Айвазовський: 190 років з дня народження

Народжений бідним - він став найбагатшим землевласником Криму. Його життя було сповнене шляхетних справ.

Про художника Івана Айвазовського, який з’явився на світ 190 років тому в кримському місті Феодосія, кажуть, що він народився під щасливою зіркою. Уже за життя Айвазовський був всесвітньо визнаним мариністом - живописцем моря. 

Народжений бідним, він став найбагатшим землевласником Криму. Його життя було сповнене шляхетних справ. Феодосії пощастило. Її любив геній. І ніколи не зраджував. Айвазовський багато мандрував світом. Але завжди повертався. Він народився бідним, а став багатим - завдяки хисту і пензлю.

Нині в районі, де народився геній - щит з античним храмом. Саме таким був Музей старожитностей, створений за ідейної та фінансової ініціативи Айвазовського. Під час другої світової музей зруйнували. Нині мріють відновити. Шукають меценатів. На набережній - розкішний маєток. В своєму домі художник відкрив першу публічну картинну галерею в Україні. Вхід був безкоштовним. Подарунок рідному місту. За життя майстра, свідчать краєзнавці, феодосійська набережна була архітектурно вишуканою. Айвазовський мав незаперечний авторитет у містобудівній справі.

у 19 столітті Феодосія потерпала від дефіциту питної води. Художник - рятує місто. З джерел своєї садиби він направляє воду. І дотепер феодосійці користуються водогоном Айвазовського. Цей фонтан назвали "Доброму генію". Звели його наприкінці 19 століття на честь благородного вчинку митця. Щоправда, увічнили його дружину. Офіційно водогін місту подарувала саме вона. А ось цей фонтан у східному стилі споруджений коштом Айвазовського. Цей був єдиний фонтан в місті, в якому напитися води могли безкоштовно, в інших - за це платили.

І залізниця з’явилася в місті завдяки авторитету художника. Коли російський імператор вирішував, де прокласти першу колію у Феодосії чи Севастополі, Айвазовський попрохав государя. Свого часу художник був найбагатшим землевласником Криму. Йому належало 12 тисяч десятин землі. Одна з найулюбленіших садиб була в селищі "Шах-Мамай" - тепер це "Айвазовське". 

Кажуть, саме там був курган з похованням хана Мамая. А це інша садиба, яка належала Айвазовським. Тепер тут про великого мариніста нічого не нагадує. Зате, є Ленін вічно живий. Похований "добрий геній" на території вірменської церкви. На його могилі - надпис рідною мовою: "Народжений смертним залишив по собі безсмертну пам’ять". Уривок з середньовічної поезії.

Відео190-ий ювілей Івана Айвазовського

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: