Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Росія тягне час, щоб подивитися на позицію нової американської адміністрації

ТСН розпитала міністра про перспективи озброєної місії ОБСЄ на Донбасі та підсумки роботи організації за рік.

Усі спроби досягти прогресу у врегулюванні конфлікту на Донбасі блокує Росія. Так заявив глава МЗС України Павло Клімкін перед відкриттям дводенного засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ в Німеччині. Подробиці "нормандського процесу" та сподівання на рік головування Австрії у ОБСЄ з перших рук від міністра закордонних справ України Павла Клімкіна дізналась кореспондент ТСН Наталка Фібріг.

- Завершується рік головування Німеччини від ОБСЄ? Небагато змогли досягнути німці за цей рік, чи не так?

- Насправді у мене були чималі сподівання на німецьке головування. І наші німецькі друзі намагалися досягти результату. Однак від зустрічі у мене сподівання невеликі, маємо сказати про це чесно. Росія свідомо блокує практично все. І саме це - причина глибокої кризи, в якій зараз знаходиться ОБСЄ. Звичайно, ми будемо говорити про події Донбасі. Цьому німецьке головування присвятило спеціальний захід. Будемо говорити і про те, чи зможемо започаткувати, на певному жаргоні це називається "структурований діалог", але насправді будь-який діалог щодо роззброєння. Оскільки у нас на сьогодні немає договору про звичайні збройні сили. Я багато разів казав, якщо б у нас були ефективні механізми, то яким чином можна було б затягнути стільки зброї в Україну або наприклад БУК. Тобто, звичайно, ми очікуємо на результати. Але щось дуже значне навряд чи побачимо.

- Чи дійсно Росія заблокувала підсумкову резолюцію ОБСЄ через Україну і не буде ніякого спільного тексту?

- Причиною того, що поки що ми не можемо вийти на загальний текст, є фундаментальна незгода між, я чесно скажу, цивілізованою частиною ОБСЄ і Росією. Звичайно, щодо Донбасу, а також щодо тимчасової окупації Криму. Насправді, заява головування, давайте визнаємо, буде краще, ніж дуже проста і дуже розмита загальна заява за результатами зустрічі. Пусті заяви нам не потрібні. Краще будемо працювати далі. З 1 січня, ви знаєте, головування переходить до Австрії. Непросте завдання для міністра закордонних справ Австрії. Він хоче вже в перші дні Нового року приїхати в Україну. Ми разом поїдемо на Донбас. Це готується буквально в перші дні. Він відкриє власне головування саме поїздкою на Донбас. Щоби він подивився на свої очі і через свої відчуття, що там відбувається. Далі ми будемо, звичайно, використовувати ці можливості, це не значні можливості, маємо сказати чесно. З іншого боку, ми маємо посилити Спеціальну моніторингову місію. Ми повинні працювати над новою місією, яка має забезпечити безпеку виборів. Це питання логістики і фінансів. Але в першу чергу це політичне питання. Тільки Росія його фундаментально блокує.

Відео Голова ОБСЄ під час конференції гостро відгукнувся про дії Росії в Україні

- Тобто перспективи створення озброєної місії для Донбасу немає? Хоч якісь дискусії ведуть із цього приводу?

- Дискусії не просто були, дискусії є! За нашим проханням і за нашою згодою німецьке головування намагається опитувати всі держави-члени ОБСЄ, яким чином можна зробити внесок до цієї місії. Але Росія її фундаментально блокує. Російська сторона на сьогодні згодна на так званий "озброєний компонент". Який у тій ситуації, що ми маємо сьогодні на Донбасі, реальної безпеки не дасть. Те, що нам сьогодні реально потрібно, це підсилити Спеціальну моніторингову місію, оскільки вона має контролювати всю територію Донбасу. Не так просто, коли ти маєш 800 спостерігачів, але це можна зробити. Необхідно моніторити всю ділянку українсько-російського кордону, яка поки що не під нашим контролем. Але в майбутньому також займатися роззброєнням. Питання, як будуть взаємодіяти ці місії, обговорюються в Відні, але повністю блокуються Росією. Тобто слова про те, що "озброєний компонент" - так, але подальша дискусія зараз, на жаль, відбувається дуже повільно.

- Яке майбутнє "нормандського процесу", бо там вже давно немає ніяких результатів? Хто перший із нього вийде? 

- Те, що відбувається сьогодні з боку Росії, - це свідоме затягування часу. Ми прекрасно розуміємо, що Росія тягне час, щоб подивитися на позицію нової американської адміністрації. Росія тягне час, оскільки сподівається на послаблення європейської солідарності. І, звичайно, Росія сподівається і надалі дестабілізувати Україну. На останній зустрічі міністрів у Мінську в "нормандському форматі" Лавров довів не тільки Штайнмайєра, але й Жан-Марка Еро до такого стану, коли їм уже дійсно важко було продовжувати будь-яку розмову. Ми не могли говорити навіть про гуманітарний доступ. Тільки Лавров казав, що це "певний мікроменеджмент". Постачання води - це теж мікроменеджмент. Так кожне питання можна назвати мікроменеджментом! Хоча це запитання, які якраз стосуються людей.

Залиште свій коментар

Вибір редакції