Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Моралізаторство вбиває

Схоже, слоган "Скажи наркотикам: "іноді" стає актуальним.

У Норвегії нещодавно випустили інформаційну кампанію про наркотики з приблизно таким текстом: "Сара з'їла половину таблетки екстазі і не померла, тому що була обережна"; "Джон не помер від передозування героїну, тому що він був з другом, у якого був налоксон" (засіб, що допомагає від передозування опіатами); "Анна перепила, але не померла, бо її друзі були в курсі і викликали 911".

У вітчизняних соцмережах ця кампанія викликала бурю обурення. Користувачі обізвали її "рекламою і пропагандою наркотиків", в істериці звинувачували Захід, який заагниває, у підриві підвалин і влаштовували розгорнуті моралізаторські хейтспічі, сидячи на тронах у білих пальтах. "Про наркотики без моралізаторства" – таким був слоган цієї норвезької кампанії. Її критики просто досягли вершини моралізаторства.

І тут виникає несподіване запитання – чому ми відмовляємо людям у праві робити з собою те, що вони хочуть? Наркотики, за словами борців з наркоманією (а заразом, як ми розуміємо, і наркоманами), викликають залежність, шкодять здоров'ю того, хто їх вживає та добробуту їхніх сімей. А що не шкодить?

Є соціально схвалювані залежності, які призводять до різних відхилень, зокрема до проблем зі здоров'ям. Трудоголізм шкодить не менше, ніж розлади харчової поведінки або сексоголізм – особливо сім'ї та близьким, а якщо трудоголік – це ще й ваш начальник, то він завдає шкоди підлеглим і всьому колективу. Attention seekers нескінченно шукають уваги. Ця залежність не така вже й безпечна – любителі селфі в несподіваних місцях можуть травмуватися або навіть загинути. Тим не менш, Instagram, на відміну від наркотиків, ще ніхто навіть не намагався заборонити. Харчові розлади, переїдання і зайва вага викликають серцево-судинні захворювання – причину смерті людей номер один у всьому світі (набагато вище, ніж від передозування!) Тим не менш, цукор у різних видах продається на кожному розі і приваблює ненажер своїми білими кристалами. (У Каліфорнії, за опитуваннями населення, цукор вважається небезпечнішим за коноплі – так, вам до відома). Те ж саме з жирною, смаженою та іншою небезпечною їжею.

Всесвітні організації (та ж ООН) визнали, що війна з наркотиками програна у світовому масштабі. Забороняють одне найменування – з'являється десять нових формул. Знищують одне поле маку чи коки – виробництво наркотиків переходить в чисто хімічну площину, без рослинної сировини взагалі, і вміщується на десяти квадратних метрах. Садять одного голову наркокартелю – на його місце приходить десятеро нових з їхніми бандами. Цілі відділи силовиків організовують, щоб боротися з наркоторгівлею, а ті самі починають будувати свої мережі продажів і кришувати вже наявних наркобариг.

Чому ж людству треба обов'язково боротися саме з наркотиками? Причому боротися з наслідками, а не з причиною! Ніхто не знає, чому людина потрапляє в залежність від азартних ігор, чужої уваги, наркотиків або роботи. Точніше, фізичні механізми відомі, але як це лікувати – незрозуміло. Тим більше, коли саме наркотики оповиті таким таємничим серпанком заборони, таємниці, небезпеки і крутизни, розширюють свідомість та допомагають розслабитися і/або зосередитися.

Тому зараз новий тренд в цивілізованому світі – програми зниження шкоди. Ідея полягає в тому, що доросла самостійна людина має право робити з собою все, що їй самій заманеться. І не справа держави або суспільства в це втручатися. Хіба що попередити про наслідки і знизити шкоду: навчити користуватися безпечними шприцами, обчислювати дозування і знати, як поводитись у випадку, якщо щось піде не так. Лідер у цьому – Португалія: ще на початку 2000-х там вирішили перенаправити кошти, які виділялися в державному масштабі на боротьбу з наркотрафіком, наркотиками і наркоманами, на програми зменшення шкоди та соціальну адаптацію наркозалежних. Вживання особливо не зменшилося, але стало контрольованим, вдалося зупинити епідемію СНІДу, звільнилися кошти платників податків, які раніше виділялися на в'язниці та інші системи придушення і покарання.

І, повертаючись до моралізаторів, любителів традиційних цінностей і нав'язувачів своєї дорогоцінної думки всім навколо, хочу зауважити, що ніхто не давав їм жодного права вчити всіх навколо, як жити. Вони можуть скільки завгодно трусити своїми кислими обличчями і гнівно плямкати стиснутими губами. Але кожен їхній виступ тільки відвертає тих, на кого він повинен був вплинути. І справа стосується не тільки наркотиків, але і всього, що потрапляє в поле хижого зору моралофагів з їхньою незрозумілою "мораллю". Світ змінився, і в ньому з'явилася нескінченна кількість різних правил та можливостей для кожної особистості.

Залиште свій коментар

Вибір редакції