НТШ бідує, та чи це комусь не байдуже?

Коли ми навчимося берегти культурну спадщину? Це питання часто ставлять собі члени Наукового товариства імені Шевченка.

Енциклопедія українознавства (Фото: knyha.com)
Саме членам Наукового товариства імені Тараса Шевченка належить авторство першої «Енциклопедії українознавства» (Фото: knyha.com)
Наукове товариство імені Тараса Шевченка - так називалася перша національна академія наук. Створили її наприкінці 19-го століття. Але за радянської влади товариство не прижилося й пішло в еміграцію.

Головою Академії був перший президент України Михайло Грушевський, який, правда, пізніше повернуся до Союзу. Саме членам товариства належить авторство першої «Енциклопедії українознавства». Сьогодні НТШ існує і в Україні, і за її межами, хоча живеться осередкам непросто.

20 хвилин дороги з Парижа – і ми в Сарселі. Професор Аркадій Жуковський, тепер пенсіонер, – голова НТШ в Європі. Він - академік Національної академії наук України, професор Сорбонни та Вільного університету в Мюнхені. У 194-му році він правдами-неправдами дістався сюди випускником австрійського вишу. А в 195-му тут виник науковий осередок.

Аркадій Жуковський, голова НТШ в Європі: "За мого урядування майже всі видання виходять французькою мовою. Це – антологія української літератури. Майже 1000 сторінок. Витяги з історії української літератури від початку і по сьогоднішній день."

У Жуковського – колекція листів-подяк від знаменитих науковців та політиків усіх мастей – як вітчизняних, так і закордонних.

Аркадій Жуковський, голова НТШ в Європі: "Тут Ширак, який дякує нам, що ми видали історію України по-французьки."

Попри досягнення, осередок в Сарселі занепадає. Колись найрозкішніший будинок міста, тепер – радше старовинний замок із привидами. Зрідка приїде хтось із українських учених. А завсідники – хіба що місцеві коти. Професор щедро їх годує, а вони не дають гризунам попсувати понад 20 тисяч книг бібліотеки.

Колись активний центр української науки в Сарселі бореться за виживання. Учені, що працюють у цих стінах, серйозно ризикують здоров'ям. Історичний будинок, а йому понад 200 років, в аварійному стані.

Переполоху нещодавно наробила злива. Старий дах не витримав дощових потоків і ледь не завалився. Його довелося підперти палицею. А секретар НТШ Анна-Марі Довганюк, що тут мешкає і працює на одному ентузіазмі, розповідає, як, рятуючи змокрілі книги, наплакалася.

Анна-Марі Довганюк, секретар НТШЕ: "Рятують дуже просто – цибулею. Натирають цибулю, і тим соком я натирала книжки одна за одною. Усі були спасенні цибулею."

Майбутнє історичного осередку в Сарселі не відоме. Охочих працювати за ідею немає.

Аркадій Жуковський, голова НТШ в Європі: "Маємо різних кандидатів. Але всі вимагають, щоби їм платити. Але ми сьогодні майже не маємо ніяких засобів. Дотепер нас удержувала українська імміграція, але всі люди, які допомагали, або померли, або вже немічні і не можуть."

Українські науковці, що колись працювали в Сарселі, покояться тут – у великому склепі на цвинтарі міста. Чи прийде для них зміна, останні члени НТШ у Франції не знають. Імовірно, осередок продадуть. Хоча Жуковський мріє, щоби Сарсель став інформаційним посольством України і у Франції, і в Європі.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: