Волонтери про допомогу в боротьбі з коронавірусом: медиків залякують, якщо вони розкажуть правду

Дата публікації
Перегляди
18к
Волонтери про допомогу в боротьбі з коронавірусом: медиків залякують, якщо вони розкажуть правду

Лікарні готові протистояти коронавірусу всього декілька днів.

Голова правління громадської організації "Ініціатива Е+" Валентина Варава поговорила з ТСН.ua про стан українських лікарень під час пандемії коронавірусної інфекції.

Держава звітує, що ми готові дати відсіч коронавірусу, але знову бачимо, що "витягують" ситуацію волонтери та благодійники. Чому так і яка реальна потреба у допомозі?

Лікарі звітують на фото про свою готовність на фоні ШВЛів 70-80 років, одягнені у гумовий комбінезон та гумові чоботи. Вони щиро вважають, що готові. Насправді відповідь доволі сумна, бо з одного боку потрібна "правильна відповідь", що у нас все готово, але я бачила, що ні. Тут три моменти: начальство вимагає відповіді - бойова готовність, а з іншого медики не до кінця розуміють з чим мають справу, або їм забороняють про це говорити. Знаю про випадки, коли лікарю, який піднімав гвалт і говорив про те, що лікарня не готова до епідемії, сказали: пиши заяву, звільняйся, нам тут панікери не потрібні. 

Ми передавали рукавички та захисні маски у лікарню в Чернівецькій області, і там люди не розуміли, що відбувається: пацієнт кашляє, лікарі надають першу допомогу, а виявляється, що це вірус і медики вже інфіковані. Мабуть, жодна лікарня в Україні, з тих, які ми знаємо, не готова приймати хворих протягом довгого періоду. Готовність в кращому випадку - на кілька днів. І це при тому, що у нас експонента зараження тільки починається.

Я дуже гостро відчуваю, що зараз час іде на дні.

До часу, коли буде пік епідемії, потрібно встигнути зробити все, що можна. Мова йде про засоби захисту лікарів, бо вже майже дві сотні лікарів заразилися від коронавірусних хворих. Вже є ті, хто померли через хворобу: у Білій Церкві та у Монастириській (Тернопільська область).

У Київській міській клінічній лікарні №4 до пандемії в інфекційному відділенні було 40 місць, а тепер вся лікарня закрита, її перепрофілювали для коронавірусних хворих на 400 ліжок. 

Київська міська клінічна лікарня #4

Чи враховуємо ми міжнародний досвід? 

Україна могла відстежувати досвід і Китаю, і Італії, Німеччини, Франції і зараз досвід Америки. Наприклад, Італія зробила роботу над помилками і вони озвучили, що такий великий відсоток захворюваності у них пов’язаний із тим, що інфіковані люди потрапляли в маленькі районні лікарні, де не були готові лікарі, не було засобів захисту і лікарні перетворювалися на розсадник вірусу.

Зараз ми бачимо, що Україна йде цим шляхом.

Розкажіть, будь ласка, про лікарні. Мережею ширяться фото дуже старих лікарень. Чи так все насправді погано? 

Виділено опорні лікарні. Спочатку їх було 167, і волонтери криком кричали, що треба зробити 40-50 лікарень - по дві на область, щоб можна було їх забезпечити. Коли я побачила другий список, була шокована. Його розширили до 240 лікарень. Є інсайдерська інформація від лікарів, які говорять, що складається враження, що хтось абсолютно безголовий створював ці списки, або керувався іншим - туди потрапили лікарні з найгіршим рівнем фінансування в надії, що туди направлять кошти, щоб зробити ремонт і привести лікарню до ладу. Але якщо в лікарні немає апаратів ШВЛ, немає людей, які на них працюють, немає комунікації, немає транспорту, немає можливості зробити ізольовані бокси, то про що можна говорити. В таких лікарнях далі буде відбуватися інфікування і медиків і пацієнтів, які туди потрапляють. Це перший величезний стратегічний провал.

Фото волонтера Валентини Варави

В опорних лікарнях потрібно організувати цілодобове перебування медиків. Приміщення для медиків, щоб вони не ходили додому, щоб не розносили інфекцію далі. За це треба платити медикам, бо їхня родина їх не бачить, але це допоможе локалізувати інфекцію в якомусь одному приміщенні.

Українські лікарі зараз повертаються додому. Лікарю, медичній сестрі, нянечці, санітарці немає можливості залишитися у лікарні. Це другий стратегічний провал про який багато не говорять.

Третій момент теж стосується медиків. Потрібно зараз кидати кошти, щоб дати можливість медикам якісно харчуватися в лікарні. Від їхнього стану, імунітету, від їхньої енергії залежить, скільком людям вони можуть надати допомогу. Всі країни, які вже зіткнулись з цим раніше, говорили про це: зверніть увагу на медиків, на їхнє проживання та харчування.

Тести, які закуповує держава, їх вистачає? 

Ми не розуміємо, куди пішов перший борт, на якому, за словами президента Володимира Зеленського, було 10 мільйонів тестів, а потім виявилося, що всього 160 тисяч тестів. Частина цих тестів - це експрестести, які допомагають виявити антитіла. 

Їхня ефективність невисока, але це величезні державні гроші, які вже витратили. 

Фото волонтера Валентини Варави

Ми розуміємо, що тестів в Україні не так багато, вони не такі дешеві і можливо немає сенсу, тестувати кожного, хто чхнув два рази. Є сенс ставитися до цього без паніки, і якщо вже ситуація серйозна, коли є утруднене дихання та висока температура - в таких випадках тестування потрібне. Але якщо дуже чесно, тестування з першими симптомами нічого не дасть, бо лікування симптоматичне, а ліків від коронавірусу немає.

Хто і як звертається до вас по допомогу?

Держава сама намагається закривати потреби медиків. Волонтери зі свого боку готові співпрацювати та надавати інформацію. Ми створили волонтерську координаційну платформу "Разом проти Covid", де ми акумулюємо інформацію про потреби лікарень в України та який медичний захист можна придбати в України, якої він якості, та за яку ціну. На цій платформі немає представників влади - тільки волонтери. Але інформацію про нагальні потреби ми доносимо до Офісу президента.

Я не можу сказати, що ми маємо потужний зворотний зв’язок, і нас чують, але ми зі свого боку готові допомогти.

Чи достатньо грошей для закупівлі всього необхідного? 

Гроші є, вони надходять, але це краплина в морі ще й тому, що важко щось знайти. Коли я передавала у 9 лікарню захисні окуляри, то бачила лікарів і медиків на швидкій, які стояли просто у флізеліні. Це дуже велика небезпека для медиків і для всіх інших. Те, що ми купуємо - це товари ажіотажного попиту. Ми нещодавно передали дуже круті жовті захисні комбінезони багаторазового використання, з клеєними швами, з сертифікатами біозахисту та хімзахисту, але їх мало. Просто немає у продажу. Дуже багато зараз компаній, які шиють захисні костюми, і важливо розуміти, якої вони якості. Складається враження, що українські виробники плюс\мінус зробили якусь відповідність саме тим запитам, які є. 

Фото волонтера Валентини Варави

Ми вже купили захисних костюмів близько 700, окулярів більше майже 200. Також купували обладнання для лікарень: бактерицидні рециркулятори та опромінювачі повітря, ліктьові дозатори для антисептику/мила, замовили пірометри (безконтактні термометри).

Сприяли у волонтерській закупівлі масок з непоганим рівнем захисту на 108 300 грн.

Про що говорять лікарі та волонтери: чи дійсно ці цифри, які ми отримуємо від МОЗ, правдиві? 

В Україні співвідношення протестованих і хворих дуже маленьке, на відміну від інших країн. 

Реальні цифри кількості хворих на коронавірус набагато більші, ніж ті, які офіційно повідомляють.

Дуже багато людей боїться звертатися до лікарень саме тому, що вони розуміють, що лікарня - це розсадник інфекції. Самоізоляція і карантин дуже потрібні, але ми бачимо, що карантин не продуманий. Якщо те, що зараз масово обговорюють про заборону пересування на автомобілях, то як допомагати літнім родичам, які не можуть вийти з дому. Плюс момент, коли у нас закривають парки. Але свіже повітря точно краще, ніж повітря в квартирі. Якщо зберігається велика відстань між людьми, то все нормально. 

Що ви знаєте про українські тести?

Є дуже велике сподівання, що вони будуть якісні. У нас потужна наукова школа, і є надія, що ми будемо підтримувати українського виробника і тестувати будуть набагато швидше. Тому що закуповувати і отримувати товар з-за кордону зараз вкрай важко. Волонтери фіксують дуже багато ситуацій, коли іноземні постачальники кидають українських замовників і вони втрачають гроші. 

Треба розуміти, що костюми біологічного захисту їх неможливо виробити в Україні. Справжні захисні костюми, мають певну тканину, і ця тканина має сертифікат захисту, мають окремий сертифікат шви, які клеяться і окремо на цілий виріб. У нас такого немає. Все, що у нас виробляється -  це умовний захист. Це можливо одноразові, кількаразові костюми. У нас немає цих технологій, і Україна цього не може виробити. Ми залежимо від того, що зможемо завезти.
 
Хто волонтерить у війні з COVID-2019?

Піднялися ті, хто тривалий час вважав, що це не їхня війна, а зараз вони розуміють, що прийшов час допомагати. Всі хто, волонтерить з 14-15 років, повернулися. Ми розуміємо, що у нас є досвід, є навички самоорганізації, горизонтальної взаємодії, де миттєво розходиться інформація. Потім збираємось та скуповуємо. Ми запускаємо інформацію, тут можна купити це, а там те.

Старі волонтери повернулися у волонтерство практично всі, і цей рух зараз дуже сильний.

Хтось наживається, а хтось допомагає…

Люди, які виробляють маски захисту FF2, це умовно багаторазові маски, вони розуміють, що ми це не для себе купуємо, а для медиків в лікарнях, для військових медиків. Нам продали 2850 масок цього рівня захисту по собівартості по 38 гривень, всього на 108 тисяч гривень. Але є і ті, хто намагається заробляти на цьому. Нашого постачальника кинув турок на 96 пірометрів (один коштує 58 доларів), обіцяв відправити, але їх досі нема. Наче обіцяє повернути кошти, але хто знає. Військовий лікар розповідав про ситуацію, коли він заплатив гроші, а пірометр йому не привезли. На дорогих речах втрачають гроші. Ми намагаємось таку інформацію поширювати в своєму середовищі.

Яка є інформація про військових, що там відбувається: чи захищені вони?

Доповідають про те, що військові медики все мають і у них все добре, а по факту медики скидаються грошима, або просять волонтерів допомагати. Це стосується певною мірою і військових шпиталів. Волонтери допомагають шпиталям, тому що випадки інфікування коронавірусом вже є. Зафіксували кілька хворих у Київському шпиталі та у Львівському.

Фото волонтера Валентини Варави

З приводу прифротової ситуації, там підводний човен - замкнутий простір. Особливо, коли ми розуміємо, що дуже багато заходить інфікованих з ОРДЛО, де дуже сильно розповсюджений вірус. 

Про організацію

Організація "Ініціатива Е+" створена на початку 2014 року. Спочатку займалися евакуацією постраждалих на Майдані, формували медичні аптечки, у нас був підпільний шпиталь у Лютеранській церкві, потім формували тактичні аптечки, допомога на фронт, допомога лікарням у фронтовій зоні, військовим шпиталям, дитячим будинкам та притулкам.
Великі проєкти з допомоги родинам загиблих з "Львівською освітньою фундацією". Ми допомагаємо на мільйони гривень, бо часто родини у скрутному становищі.

У нас є проєкти на мільйони гривень з медичної гуманітарної допомоги. Це гумдопомога, яку збирають у Канаді, Німеччині, Австрії, Італії, Чехії, Люксембурзі, Данії та передають до України. Бо те, що в цих країнах прослужило 5-10 років, - це вже непотріб, а для нас межа мрій. Це до питання забезпечення українських лікарень.

Також величезний проєкт від 15 року з посольством Чехії, проєкт щодо дитячих таборів, куди возять дітей загиблих, важкопоранених захисників України.