Пам'ятці давньої книжності 950 років

На честь книжкового шедевра в Україні було оголошено історико-каліграфічний конкурс для школярів.

"Остромировому Євангелію" виповнилося 950 років.

"Остромирово Євангеліє"
Сторінка "Остромирового Євангелія". (Фото: khazarzar.skeptik.net)
До ювілею світового шедевра книжкової культури Музей книги і друкарства оголосив серед школярів конкурс на тему "Хто найточніше відтворить великі літери з відомого Євангелія". 

Українські учні взялися виводити "Буквиці 11-го століття" так, як це робив диякон Григорій майже тисячоліття тому.

Ідея цікавого історико-каліграфічного конкурсу належить заступникові директора Музею книги та друкарства Дмитру Палію.

Палій нагадав, що "Остромирове Євангеліє" є найдавнішою точно датованою рукописною книгою Давньої Русі. 1056 року диякон Григорій почав писати книгу для Остромира - посадника від київського князя в Новгороді. Закінчив у 1057-му. 

У дослідженнях істориків переважає висновок, що це Євангеліє написане у Києві. Де воно перебувало шість століть з 11-го до 17-го невідомо. Потім рукопис знайшли в Московському Кремлі. 

Петро І розпорядився перевезти книжкову святиню до Петербурга. Відомо, що вона була в покоях Катерини ІІ. Потім в книгозбірні імператорів, а нині - в Публічній бібліотеці імені Салтикова-Щедріна у Санкт-Петербурзі.

Оригінал 11-го століття, на пергаменті і з золотом знаходиться в Росії, а в українському Музеї книги і друкарства є копії кінця 19 і 20 століть. З них і змальовували диво-літери школярі. Тисячоліття тому велику "ер" прикрашав птах, а "ве" було із Сонцем.

Марійку Ширіну з 3-го класу абетка "Остромирового Євангелія" надихнула вигадати власну літеру. Ігорко Проценко обурився, чому "остромирову абетку" забули.

Переможці конкурсу "Буквиця 11-го століття", у складі журі якого були відомі графіки та майстри шрифту, отримали молитву "Отче наш", скопійовану з "Остромирового Євангелія".

ВідеоЮвілей "Остромирового Євангелія"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: