Гіркий урок із трагічної гонитви у Києві поліція для себе винесла – Деканоідзе про вбивство поліцейським

Під час нічної погоні від кулі поліцейського загинув 17-річний хлопець.

На купу запитань, що стосуються підготовки та адекватності поведінки поліцейських, зараз доводиться відповідати керівнику Національної поліції України Хатії Деканоізде. Зокрема, йдеться про смерть у Києві 17-річного хлопця від кулі поліцейського.

Погоня була на шалених швидкостях. Десятки кілометрів – за лічені хвилини. Поліцейські стріляли, щоб зупинити порушників. Ті своєю чергою збили патрульного. Київська драма розділила суспільство, бо від пострілів нових поліцейських загинув один із втікачів. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

То мали право стріляти чи ні? Ось на чому зосередилось обговорення в соцмережах, у теле- і радіоефірі. Історія, що кидає тінь на всю реформу української міліції, за тиждень обросла низкою міфів. Слідство триває досі. І чимало запитань досі без відповіді.

Чи мали право столичні патрульні стріляти у втікачів на BMW

Погоня на шалених швидкостях по вулицях нічного Києва стала однією з найрезонансніших подій тижня. Поліцейські стріляють, щоби зупинити порушників. Ті своєю чергою збивають патрульного. В рамках переслідування загинув один із втікачів, тож ключове питання – чи мали право на постріл поліцейські? Слідство триває. 

Керівниця Національної поліції України Хатія Деканоізде відповіла на запитання у цій справі в прямому ефірі ТСН.Тижня. Вона одразу попередила, що не може вдаватись у деталі слідства.

– Висновок для себе Ви явно вже мали зробити: мали право чи ні Ваші підлеглі стріляти в такій ситуації?

– Є два аспекти. Перший аспект. Я не буду оригінальна, я вже сказала, що триває слідство. І правову оцінку повинні дати прокуратура та слідство. Але другий аспект, про який я хочу говорити дуже гучно, – це те, що вулиці Києва чи вулиці міста – це не майданчик для перегонів. Маю на увазі не поліцейських, а маю на увазі всіх. Бо автомобіль, який на шаленій швидкості їде вулицями Києва, Харкова чи Дніпропетровська, є дуже небезпечним для мешканців міста. Кожне місто і жителі міста повинні спати спокійно, бо це важливо. Я можу це сказати як глава Національної поліції, як громадянка України, як людина, яка живе в цьому місті, що п'яний водій – це злочинець. І в поліцейських є право і в них є обов'язки припинити злочинні дії водія.

– Я розумію, що Ви не можете говорити про деталі справи. Утім, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков назвав одне порушення, яке одразу помітив – це стрільба у русі, що заборонено правилами. Які висновки щодо підготовки поліцейських будуть Вами зроблені? Чи маєте намір щось змінювати уже зараз? Це складний екзамен на перебування Вас на посаді – завтра якраз 100 днів.

– Скажімо так, краще – це ворог завжди хорошого. І немає межі досконалості. Це я можу сказати точно. І ми поступово і постійно розвиваємося, і ми постійно повинні досягати мети вдосконалення. Це я вам обіцяю особисто, як глава Національної поліції. Знову ж повторю, що оскаженілий автомобіль на вулицях Києва – це велика небезпека. Бо п'яні водії постійно вбивають наших дітей, батьків, просто мирних жителів, які переходять, наприклад, вулиці. У поліцейських є зброя і вони повинні використовувати зброю в рамках закону.

–  Ви вже обговорювали зі своїми підлеглими, чому не використовували інші способи зупинити порушників? Наприклад, заблокувати якісь вулиці.  

– Я говорила з нашими працівниками, з поліцейськими кілька разів. Вони – поліцейські, вони розуміють, куди прийшли, і вони робили те, що зробили і яке рішення прийняли. Я вдячна за те, що поліцейські охороняють місто Київ та інші міста. Я вдячна за те, що поліцейські приймають дуже важливі та важкі рішення.

 

– Ви обговорювали зі своїми підлеглими, як вони сприймають розслідування за такими гучними статтями, як "перевищення службових обов'язків" і навіть "навмисне вбивство"?   

– Як я розумію… Так, справа порушена проти водія. Це частина 2 статті 345 Кримінального кодексу. А щодо слідства – я не можу нічого казати. Давайте дочекаємося деталей слідства, дочекаємося правової оцінки і тоді дамо правову оцінку.

– Наскільки відомо, водія навіть не затримали?

– Так, є стаття. Я вже казала. Але це вже питання до слідства та прокуратури.

– Тобто поліцейських можна давити?

– Ні, справа порушена, 345-та стаття…

– Але він не затриманий?

– Питання до слідства та прокуратури.

– Ви оцінку цьому даєте?

– Давайте всі оцінки будемо давати вже після того, як буде суд, і як буде завершене слідство.

– Зараз дуже складний момент – ідеться про довіру до нових поліцейських. Як вони самі сприймають те, що слідство ведеться за статтею "навмисне вбивство"?

– Знаєте, я з ним говорила. Зустрічалася кілька разів. Скажу одне, що вони – поліцейські. Вони розуміли й розуміють, куди прийшли, вони виконують свої обов'язки. Усі поліцейські (які працюють у патрульній поліції) і далі продовжуватимуть патрулювати вулиці, затримувати злочинців і припиняти різні дії, у тому числі п'яних водіїв.

– Як гадаєте, після цієї ситуації інші колеги не почнуть боятися застосовувати зброю, навіть у складних ситуаціях?

– Не думаю.

– У таких випадках, коли загинув не той, хто винен в аварії, загинув пасажир, чи є можливість компенсації родині?

– Я ще раз висловлюю співчуття. І з патрульними поліцейськими ми висловили співчуття. Давайте дочекаємося закінчення слідства, буде правова оцінка і потім будемо думати, як продовжувати наші дії.

Деканоідзе також уперше розповіла про результати переатестації поліції у Києві та області.

Хатія Деканоїдзе розповіла про настрої київської поліції після інциденту зі стріляниною

На купу запитань, що стосуються підготовки і адекватності поведінки поліцейських, зараз доводиться відповідати Хатії Деканоїзде - керівнику всієї Національної поліції України. Не вдаючись у подробиці слідства, Деканоїдзе вичерпно прокоментувала інцидент, однак відмовилася висловлювати особисте ставлення до ситуації. Також керівник Нацполіції розповіла про перебіг переатестації та підсумувала свої сто днів на посаді. 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: