українців там проживає?

Точна цифра є між 3 та 5 мільйонами, декотрі кажуть набагато більше, але ми рахуємо від 3 до 5 млн, свідомих. Можливо, набагато більше, якщо враховувати скільки могли асимілюватися протягом останніх, скажімо, 100 років.

Чому така велика різниця між 3 і 5 мільйонами?

В Росії не відбувається громадського опитування. В інших країнах, скажімо, в Канаді, відбувається офіційне опитування, де країна може уточнити, скільки є. В Канаді є точна цифра – 1,4 млн громадян, які визнають своє українське походження. В РФ такої офіційної статистики немає.

Хочу ще запитати Вас про візит Зеленського до Канади минулого тижня. Як минула ваша зустріч, які залишились враження?

Зустріч із президентом Зеленським була дуже позитивною. Це було продовження розмови і діалогу, який ми почали в Києві одразу після його інавгурації. Світовий конгрес українців брав участь у церемонії як офіційна міжнародна делегація. Тому ми продовжили діалог про співпрацю між президентом і Світовою діаспорою.

Президент тепер дуже добре розуміє, що таке українська діаспора. Його подорож до Канади дала йому нагоду почути і побачити не тільки проукраїнську діаспору, але й величезну підтримку, яка є у України від міжнародного співтовариства. Він брав участь у міжнародній конференції щодо реформ в Україні, де брали участь 50 країн і міжнародних організацій, і всі вони були там, бо хочуть допомогти у розвитку України.

Головне для нас було, щоб ми опрацювали процеси співпраці, і президент Зеленський дуже відкритий до співпраці зі світовим українством, бо він розуміє, яка це є сила, коли ми можемо впливати на процеси в урядах в країнах, де ми проживаємо. Ми також можемо повертатися в Україну, щоб допомагати в розбудові сильної і потужної української держави.

Зараз ми разом працюємо, щоб знайти різні форми і стратегії і опрацьовуємо можливості для повернення українців до України, чи це діаспора яка нещодавно виїхала, чи діаспора, яка народилася. Тому президент Зеленський до цього дуже відкритий і готовий працювати, щоб створити умови для цього повернення.

Чи були якісь конкретні домовленості з президентом?

Ми домовилися опрацювати стратегічний план дій між адміністрацією президента і Світовим конгресом українців, які будуть наші головні пріоритети. Один з пріоритетів – це залучення інвестицій до України, і президент готовий з нами співпрацювати, щоб залучити інвестиції. Ми зі свого боку для досягнення цього будемо сприяти на міжнародних економічних форумах, як в Давосі.

Друге питання, як можемо посприяти поверненню українців через створення програм для повернення, і створення законодавчої бази. Це включає подвійне громадянство, щоб в країнах, де проживають українці (крім країни-агресора), вони могли отримати подвійне громадянство, аби працювати в Україні і допомагати їй. Питання подвійного громадянства є дуже складним, але президент готовий із нами працювати, щоб ми долучили наших експертів і опрацювали можливі моделі і форми такого громадянства, яке підходило б і нам і українцям.

20 млн українців проживають за кордоном, і переважна більшість із них мають громадянство тієї країни, де вони перебувають. Я не враховую тих українців, які тимчасово виїжджають за кордон для роботи, йдеться саме про тих, хто давно проживає за межами України. Важливо, щоб вони не покидаючи свого іноземного громадянства, - Сполучених Штатів, Франції чи Канади – могли отримати й українське і почуватися українцями вдома.

Наскільки великий цей попит серед закордонних українців?

Попит зростає, не скажу, що мільйони будуть повертатися, але це початок. Ми бачимо, наприклад, навіть між урядовцями, ті, що хотіли допомогти в розбудові в урядовому секторі, зокрема (ексміністр фінансів) Наталія Яресько чи (в.о. міністра охорони здоров’я) Уляна Супрун і інші, вони хочуть брати активну участь, але їх затримує це питання громадянство. Вони мусили відкинути їхнє іноземне громадянство, тоді як більшість не хоче його втрачати, тільки щоб повернутись в Україну.

Попит є, зацікавленість є, але це не один крок. Потрібно створити умови, відновити верховенство права, провести реформи в судовій системі, інвестори мають бути впевненими, що їхні інвестиції будуть захищеними – ці кроки потрібно провести, щоб іноземні інвестори з діаспори почувалися захищеними. Ми почули від президента, що він готовий до цього долучитися і провести реформи, і долучитися до наших рекомендацій.

Які стосунки української діаспори з ПЦУ та Епіфанієм?

Українці за кордоном тепло вітали отримання Томосу. Я мав привілеї брати участь в церемонії отримання Томосу в Стамбулі під час цього моменту. Вочевидь ми будемо тісно працювати з Вселенським патріархом, щоб він розширив мандат Томос і включив не тільки територію України, а поширився у світі. Наша православна церква у світі активно діє, є церкви, які хочуть бути підпорядковані ПЦУ. Головніше, щоб ця єдність трималася в Україні, оскільки РПЦ і російський уряд активно протидіють православній церкві.

Спілкувалася Кристина Бутко

Залиште свій коментар