70 років тому народився видатний актор і режисер Іван Миколайчук

Загальне визнання і любов кіноглядача актор отримав після ролі Тараса Шевченка у фільмі "Сон" та Івана Палійчука у картині Сергія Парджанова "Тіні забутих предків".

15 червня, виповнюється 70 років з дня народження відомого актора, режисера і сценариста Івана Миколайчука. Його називають душею українського поетичного кіно.

Іван Миколайчук народився 15 червня 1941 року в селі Чортория (нині Чернівецької області Україна) в багатодітній сім'ї Катерини і Василя Миколайчуків.

У 1957 році закінчив Чернівецьке музичне училище, в 1961 році - театр-студію при Чернівецькому музично-драматичному театрі імені О. Кобилянської. У 1965 році - закінчив кіноакторський факультет КДІТМ імені І. К. Карпенка-Карого (майстерня В. І. Івченка).

У кіно Миколайчук дебютував ще студентом, у курсовій режисерській роботі Леоніда Осики "Двоє".

Загальне визнання і любов кіноглядача актор отримав після ролі Тараса Шевченка у фільмі "Сон" та Івана Палійчука у картині Сергія Парджанова "Тіні забутих предків".

Оператор "Тіней…" Юрій Іллєнко згадував пізніше, що Миколайчук з'явився, коли всі актори вже були затверджені.

"Івана дуже рекомендував його вчитель Віктор Івченко… Сергій Параджанов попросив мене, оператора фільму, провести чисто формальну пробу. Але сталося по-іншому. Те, як зажив Миколайчук перед камерою до цих пір приголомшує мене при одній тільки згадці про це. Я кинувся з павільйону слідом за Параджановим, повернув його. Через якусь чверть години Іван був затверджений на роль прямо на знімальному майданчику", - розповів в одному з інтерв'ю Ільєнко.

"Тіні забутих предків" отримав близько десяти радянських та зарубіжних призів і нагород, був визнаний однією з двадцяти найкращих картин світу.

Серед інших відомих робіт Миколайчука – "Білий птах з чорною ознакою" (1970), "Пропала грамота" (1972), "Вавілон ХХ" (1979). Всього на рахунку Миколайчука понад 30 ролей, 2 режисерські роботи і 9 сценаріїв.

Натомість, звання народного артиста Іван Миколайчук так і не отримав. Це пояснюють тим, що за "націоналістичні ухили" він піддавався утискам з боку радянської влади. Не раз акторові доводилося пояснювати поняття націоналізм і патріотизм в "органах", куди його часто запрошували.

Іван Миколайчук помер у серпні 1987 року у віці 46 років. Його будинок у селі Чортория Чернівецької області з тих пір перетворився на музей. Посмертно Миколайчуку було присуджено Шевченківську премію.

Багато хто вважає його найбільш великим актором в історії українського кінематографа. Він надихав українських художників, акторів, співаків та письменників того часу, які шукали українські корені і колорит у радянську епоху.

2 червня Рада прийняла постанову "Про відзначення 70-річчя з дня народження Івана Миколайчука".

Читайте також:

Київський суд заборонив кольорову версію "В бой идут одни старики"

Нардеп-нунсівець зіграв у кіно Петлюру

У Каннах оголосили переможців: серед них українська режисерка

Повʼязані теми:

Наступна публікація