Письменники їдуть на "Лівий берег"

Українську літературу популяризуватимуть на сході країни. Юрій Андрухович, Любко Дереш та Сергій Жадан вирушать на “Лівий берег”.

Українську літературу популяризуватимуть на сході країни. Невдовзі три знаних письменника – Юрій Андрухович, Любко Дереш та Сергій Жадан – вирушать на “Лівий берег” – таку назву має їх промо-акція. 

Її організатори – кілька видавництв – визнають, що на Сході українська книжка наразі користується меншим попитом, ніж на Заході та в Центрі України.

Вони називають тур безпрецедентним – кажуть, що на Схід письменники, багато яких родом із західних чи центральних регіонів, їздять рідко. Щоправда, на Сході відчувається присутність харків'янина Сергія Жадана чи донеччанки Ірен Роздобудько, а також багатьох інших письменників.

Але окремі регіони майже випадають із літературного процесу. Так, окрім Ірени Карпи та Юрка Покальчука, ніхто з них останніми роками не їздив до Луганська, хоча інтерес, за словами керівника “Клубу сімейного дозвілля” Олега Шпільмана, є.

"На східній Україні також є дуже багато читачів, які сумують за українською книжкою і хочуть бачити її у свої книгарнях. Але треба цих читачів шукати, проводити якусь навігацію, показувати їм авторів", - каже він.

Спеціально до туру видали книжку “Трициліндровий двигун любові” – це збірка ранніх творів Андруховича, які він переписав заново, і нових есе та оповідань Дереша і Жадана. Юрій Андрухович каже, що письменники не гратимуть ролі політиків, а лише вивчатимуть свого читача на Лівобережжі.

"Ми навряд чи якось суттєво змінимо ситуацію в цих регіонах України. Ми не збираємося своїми виступами, як то зараз кажуть, об’єднувати країну і націю. А ми просто хочемо поспілкуватися з тими людьми, які там живуть", - каже він.

Акції туру відбудуться у шести найбільших обласних центрах по ліву сторону Дніпра. В переліку нема Харкова – кажуть, тамтешній читач і без того знайомий з українськими авторами, особливо із земляком Жаданом.

Усі твори в збірці - українською мовою. Нею пишуть учасники культурної акції. Їхні видавці стверджують, що мовного бар’єру між письменниками та читачами практично немає. Проблемою є мала кількість книгарень загалом в Україні, і на Сході – зокрема.

Керівник видавництва “Фоліо” Олександр Красовицький стверджує, що книжкових магазинів в Україні увосьмеро менше, ніж у розвинених країнах Європи. Однак книжковий ринок зараз розбудовують наново, і Схід цей процес оминути не може.

"Більша частина сучасної української культури зароджується на Заході і в Центрі. А більшість покупців знаходиться на Східній Україні. Зараз в Києві значна частина покупців купує книжки саме українських авторів. Такого ще немає на Сході, але це не мовна проблема. Це проблема відсутності інформації. На Східній Україні є ще багато людей, які не усвідомлюють, що живуть в окремій державі. І тому українська література, яка природно є своєю, скажімо, тут в Києві, чи навіть Харкові, в деяких містах ще не є своєю. Вона буде своєю".

Попри те, що письменники подорожуватимуть великими містами, книговидавці кажуть, що найбільше проблем з районними центрами. За їх словами, саме у цих заледве не семи сотнях населених пунктів придбати книгу найважче.

Приватні власники створюють книжкові супермаркети лише у великих містах, кількість маленьких книгарень постійно зменшується. Тому профінансувати книжкові магазини в кожному районі, на думку видавців, повинна влада за рахунок платників податків.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: