27 років тому помер Володимир Висоцький

25 липня виповнюється 27 років з дня смерті російського поета, композитора, актора, співака Володимира Висоцького.

Володимир Висоцький
(Фото: wikipedia)

25 липня 1980 року помер Володимир Висоцький - визначний актор та поет, автор величезного числа пісень, людина, яка ще за життя став легендою Росії та всього СРСР. 

Висоцького поховали 28 липня 1980 року на Ваганьковському цвинтарі Москви, і його похорон став подією величезного значення, що зібрала десятки тисяч людей. Ховала його, здається, вся Москва, хоча офіційного повідомлення про смерть не було, згадують сьогодні "Новые известия". Інформація про смерть поета тоді не розповсюджувалася, в цей час у столиці СРСР проходили Літні Олімпійські Ігри.

Якщо спробувати визначити місце Висоцького в історії вітчизняної культури (російської та культури всього пострадянського простору) одним словом, то найточніше буде: втілена совість народу, пишуть "Новые известия". За життя він не став ні заслуженим артистом, ні лауреатом. Не отримував жодних офіційних нагород від держави, проте став справді народним, отримавши широку любов та визнання. 

"Своїм" його вважали і інтелігенти, і робітники, і поціновувачі театрального мистецтва, і навіть люди, які перебували в місцях позбавлення волі. Завдяки своїй творчості Висоцький став спражнім символом, який втілював думки та прагнення майже кожного з них.   

Висоцький не відразу зрозумів, що хоче бути актором. Після закінчення школи він вступив до Московського інженерно-будівельного інституту, але покинув його, провчившися всього півроку. "Готуватимуся, є ще півроку, спробую вступити до театрального. А це - не моє...", - сказав він тоді.

Інтерес до авторської пісні у Висоцкого прокинувся після знайомства з творчістю Булата Окуджави, якого він вважав своїм вчителем. Пізніше Висоцький навіть написав "Пісню про Правду і Брехню", присвячену Окуджаві.

Перші пісні в стилі "дворової романтики" Висоцький почав писати на початку 60-х років минулого століття. Вони не сприймалися всерйоз ані самим автором, ані їх першими слухачами. І 1965-му, він прийшов у Театр на Таганці, який, за виразом самого Висоцького, став для нього "своїм". Там актор створив цілу низку образів - Гамлет, Галілей, Пугачов, Свідрігайлов.

Паралельно з роботою в театрі були й кінороботи. Найвідоміша і найулюбленіша - Жеглов у кіносеріалі "Місце зустрічі змінити не можна" режисера Станіслава Говорухіна В цьому фільмі актор почав зніматися 1978 року, за декілька років до смерті.

За спогадами самого Говорухіна, Висоцький міг би і не зіграти у фільмі, бо на той час був важко хворим. "Як багато втратили б глядачі, якби я здався того вечора", - згадував Говорухін про розмову з актором та його дружиною Мариною Владі, які наполягали на тому, щоб Висоцький не грав у цьому фільмі.

Володимир Висоцький
(Фото: peoples.ru)

Пісні Висоцкого зазвичай ділять на цикли: військовий, гірський, спортивний, китайський тощо. Фронтовики, слухаючі його пісні, про війну були упевнені, що він особисто пережив все те, про що писав та співав. Люди, слухаючі його пісні, "з кримінальним ухилом" були упевнені, що він був у в'язниці. Моряки, альпіністи, водії - всі вважали його своїм.

Висоцький, як відомо, був одруженій на французькій акторці Марині Владі. За декілька років після смерті поета вийша книга спогадів дружини, присвячена його життю.

За день після смерті Висоцького про цю подію написали найбільші світові видання Франції, Югославії, Болгарії, Бельгії, Італії, Великобританії. 

Всі некрологи містили фразу: "Володимир Висоцький, радянський актор і виконавець балад, чиї різкі політичні пісні часто заподіювали йому неприємності з владою, помер від серцевого нападу. Він був чоловіком Марини Владі, французької актриси". 

Владі згадувалася у всіх повідомленнях про його смерть - Висоцкий для свого народу був героєм, а для чужого - в першу чергу, чоловіком французької актриси.

Втім, героєм свого народу він залишається й нині. 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: