Щеплення для собак і кішок: кого і коли вакцинувати від сказу і коронавірусу

Дата публікації
Перегляди
4175
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Щеплення для собак і кішок: кого і коли вакцинувати від сказу і коронавірусу

Фото: Credits

Після початку пандемії COVID-19 господарі собак і кішок терміново взялися робити щеплення своїм вихованцям від коронавірусної інфекції, на яку тварини теж хворіють. Підвищення активності вакцинації тварин пояснюється страхом людей заразитися коронавірусом від своїх домашніх вихованців.

Чи справді собаки і коти можуть заразити людину коронавірусом і які щеплення необхідно їм зробити насамперед? Про це розповів житомирський лікар ветеринарної медицини, кандидат ветеринарних наук, директор ветеринарної клініки "Багіра" Олег Нікітін.

Коронавірус у тварин і COVID у людини — абсолютно різні хвороби

Ніколи не потрібно плутати коронавірусну інфекцію тварин і людини. Це абсолютно різні захворювання. Коронавірусна інфекція тварин абсолютно нешкідлива для людини, тому не варто вірити в панічні чутки про те, що від тварин можна підхопити COVID. Коронавірус передається і поширюється тільки серед тварин, до того ж тільки всередині виду. Тому на коронавірус корів ніколи не захворіють собаки, а на коронавірус собак — кішки.

У кожного виду домашніх тварин — свої хвороби. У собак: чума м'ясоїдна, гепатит, ентерит, лептоспіроз, коронавірусні і різні інші вірусні захворювання. У кішок: панлейкопенія, хламідіоз, кальцівіроз, ринотрахеїт, свої коронавірусні інфекції. Багато з цих хвороб не лікуються, тому головний метод боротьби з ними — вакцинація. Існують також загальні захворювання для собак і кішок, найнебезпечніше з яких — сказ.

Які щеплення потрібно зробити насамперед

Передусім потрібно зробити щеплення від тих хвороб, на які можуть хворіти і тварини, і люди. Найнебезпечніше захворювання — сказ, яке з кожним роком все більше поширюється в Україні. В інструкції до деяких вакцин проти сказу може бути написано, що ця вакцина сприяє збереженню імунітету проти сказу до трьох років. Тобто вводити таку вакцину можна один раз на три роки. Однак за ветеринарним законодавством України щеплення від сказу потрібно робити щороку, і цього правила слід дотримуватися. Так буде спокійніше господареві за здоров'я улюбленої тварини і за своє власне, тим більше що йдеться не стільки про здоров'я, скільки про саме життя.

Друге за важливістю щеплення — від лептоспірозу. Це щеплення не повинно здаватися зайвим, оскільки собаки на прогулянці запросто можуть пройтися там, де миші і щури (переносники хвороби) залишили свої екскременти, зокрема сечу, і підхопити інфекцію. А потім заразити самого господаря. Що стосується котів, то їх від лептоспірозу не вакцинують. Чому? Справа в тому, що кішки харчуються гризунами, тому у них виробився імунітет і вони практично не хворіють на лептоспіроз і не є переносниками хвороби.

А далі за бажанням господарів можна робити щеплення від різних інфекцій, на які хворіють тільки тварини: чума, ентерит, гепатит, коронавірусна інфекція і від інших. Принципи вакцинації собак і котів приблизно однакові.

Коли робити щеплення

Кожне новонароджене цуценя або кошеня має вроджений імунітет, який передається від матері під час годування молоком. Він називається колосальним імунітетом. Зрозуміло, що імунітет буде тільки в тому разі, якщо сама мама була вчасно вакцинована усіма необхідними вакцинами і має антитіла. Він зберігається в організмі малюків до 3-4 місяців. А потім колосальний імунітет закінчується, і, щоб організм почав виробляти свої власні антитіла, дитинчаті потрібно зробити щеплення. У цуценят найраніша вакцинація починається з 1,5 місяця, (у котів — з двох місяців). Але є вакцини, які вводяться в 8 і навіть 10 тижнів. Щеплення потрібно обов'язково робити двічі: через 21 день після першої вакцинації проводиться повторна. Тільки тоді вакцинація матиме ефект. Цей ефект тримається від пів року до 1-3 років.

Якщо тварині вже 10 років, чи потрібно знову прищеплювати?

Багато господарів вважають, що якщо тварина постійно вакцинувалось протягом 10 років, то потім вже щеплення можна не проводити. Але це не так. Якщо припинити проводити вакцинацію, тварина ризикує захворіти у важкій формі. Тому всі ветеринари рекомендують робити щеплення щороку.

Чи може бути алергія на компоненти вакцини?

В останнє десятиліття вакцини стали настільки безпечними і ефективними, що практично не викликають жодних ускладнень. Але все ж потрібно пам'ятати про те, що будь-який препарат, що містить білки (віруси — це білки) може викликати алергію. Тоді тварина може бути млявою, може піднятися температура, припухнути те місце, куди був зроблений укол. У таких випадках слід звернутися до ветеринара, який надасть допомогу. Не займайтеся самолікуванням тварин.

Чи існують обмеження?

Коли тварина хвора або ослаблена, у неї не виробляється імунітет, тому вакцинація безглузда. Не бажано вакцинувати і тоді, коли тварина очікує потомство. А якщо тварина здорова, то перед початком вакцинації слід прогнати глистів, навіть якщо ваш улюбленець постійно перебуває вдома.

Чому вакцину можуть вводити тільки ветлікарі?

Коли ветеринарний лікар купує вакцину, він чітко відстежує, яка фірма її продала і в яких умовах вакцина зберігалася, а ще він чітко знає, як її застосовувати. Але дуже часто власники тварин самі купують вакцину в аптечному кіоску де-небудь на ринку або з рук і не дотримуються правил зберігання. Кладуть її в кишеню, блукають ринком години півтори під палючим сонцем, потім приходять додому і кладуть вакцину в яку-небудь скриньку. Якщо зробити щеплення такою вакциною, то вона не дасть жодного ефекту. У кращому разі виявиться просто нешкідливою. Адже за правилами вакцина повинна зберігатися за  температури 4-7 градусів тепла, не вище і не нижче. А якщо порушені правила зберігання, вакцина втрачає свої властивості і не захищає тварину, хоча господар вважає, що прищепив свого улюбленця. Крім того, щоб вакцинація була успішною, тварина перед щепленням має бути оглянута фахівцем, який зобов'язаний переконатися в тому, що вона здорова. І тільки після цього можна робити щеплення. Якщо тварина хвора, то вакцинація заборонена.

Ще один важливий момент: всі проведені вакцинації повинні вноситися в так званий ветеринарний паспорт, де під кожним записом про щеплення повинна стояти печатка тієї організації, яка його проводила, або підпис лікаря. Без цього запису вакцинація вважається не проведеною.

Читайте також: Одяг для собак: які породи бояться холодів і чи хворіють тварини на ГРВІ

Дата публікації
Перегляди
4175
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація