300 років Полтавській битві

Влітку виповнюється 300 років як Петро Перший розбив під Полтавою війська шведського короля Карла 12-го.

Влітку 2009 року виповниться 300 років з того часу, як війська російського царя Петра Першого розбили під Полтавою війська шведського короля Карла 12-го. Полтавська битва зруйнувала і сподівання союзника короля – гетьмана Мазепи - на здобуття незалежності для України. 

Взагалі ця подія змінила баланс сил у Європі на початку 18 століття . Недаремно історики зараховують її до 10 найбільших баталій в історії людства. Тому дуже дивно , що перші і єдині серйозні археологічні дослідження тут проводилися у 1911 році. Нині ситуація змінюється - цього тижня під Полтавою розпочали спільні дослідження археологів з Швеції, України і навіть США.

На початку минулого століття першими почали розкопки під Полтавою шведи. Вони шукали поховання співвітчизників. Паралельно дослідження розкривали певні факти щодо Полтавської битви. Саме завдяки ним і були встановлені численні пам’ятники на площі понад 770 гектарів. Щоправда, сучасні археологи вже ставлять під сумнів точність таких досліджень.

У червневі дні 2007 року під Полтавою шведський археолог Ларс Вінрат метр за метром досліджує землю з допомогою сучасної апаратури. Його знахідки, а це численні кулі та фрагменти військового знаряддя, допоможуть більш точно встановити події відомого бою.

Відновлені фортифікаційні укріплення росіян - редути - завжди були гордістю Державного історико-культурного заповідника „Поле Полтавської битви”. Але їх нинішні місця розташування не зовсім точні. Днями це знову довели дослідження львівських археологів.

"Вислів Полтавська битва можна вживати в множині, - каже Людмила Шендрик, заступник директора заповідника. - Багато з них впевненні , що у місцях шведсько-російських баталій 1709 року відбувалась і битва 1399-го між литовським князем Вітовтом та золотоординським ханом Адигеєм. Без сумніву, у 1658 році тут точилась братовбивча битва між гетьманом Виговським і полтавським полковником Пушкарем, а у 1944-му році здійснювалася радянсько–американська авіаційна операція „Френтик”.

Недаремно керівником шведсько-українсько-американської археологічної експедиції є американець українського походження, доктор історичних наук Андріян Мандзій. "Експедиція під Полтавою, - каже Мандзій, - триватиме три роки. Завершиться вона у 2009 році, коли відзначатимуть 300-річчя шведсько-російської битви."

Щоправда, археологи підкреслюють, дослідження будуть комплексними: стосуватимуться всіх подій, що відбулися на доленосному полі. До речі, всі експонати знайдені на ньому передадуть до Державного заповідника „Поле Полтавської битви”.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: