За збиття МН17 має нести покарання вище керівництво Російської Федерації

Дата публікації
Перегляди
3720
Поділитись:
WhatsApp
Viber
За збиття МН17 має нести покарання вище керівництво Російської Федерації

Фото: Getty Images

Тодішній голова ВР вважає, що збиття літака могло стати причиною, чому Росія не пішла на повномасштабний наступ.

Як Дамоклів меч над російською владою завис процес, що почався цього тижня в Гаазі. Суд, який вже охрестили "процесом століття", бо слідчі з п’яти країн - Нідерландів, Бельгії, Малайзії, Австралії та України – шість років по крихтах збирали докази. І готові вже зараз назвати поіменно, хто і за чиїм наказом з російського ракетного комплексу "Бук" збив в липні 2014 року рейс МН17.

ТСН.Тиждень поспілкувався з тодішнім головою Верховної Ради Олександром Турчиновим і попросив пригадати, як політик дізнався про трагедію та як, на його думку, має завершитись суд.

-      Спочатку була дуже плутана інформація – говорили, що це український військовий літак, потім з’явилась інформація, що це цивільний. Як українська влада тоді зреагувала на ці повідомлення, що відбувалось у перші години, у перші дні після збиття?

-        Я дуже добре пам’ятаю 17 липня 2014 року, і саме в цей день, я працював тоді головою Верховної Ради, мені занесли тоді повідомлення з електронних ЗМІ – заяву Гіркіна, що збили український військово-транспортний літак. Я одразу набрав керівництво Генштабу і спитав, невже це є правдою. Мені доповіли, що жодного українського літака над окупованою територією не збивали. І ще не встигла закінчитись ця доповідь, як мені занесли нове повідомлення з наших диспетчерських служб, що над територією Донбасу зник цивільний літак – Boeing, що летів з Нідерландів до Малайзії. І одразу ці два рапорти – і було зрозуміло, що російські терористичні угрупування знищили цивільний Boeing. І одразу для української влади було дуже принципово провести відкрите, прозоре розслідування, щоб довести злочин російських військових. Чому саме російських військових – тому, що на такій висоті, це було одразу зрозуміло, літак можна збити лише з потужної зенітно-ракетної системи. Було одразу зрозуміло, що це або зенітно-ракетний комплекс "Бук" або С-300, або С-400. І такими комплексами не можуть управляти аматори – ними можуть управляти тільки професійні військові. І було зрозуміло, що Росія завела на окуповані території не тільки свої штурмові підрозділи, не тільки спецпідрозділи, а й потужний зенітно-ракетний комплекс. Вже з часом, як відомо, відбулось підтвердження, що саме ця система "Бук" була завезена з зенітно-ракетної бригади, яка розташована в Курську. Тобто, вже всі деталі відомі. І я вважаю, що у слідства є достатньо інформації для того, щоб не тільки посадити на лаву підсудних і винести вирок для тих, хто безпосередньо натискав на кнопку чи хто віддавав команду на збиття літака, а й тих, хто ухвалював рішення завезти на територію України цей потужний комплекс. Це, безумовно, могло бути тільки з дозволу керівництва Генштабу Збройних Сил РФ, міністра оборони Сергія Шойгу. Ну і ми знаємо, що всі рішення в Росії, особливо військово-політичні рішення, приймаються тільки з безпосередньої згоди або прямої вказівки президента Путіна. І я вважаю, що справжня справедливість буде, коли відповідати за злочин буде не тільки декілька російських офіцерів та найманців, які з ними співпрацювали, а буде відповідати військово-політичне керівництво Росії.

Жоден з обвинувачених у справі МН17 не з'явився на суд у Нідерландах

Жоден з обвинувачених у справі МН17 не з'явився на суд у Нідерландах

-        Хочу спитати про контраргументи, які Росія вкидала і через свої ЗМІ, і намагалась робити це вустами керівництва Малайзії, і намагалась всіма засобами вкинути це в інформаційний простір, що Україна винна, бо не закрила небо, знаючи, що в регіоні тривають військові дії.

-        Наскільки я розумію, у військового керівництва українського на той час не було інформації щодо заведення на окуповану територію потужних зенітно-ракетних комплексів. Так, вони використовували до цього ПЗРК, які можуть працювати на близьких відстанях, але такі міжнародні рейси, які перетинають нашу територію на висоті понад 8 тисяч метрів, я так розумію, у військового керівництва не було жодної інформації, що Росія готова поставляти та використовувати на окупованій території такі потужні комплекси. Після цієї трагедії військове керівництво російське намагалось приховати всі сліди – вони запускали різні форми дезінформації, я тільки пам’ятаю 5 чи 7 версій, причому "свідків" навіть находили. То бачили український винищувач, який заходить на рівень атаки літака, то розповідали, що українські ЗРК працювали. Ви ж розумієте, що Україні не було сенсу використовувати зенітно-ракетні комплекси – ми в той час контролювали всі аеродроми у донецько-луганському регіоні, і це заблокувало Росії шанс використовувати військову авіацію. І тому використання ЗРК з боку України – не було навіть потреби. І всі ці форми дезінформації, коли академіки виступали російські, експерти, якійсь найманці та провокатори, всі їхні версії були розвалені. Надто це була демонстративна та агресивна форма злочину. Я вважаю, що міжнародна команда, яка розслідувала це питання, знає всі деталі – з якої точки була запущена ракета, хто давав наказ, хто був виконавцем. Але підкреслюю, все це не могло відбуватись без рішення на найвищому рівні військово-політичного керівництва Російської Федерації.

