Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Українка, яка балотується до Сейму: У парламенті опікуватимусь українськими мігрантами

Мирослава Керик - українка, яка йде до Сейму. В польському парламенті вже були українці, але це були представники меншин. Мирослава - одна з перших українок-емігранток, яка планує сісти у крісло депутата. Загалом серед кандидатів у Сейм п’ятеро українців.

Мирослава Керик 17 років живе у Польщі. Виховує семирічну доньку. Вона у школі розповідає, що мама кандидат у депутати, таким чином агітує за маму. Як мінімум, переконала голосувати за Мирославу Керик одну вчительку.

-         Мене запросили до списку партії "Громадянська коаліція", як представницю Української спільноти, оскільки є вже 10 років керую фондом "Наш вибір", який займається підтримкою українських мігрантів. І це була причина, чому мене запросили кандидувати.

Відео Мігрантка з України братиме участь у парламентських виборах у Польщі

Парламент у країні двопалатний - Сейм і Сенат. Партійні списки відкриті, тож люди голосують і за партію, і за кожного з кандидатів. У списку однієї з партій чи не вперше в історії мігрантка з України. З нею поспілкувалася ТСН.    

Мігрантка з України братиме участь у парламентських виборах у Польщі

-         Чому ви вирішили брати участь у виборах?

-         Я вже багато років займаюся громадською діяльністю. Ми, як середовище, і моя організація - багато працюємо, щоб досліджувати, які є проблеми, з якими стикаються люди, мігранти, зокрема. І дуже важко дійти до політиків, щоб вони почули нас, щоб вони зрозуміли з якими проблемами стикаються, як треба покращувати законодавство, як покращувати, наприклад, процедури з легалізації, доступу до ринку праці. Або в цілому теж, якщо ми говоримо не тільки про мігрантів, а про ринок праці, є багато порушень, які стосуються і емігрантів, і поляків. Я бачу багато проблем, які можна вирішити, якщо буде добра воля, якщо буде політична воля. І відповідно - це постійно нарікання, вже скільки можна. І я вирішила вже трохи перейти на інший рівень, пора вже трохи передавати ці знання наші в політику і пробувати змінювати, а не тільки нарікати, що ми от маємо такі проблеми. І, власне, громадське середовище тут доволі компетентне, є багато експертів, експерток, можливо їх залучати до діалогу, до зміни, якщо говорити про законодавство. Передусім в парламенті я б хотіла опікуватися українцями, українською діаспорою, ті, які приїхали і тут живуть, українськими мігрантами, які не мають права голосу, але які тут працюють і працюють на польську економіку. І теж в цілому мігрантами, які приїхали сюди і тут живуть, створили нові діаспори - ми говоримо про в’єтнамців, білорусів, людей іншої національності, які багато років вже живуть у Польщі. Своїм гаслом "українка до Сейму" я хочу показати, що ми є частиною того суспільства. Ми тут працюємо, живемо, платимо податки, ми теж повинні брати участь і бути представлені в політикумі, і що нас не чують, а варто, щоб нас почули. Адже польське суспільство хоче бачити країну свою відкритою, толерантною.

Мирослава Керик_01
Мирослава Керик/Facebook

-         Як саме ви б могли покращити життя мігрантів?

-         Є кілька речей, з якими я працюю, в яких потрібні зміни. Наприклад, Польща потребує міграційної, інтеграційної політики, щоб країна визначила, в якому напрямку йде, яку політику стосовно іноземців вона веде, чи Польща хоче відкриватися, чи затриматися. Якщо відкриватися - потрібні робочі руки - то як вона буде працювати з тими мігрантами. Чи буде вона допомагати у процесах легалізації і інтеграції, бо Польщі вже бракує робочих рук, а скоро буде ще більше бракувати. І, відповідно, якщо ми будемо ускладнювати процедури з легалізації і робити цей процес довготривалим і досить складним, як він є зараз, то, відповідно, ми людей відлякуємо і вони не будуть приїжджати. Тут варто подумати, це є в інтересах, як польської держави, як польських працедавців, так і мігрантів, які з якихось причин приїхали сюди і, можливо, вони б хотіли тут працювати довше, ніж 3 місяці чи пів року, як працюють, наприклад, українці. Це на користь всіх сторін, тому що українці, які сюди приїжджають, якщо б вони могли досить оперативно легалізувати своє перебування і працю, вони будуть легально працевлаштовані, будуть платитися податки, будуть вони застраховані у випадку нещастя чи просто захворіє людина, вони зможуть користуватися медичною системою, також будуть йти відрахування до Пенсійного фонду, вони потім зможуть мати пенсію. Між Україною і Польщею існує договір про визнання стажу, визнання пенсії, тобто це на користь двом державам. Зараз на користь Польщі, тому що українці платять відрахування до пенсійного фонду.

-         Ви в Польщі живете вже 17 років. Останнім часом ставлення до українців в Польщі погіршилося чи покращилося?

-         Якщо ми говоримо взагалі про ставлення до іноземців, і до українців в тому числі, то дослідження показують, що дуже багато українців стають жертвами злочинів з ненависті. Це пов’язано з різними аспектами. По-перше, в країні за останні чотири роки досить негативне ставлення до іноземців, принаймні так підтримувалося правлячою партією, тому що вони виграли вибори попередні на тому, що вони збудували такий образ біженців, і це рикошетом б’є всіх інших іноземців. Дослідження, на жаль, показують зменшення симпатії поляків до інших національностей, навіть до тих до яких завжди була симпатія, тобто до британців, американців, канадців. Це теж показове. Польський омбудсмен минулого року оприлюднив такі дослідження — 18 відсотків українських громадян, які брали участь у дослідженні, були жертвами подібного роду злочинів. Тільки 3 відсотки звертаються з тим до поліції. Люди не знають своїх прав, не знають, куди з тим йти і не знають, чи поліція прийме ці заяви. Ці показники досить сумні, вони існують, але також ми бачимо, що медіація підігріває, великий "хейт". Навіть на моєму прикладі, те, що я українка, це мене дискваліфікує. Є дуже багато такого хейту в інтернеті через те, що я українка. Пишуть, що я помилилася країнами, це в м’якому варіанті, і що я маю поїхати геть. Багато негативу, але багато слів і вчинків з підтримки. В мене багато друзів поляків і вони всіляко допомагають - чи повісити банер, чи помогти зробити графіку. І теж мені багато пишуть, бажають успіху. Це мене дуже радує і я намагаюся більше звертати увагу на позитив.

Мирослава Керик_02

-         Що зміниться для України після виборів у Польщі, з огляду на те, що лідером у вас знову є партія президента Дуди "Право і справедливість"?

-         Якщо далі буде при владі теперішня правляча партія, для них історичні питання є на першому місці, і, відповідно, тут це вже залежить від того, як українська влада буде ставитися до того. Чи поступки якісь будуть, чи будуть якісь переговори. Мені важко зараз оцінити, як українська сторона може вести ці переговори. Напевно, є якісь перші кроки, зроблені, щоби говорити, щоби зміни якісь були. Але, я боюсь, поки історичні питання далі будуть існувати, доти це буде важливіше за сучасність.

-         За що поляки так люблять партію "Право і справедливість", чому віддають їм так багато голосів?

-         Партія збільшила людям соціальні виплати, мовляв, ми обіцяли, ми зробили, вони вміють переконати у цьому свій електорат. Плюс вони мають великий апарат доступу, маю на увазі телебачення, колись громадське телебачення, тепер державне телебачення, багато людей дивиться тільки це телебачення або вірить тільки тому телебаченню. Люди отримали за попередні 4 роки соціальні виплати і вони вірять обіцянкам партії " Право і справедливість", бо ж попередні вони виконали. Тим, кому важливіші такі щоденні турботи, вони вибирають їх. Якщо вони здобудуть більшість і контролюватимуть парламент, вони матимуть на наступні 4 роки такий дозвіл робити досить багато того, що вони обіцяли. Тому надія на те, щоб опозиційні партії здобули більшість, щоб вони могли сформувати коаліційний кабінет.

Спілкувалась кореспондент ТСН Наталка Волосацька

Залиште свій коментар

Вибір редакції