Київ тепло прийняв зірок фестивалю Jazz in Kiev

Кінець жовтня у Києві вже традиційно вважається джазовим: фестиваль Jazz in Kiev проводиться тут вчетверте, і за чей час встиг познайомити українську публіку з багатьма іменитими музикантами.

Фестиваль Jazz in Kiev 2011, що проводився 28-30 жовтня, зібрав під дахом Міжнародного центру культури і мистецтв шість музичних колективів і чималу кількість прихильників джазу різних поколінь.

Одноймений продюсерський центр з 2007 року регулярно влаштовує концерти джазових, і не тільки джазових музикантів. Эрік Маріентал, Білл Еванс, Боббі МакФеррин, Херби Хэнкок - лише невеликий перелік запрошених в минулі роки зірок.

center

Як сказав Олексій Коган — арт-директор і незмінний ведучий концертів на спеціальній екскурсії, присв'яченій історії українського джазу - "Є така прикмета — коли восени починає опадати листя — в столиці проходить джазовий фетиваль".

Jazz in Kiev — це не тільки якісна жива музика. У програмі фестивалю завжди проводять майстер класи з музикантами, (цього року відбувся майстер-клас з гуртом Fourplay), зустріч з письменником Володимиром Фейертагом, а також передфестивальні джазові кінопокази, які також традиційно проводилися у культурно-освітньому центрі "Майстер-Класс", що на вулиці Лаврській.

Цьогорічна програма налічувала три дні і шість виступів абсолютно різних напрямків: перший день відкрило тріо Марчіна Василевського (Марчін Василевський -фортепіано, Славомір Куркевич — контрабас, і барабанщик Міхал Міськевич). За плечима поляків — три альбоми, випущені на лейблі ECM, їх добре знають як на батьківщині, так і за океаном.

center

У Києві зі сцени лунали композиції з нового альбому — Faithful (2011). Поляки вразили філігранною грою і соковитим звучанням справжнього, класичного, акустичного джазу.

Другий номером першого дня стояв виступ всесвітньо відомого кларнетиста Дейвіда Кракауера (David Krakauer) в супроводі Madness Orchestra у складі: Шеріл Бейли (Sheryl Bailey) – гітара, Джером Хэрріс (Jerome Harris) – бас, Майкл Сарін (Michael Sarin) – барабани, Кіпелайв (Keepalive) – сэмплер. Кракауер дивував київську публіку клезмер-джазом: звучали композиції Джона Зорна з проекту The Book of Angels, авторська музика Кракауера, та звісно - імпровізаціі, під які зал не всидів і танцював навіть під сценою, що взагалі нетипово для джазових концертів.

Другий день фестивалю був не менш запальним — виступ Антоніо Санчеса і квартету Migration зривав численні овації, яких дійсно заслуговували музиканти. Санчеса справедливо називають одним з кращих барабанщиків сучасності: кількість іменитих джазових зірок, з якими виступав Антоніо просто зашкалює: Dizzy Gillespie's United Nation Orchestra, тріо Даніло Переса, Pat Metheny Group і пізніше - тріо Пета Метіні, оркестр Пакіто Де Рівери.

center

Треба віддати належне музикантам, які грали з барабанщиком -саксофоніст Дэйвід Бінні, піаніст Джон Эскріт і контрабасист Метт Брюер створювали разом неперевершений звук, демонстрували віртуозну гру і просто захопили зал у полон: після виступу квартету велика частина Жовтнево Палацу аплодувала стоячи. Варто відзначити, що Санчес відвідав Україну вперше, а більшість композицій, які прозвучали у виконанні квартету — новий матеріал, який ще очікує запису.

Далі - більше: після штурму "важкою артилерією" глядачам дали можливість насолодитися латиноамериканськими мотивами - програму другого завершував виступ бразильської джазової діви Тані Марії, яка вже досить довго живе у Франції. У виступі відчувалася особлива енергетика, хоча зі сцени звучали всім добре відомі хіти, включаючи навіть Bessa me mucho. Допомагали Тані Марії її Viva Brasil Quartet у складі: Юбер Коло (Hubert Colau, барабани), Марк Берто (Marc Bertaux, бас), Едмундо Карнейро (Edmundo Carneiro, перкусія.

Третій день Jazz in Kiev був відзначений присутністю на сцені іменитого басиста Стіва Своллоу (Steve Swallow) з квінтетом, за участі легендарної піанистки Карли Блей (Carla Bley). Музиканти виступали в Україні вперше.

На композиціях Своллоу, якого за свою музичну кар'єру неодноразово визнавали кращим басистом, виросло не одне покоління музикантів. Його композиції свого часу виконували Джим Холл, Білл Эванс, Чік Коріа, Стен Гетц, Гери Бьортон та ін.

Тут доречно згадати слова Олексія Когана, який постійно акцентує увагу на різномаїтті музики на фестивалі. Так - п'ятнадцятихвилинні композиції, неодноразова зміна ритму - квінтет показав результат грунтовної композиторської роботи всіх його учасників.

center

Закривав фестиваль Jazz in Kiev 2011 знаменитий smoth-джазовий гурт Fourplay, який без зволікань перейшов з публікою "на ти" і влаштував зі свого виступу справжнє шоу. Американський колектив Fourplay існує вже близько двадцяти років - на їх рахунку одинадцять платівок, номінація на Гремі, та навіть нагорода конгресу США.

Боб Джеймс (Bob James, фортепіано), Чак Лоуб (Chuck Loeb, гітара), Натан Іст (Nathan East, бас-гітара) і Харві Мэйсон (Harvey Mason, барабани) продемонстрували яскравий поп-джаз з елементами шоу (учасники гурту неодноразово завмирали у різних позах на декілька секунд), змаганнями соло-партій і відвертими ліричними піснями у виконанні Натана Іста.

В цілому, фестиваль Jazz in Kiev демонструє фізичне і фінансове здоров'я, а також заповнені зали - не дивлячись на свій немассовий, "нішевий" характер.

Тим краще - хорошої музики, як і її шанувальників не буває багато. А ті, хто не зміг відвідати Жовтневий у кінці жовтня, можуть компенсувати нестачу емоцій на регярних концертах "Тема с вариациями. Live", що проходять у київському Культурно-освітньому центрі "Майстер Класс".

Читайте також:

Київ на три дні став столицею джазу

Кінофестиваль "Молодість" назвав переможців

На "Молодості" відбувся концерт пам'яті режисера Андрія Тарковського

Повʼязані теми:

Наступна публікація