-        Ті хто передавав цю зброю, не могли не розуміти її сили. Збиття літака – це помилка чи це свідоме бажання вчинити таку провокацію?

-        Росія постійно готувалась для потужної військової операції на території континентальної України, тому що їм було замало захоплення Криму та частини Донбасу. І, безумовно, для підготовки масштабної військової операції необхідно нейтралізувати всю українську авіацію, всю військову авіацію. З цією метою вони до межі притягували потужні ЗРК, щоб на дальніх підступах знищувати українські літаки. І так сталося, що ця трагедія, можливо, стала однією з причин, що вони тоді, у 2014 році, не почали масштабний наступ, який ретельно готувався. Від березня 2014 року близько 200-тисячного угрупування було сформовано на нашому північно-східному кордоні. Ви знаєте, що російський парламент дав згоду на використання збройних сил РФ саме на території України. Це було 1 березня 2014 року. Тобто, вони дуже ретельно готувались.

-        Характер розслідування міжнародної слідчої групи, у якій брала участь і Україна – це кіберрозслідування, яке відбувалось без доступу на територію. Вони збирали фото, дані геолокації, за телефонами встановлювали. Чи це означає, що всі розслідування тепер виходять у кіберплощину і жоден злочин не може бути прихованим?

-        Треба констатувати, що Росія від дня скоєння злочину намагалась приховати свою причетність до трагедії. І єдине, що змогла тоді українська сторона, - це отримати залишки, що залишилось від літака та рештки людей. Але, що стосується місця, звідки наносився удар, Росія заблокувала цю інформацію повністю. Тому це була вимушена форма слідства з використанням систем, які можуть аналізувати ситуацію зовні – фотографії супутників, геолокативні системи. Це була дійсно системна кооперація, коли і слідчі, і громадськість, і журналісти знаходили інформацію, яку потім використовувало слідство. Така міжнародна кооперація не дозволила Росії приховати свою відповідальність за свій злочин.

Бояться російської розправи: свідки у справі МН17 згоджуються говорити лише анонімно

Бояться російської розправи: свідки у справі МН17 згоджуються говорити лише анонімно

-        У слідчої групи є записи розмов помічника Путіна Суркова з терористом Бородаєм. Слідчий говорить, що російська сторона надала терористам телефони, які неможливо було прослуховувати, більшість розмов засекречена. Журналісти-розслідувачі розсекретили двох високопоставлених чиновників ГУР РФ, які також говорили телефоном з терористами. Тобто якісь ниточки до вищого керівництва Росії підбираються. Чи можливо в суді довести їхню провину?

-        Я впевнений, що є всі докази відповідальності військово-політичного керівництва РФ за цей злочин. Інше питання, чи буде політична воля і відповідальність перед суспільством, перед жертвами трагедії у тих, хто буде проводити судове слідство і виносити вирок. Всі докази є, і навіть немає потреби в перехопленні телефонних розмов Суркова чи Шойгу, чи ще когось з керівництва ЗС РФ, чи самого Путіна. Ми знаємо, як працює система, тим більше у Росії. Жоден автомат Калашнікова не може бути переданий на територію України, жоден російський солдат не може бути задіяний, я вже не говорю про такі системи, як ЗРК "Бук", без дозволу на самому вищому рівні. Навіть не на рівні Шойгу, на рівні Путіна. І, безумовно, ці дозволи були отримані. Це злочин проти людства, це демонстративна форма міжнародного тероризму. І коли відповідати за це будуть тільки ті, хто безпосередньо був у цьому задіяний, це буде дуже серйозна несправедливість, це буде спонукати міжнародних терористів, в тому числі і таких, як керівництво РФ, вчиняти нові злочини. І велика відповідальність лягає на суддів, які будуть досліджувати це питання.

-        На 50 тижнів розписані процеси по чотирьох підозрюваних. Троє – громадяни Росії. Один – громадянин України, хоча перебуває на непідконтрольних територіях. Скоріш за все, їх засудять заочно. Ця заочна форма засудження – що вона означає для Росії?

-        Якщо вони (судді) зупиняться на цих чотирьох, то це буде чергова заява Росії, що вони не визнають суд тощо. Але коли суд все ж таки ухвалюватиме рішення об’єктивно, і буде притягувати до відповідальності тих, хто ухвалював рішення, хто надавав наказ на використання такої сильної і небезпечної зброї, то, я думаю, для Росії це буде сильним ударом, який їй буде важко винести. Тому що це вже початок міжнародного трибуналу, який все одно, рано чи пізно, винесе вирок агресії Російської Федерації проти нашої країни, проти людства, проти цивільних громадян і проти всієї системи безпеки в світі.

Спілкувалась кореспондент ТСН Ольга Кошеленко

Наступна публікація