Брама в Лаврі зруйнувалася сама?

Києво-Печерська лавра просить Мінкульт дозволити відновити браму на своїй території, що розвалилася сама. Втім, багато хто цьому не вірить.

Знесення брами в Лаврі
Києво-Печерська Лавра заявляє, що пам'ятка архітектури зруйнувалася сама. І хоче відновити її. (Фото: kplavra.kiev.ua)
Свято-Успенська Києво-Печерська лавра Української православної церкви (Московський патріархат) просить Міністерство культури й туризму дозволити їй відновити зруйновану пам'ятку архітектури на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Про це сказано в листі архієпископа Вишгородського, намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври Павла до міністра культури Юрія Богуцького.

"Лавра гарантує виконання робіт з відбудови споруди Західних в'їзних воріт у Києво-Печерську лавру відповідно до погодженого проекту протягом жовтня-листопада 2007 року", - сказано в листі.

Лавра просить Мінкультури доручити Державній службі з питань національної культурної спадщини прискорити видачу дозволу на відновлення воріт.

Лавра зазначила, що в липні замовила проект реставрації воріт і огорожі при в'їзді в Нижню лавру, з огляду на їх аварійний стан, але не встигла його реалізувати, оскільки ці споруди самі обрушилися пізно ввечері 7 жовтня.

За попередніми висновками комісії, яка створена Лаврою, ворота зруйнувалися через випадіння з них цегли, а також старіння в цілому будівельних матеріалів і конструкцій, які втратили несучу здатність.

Лавра заявляє, що внаслідок обвалення воріт ніхто із ченців і прочан, а також машини не постраждали, однак на проїзді виник завал з будматеріалів - цегли, металевих листів покрівлі й кованих воріт.

Щоб забезпечити нормальну роботу монастиря, Лавра викликала будівельну бригаду, яка у ніч із 7 на 8 жовтня розчистила завал, склавши залишки воріт біля сусіднього корпусу.

Крім того, у листі сказано, що зруйновані ворота - не автентична пам'ятка архітектури, оскільки були зруйновані під час Великої Вітчизняної війни й відновлені в 1950-ті роки.

Пізніше намісник Києво-Печерської лаври Павло заявив, що у руйнації брами винне керівництво Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та знову пообіцяв відновити споруду.

Разом з тим, із коментарями з приводу руйнування брами виступила Українська православна церква Київського патріархату. Вона вважає, цю подію наругою над історією і культурою українського народу та звинувачує в руйнуванні Московський патріархат.

Про це йдеться в заяві прес-служби Київського патріархату, текст якої сьогодні, 11 жовтня, на прес-конференції озвучив представник КП архімандрит Євстратій.

“8 вересня 2007 р. було повністю знищено в’їзну браму до Нижньої Лаври – пам’ятку архітектури, збудовану в 1850-х роках. Очевидно, що розміри брами не вписувалися в ту масштабну будівельну та комерційну діяльність, яку розгорнуто на території Лаври її нинішнім керівництвом на чолі з архієпископом Павлом. Розпочавши із силового захоплення лаврських корпусів та нищення, під виглядом "реставрації", українських барокових розписів у храмах, це керівництво дійшло до відвертої наруги над історією і культурою українського народу – нищення пам’яток архітектури, які охороняються законом”, - говориться в заяві.

Архімадрит Євстратій звернув увагу на те, як саме відбулася передача “в користування” частини Києво-Печерської лаври монастирю Московського патріархату.

"Спочатку численні корпуси Лаври були силою захоплені ченцями монастиря Московського патріархату і потім заднім числом з мовчазної згоди передані їм у користування”, - наголосив він.

Євстратій також нагадав, як торік стався великий обвал на території Лаври, причиною якого, за висновками спеціалістів, є господарська і будівельна діяльність, яка ведеться на території Нижньої Лаври.

“За моїми підрахунками, скоро кількість крамниць на території Лаври стане дорівнювати кількості храмів. А в майбутньому, можливо, і перевищить. Можете побачити, що там практично біля кожного Лаврського храму є невелика крамниця і, таким чином, складається враження, що єдиним призначенням Лаври є отримання прибутків для її служителів”, - сказав представнки Київського патріархату.

Він також наголосив, що у середньовічні часи і до IX століття на територію Лаври з великої поваги до цієї святині взагалі не заїжджали, а заходили пішки навіть князі, патріархи і імператори.

"Зараз кожен, хто побажає, може стати свідками того, як служителі Лаври навіть з території Ближніх печер на Дальні Печери їздять на досить шикарних автомобілях, що, за висновками спеціалістів, теж не сприяє покращенню стану Лаври, а, навпаки, ці всі вібрації руйнують її”, - підкреслив представник КП.

Архімандрит Євстратій
УНІАН
Архімандрит Євстратій звинувачує Московський патріархат УПЦ в руйнуванні пам'ятки історії.
Євстратій висловив переконання, що єдиною причиною, з якої сталося руйнування брами, є те, що через неї неможливо запустити до Нижніх печер фури, великі вантажівки, будівельну велику техніку.

“І через це вирішили цю браму розвалити. Причому зробили це таємно, вночі, так само, як колись біля Театру оперети знесли Храм святої Трійці, який викликав навдоволення Микити Хрущова – за ніч храму не стало, і вранці на його місці були розбиті клумби”, - зазначив він.

Представники духовенства Київського патріархату просять керівництво держави втрутитися в ситуацію навколо Києво-Печерської лаври і не допустити її подальшого руйнування.

“У всеукраїнській і всеправославній святині – Києво-Печерській лаврі, яка частково надана монастирю Московського патріархату в користування, архієпископ Павло поводиться, як у приватній вотчині. Переконані, що ця ситуація стала можливою виключно з однієї причини: з мовчазної згоди державної влади архієпископ Павло, як і деякі інші представники Московського патріархату в Україні, ставлять себе вище над закон. І якщо сьогодні держава не зверне увагу на його безкарну беззаконну діяльність, завтра ми можемо стати свідками знищення на території Лаври інших "зайвих" об’єктів”, - говориться в заяві прес-служби КП.

На руйнування брами на території Києво-Печерської лаври відреагувала й Національна комісія України у справах ЮНЕСКО.

У своїй заяві, підписаній, першим заступником голови українського МЗС Володимиром Огризком, комісія наголошує на тому, що брама була пам'ятником культури.

У документі зазначається, що в ніч з 7 на 8 жовтня на території пам’ятки всесвітнього значення, Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, було вщент зруйновано одну із частин її архітектурного комплексу – ворота і загорожу на в’їзді до Нижніх печер Києво-Печерської лаври. Як випливає з повідомлень, їх було знесено за дорученням керівництва Києво-Печерської лаври, розташованої на території заповідника.

Члени Національної комісії України у справах ЮНЕСКО вважають руйнування воріт відвертим актом вандалізму. Брутально проігноровано той факт, що Києво-Печерська лавра є об’єктом історико-культурної спадщини України, який внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з відповідними у цьому зв’язку зобов’язаннями держави.

Таким чином, порушено як зобов’язання, взяті Україною відповідно до Конвенції ЮНЕСКО про збереження культурної і природної спадщини 1972 року, стороною-учасницею якої Україна є з 1988 року, так і Закон України ”Про міжнародні договори України”, зазначається у заяві.

Члени комісії наголошують, що нікому не дозволено розпоряджатися цілісністю історико-культурної спадщини України. Відповідальність за такі дії мають нести усі, хто причетний до цього беззаконня безвідносно до займаних посад, в тому числі служителі культу.

Знесане брама в Лаврі
За знесення брами винні мають понести кримінальну відповідальність. (Фото: kplavra.kiev.ua)
Національна комісія України у справах ЮНЕСКО очікує, що Генеральна прокуратура України, СБУ та МВС України невідкладно і ретельно вивчать усі обставини скоєного, порушать кримінальну справу та притягнуть винних до кримінальної відповідальності згідно з українським законодавством.

Національна комісія України у справах ЮНЕСКО закликає громадськість “не бути байдужим спостерігачем ганебного руйнування історико-культурних об’єктів нашого народу та виступити на захист української святині – Києво-Печерської лаври”.

Нагадаємо, раніше Києво-Печерська лавра заявила про знесення пам'ятки архітектури на її території в ніч із 7 на 8 жовтня.

За даними заповідника, поруч зі зруйнованим пам'ятником будівельні роботи веде Свято-Успенська Києво-Печерська лавра.

ВідеоРеставраційні роботи в Лаврі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: