7 правил формування здорової сексуальності у дітей

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Від того, яке ставлення до своїх інтимних зон і до інтимних зон значущих дорослих закладають у свідомість дитини її батьки, залежить її ставлення до себе, до своєї статі та її сексуальність. Прислухайтеся до рекомендацій лікаря-психотерапевта вищої категорії, психолога, міжнародного тренера-консультанта з питань збереження здоров'я Олени Голоцван.

Ставтеся спокійно до досліджень дитиною свого тіла. Пильний інтерес до свого тіла – це норма. Цей інтерес починає виявлятися у віці 1,5-3 років до 5-7. Це означає, що дитина перебуває на стадії формування сексуальності і статевого усвідомлення. В цей час їй важливо зрозуміти, якої вона статі, усвідомити ознаки своєї статі. Хлопчик в цьому віці може за принципом самодослідження чіпати себе за всі частини тіла, зокрема за інтимну. Це, безумовно, приносить йому певне задоволення. Не сваріть його і не соромте. Але якщо малюк надто фіксований на цьому занятті (постійно чіпає геніталії, рука в штанцях), батькам варто замислитися. Це може бути елементарним порушенням якихось гігієнічних правил: дитину вчасно не підмили або, якщо вона старша, не навчили підмивати. У деяких випадках це також може свідчити про глистові інвазії.

Не сваріть за підглядання. Коли дитина перебуває на стадії формування статевого усвідомлення, вона починає придивлятися до близьких людей зі свого оточення, порівнювати себе з ними. Можливо, ви заскочите малюка за тим, що він підглядає за батьками або старшими братами чи сестрами. На жаль, багато дорослих вбачають в цьому якесь відхилення. Це всього-навсього природний пізнавальний процес. У жодному разі не кричіть, не ображайте, не соромте і не лякайте дитину. Краще пояснити дитині, що підглядати некрасиво, в нашому суспільстві так не заведено, і постаратися м'яко змістити фокус його уваги.

Не оголюйтеся перед дітьми не одної з вами статі. До 7 років, поки дитиною керує лише дослідницький інтерес, це ще припустимо. Але не забувайте, що вигляд оголених геніталій батька або іншого чоловіка може сильно налякати маленьку дівчинку. Після 7 років у дитини вже поступово починає формуватися психо-сексуальний розвиток, лібідо, потяг. І якщо, наприклад, мама хлопчика продовжує оголюватися, у дитини може відбутися фіксація на материнському тілі як на об'єкті потягу. Те ж саме відбувається, якщо тато продовжує оголюватися перед дівчинкою. Це допустимо в сім'ях нудистів, але тільки за умови, що це супроводжується певним навіюванням: тіло красиве, до нього потрібно ставитися як до найкращого творіння природи. Просто, без пояснень, ходити голим перед дитиною – значить розбурхувати її статевий потяг, що тільки розвивається. Також постарайтеся не допустити, щоб дитина стала свідком вашої інтимної близькості.

Хоча б зрідка відвідуйте лазню. У старій традиції брати хлопчиків з собою в лазню старшими значущими чоловіками закладено великий сенс. Дитина повинна долучитися до чоловічого начала, має відбутися його чоловіча ідентифікація.

7 правил
Getty Images/Fotobank

Після 6-7 років вчіть дитину митися самостійно. До цього моменту важливо вже навчити дитину митися, показати, як правильно підмивати геніталії. Краще всього, якщо тато покаже це хлопчикові, а мама - дівчинці. Коли дитина ще тільки пізнає ознаки своєї статі, він нормально сприймає і мамині і татові руки. Але після 6 років краще поступово пояснювати дитині, що людина, коли миється, перебуває сама у ванній, наприклад: "У нашому суспільстві заведено так: коли жінки миються - чоловіки у ванну не заходять".

Ставтеся з повагою до дитячого сорому. Після 6-7 років у дитини може виявлятися сором стосовно того, що хтось, навіть батьки, може побачити її голою. Наприклад, дитина сама припиняє пускати маму у ванну, коли миється. Або відмовляється в дитячому садку разом з усіма ходити в туалет. Це говорить про те, що у дитини формується її власне Я – як фізичне і психологічне, так і соціальне. І якщо, наприклад, на прохання "Мамо, зачини двері, я миюся" сказати в зневажливій формі: "Та що тобі там ховати!", то її Я буде дуже розмитим, неструктурованим, самооцінка буде низькою. Такій дитині дуже важко буде в житті, вона буде завжди керуватися чужою думкою. Також можуть виникнути протестні реакції у хлопчика, якого мама бере з собою в жіночу роздягальню басейну або фітнес-клубу. Після 6 років краще цього не робити. І якщо ви помітили, що дитина не хоче там бути, їй ніяково, краще негайно припинити відвідування роздягальні разом з дитиною.

Пояснюйте, що інтимні зони потрібно прикривати. Розповідайте, що у нашому суспільстві заведено ходити одягненими. Порівняйте з особливостями деяких племен Африки, де ходять голими, прикривши лише деякі частини тіла. Якщо цього не пояснити, то у дитини може виникнути підозра, що інтимні органи – щось негарне, ганебне і дуже погане. Адже, з одного боку, це дуже чутлива зона, чіпати яку – задоволення, з іншого боку – демонструвати її і говорити про неї не можна. Це може призвести до того, що дитина, коли виросте, буде табуювати вияви сексуальності. Адже відомо, що якщо людина утискає свої бажання, повністю не виявляє свою сексуальність, вона не живе повноцінним життям. Не можна також лаяти і соромити дитину, якщо вона демонструє іншим свої геніталії. Це також може призвести до того, що дитина починає пригнічувати свої природні вияви сексуальності. Краще у вигляді гри акуратно переключити її увагу, сказати: "Сонечко, так не робиться, потрібно одягати трусики". Можливо, такою поведінкою маля неусвідомлено намагається привернути до себе увагу. Значить, існує якась психологічна проблема, через що дитина робить це з метою компенсації.

 Тетяна Корякіна

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції