Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Атопічний дерматит у дітей: причини і лікування

Виявлено, що синдром атопічного дерматиту розвивається приблизно у 82% дітей, якщо такий діагноз є у обох батьків, у 56% – за наявності алергічного захворювання дихальних шляхів у батька або матері, і у 54% – якщо АД є в одного з батьків.

Що таке атопічний дерматит і які його причини?

Атопічний дерматит належить до хронічних запальних шкірних захворювань і пов'язаний з алергією на речовини, виявлені у зовнішньому середовищі, тобто алергени. Також захворювання можна зустріти під назвами атопічна екзема, синдром атопічного дерматиту.

Зазвичай перші прояви АД відзначаються в ранньому дитинстві, характеризуються тривалим перебігом і схильністю до рецидивів навіть після тривалого безсимптомного періоду. Захворювання, безсумнівно, має генетичну основу, що пов'язано як з неправильним функціонуванням імунної системи, так і з дефектною структурою шкірного покриву.

Ще однією характерною особливістю атопічної екземи у дітей є підвищений рівень імуноглобуліну E (антитіл IgE) і, отже, білків, що беруть участь в алергічних процесах. Ці антитіла спрямовані проти алергенів, що містяться в харчових продуктах і повітрі. Варто відзначити, що в як алерген може виступати практично будь-який продукт і речовина – молоко, яйця, борошно, пилок, хутро тварин.

Крім того, роль у виникненні атопічних уражень шкіри відіграють гормональна і нервова системи. Так, під дією стресу можуть відбуватися гормональні зміни, які, своєю чергою, будуть провокувальним фактором хвороби або можуть призвести до загострення симптомів.

Як атопічний дерматит проявляється у дітей?

Характерною особливістю атопічного дерматиту є постійний і виражений шкірний свербіж. Такий симптом часто викликає роздратування і занепокоєння у дитини, негативно впливає на сон. Дитина часто може прокидатися в нічний час і насилу засипати. Крім того, у дитини з АД розвивається підвищена сухість шкіри, чутливість до зовнішніх факторів і схильність до роздратування.

У гострій фазі спостерігаються еритематозні ураження у вигляді бульбашок і ерозій. Для хронічного запалення характерно ущільнення епідермісу і поверхневе лущення шкіри. У ранньому дитинстві, до кінця другого року життя, ураження шкіри мають характер нерегулярних еритема-ексудативних спалахів – інтенсивне почервоніння шкіри на обличчі і тулубі. У віці 6-8 років подібна симптоматика стає менш вираженою, і, як правило, спостерігаються почервоніння в шкірних складках.

Як лікар визначає діагноз?

Діагноз АД визначається на підставі клінічної картини і докладної історії хвороби дитини. Найбільш важливі симптоми для постановки правильного діагнозу включають в себе:

свербіж шкіри;

характерні ураження шкіри і їх розташування на згинальних поверхнях кінцівок;

хронічний і рецидивувальний перебіг дерматиту;

сімейна історія захворювання;

підвищена сухість шкіри;

позитивні результати шкірних проб;

підвищений рівень IgE в сироватці;

схильність до екземи рук і ніг;

свербіж шкіри після вживання певних продуктів.

Для підтвердження алергічного розлади у дітей старше 4 років призначаються так звані шкірні проби. Це певний вид тестування, що дозволяє виявити, на який вид продукту у дитини є несприятлива реакція.

Якщо неможливо виконати такі тести (маленький вік пацієнта, необхідність постійного приймання протиалергійних препаратів), можна виконати аналіз крові і визначити рівень антитіл IgE, спрямованих проти специфічних алергенів, або виміряти їх загальну концентрацію.

Які варіанти лікування атопічного дерматиту у дітей?

Лікування АД залежить від віку пацієнта, ступеня і тяжкості шкірних виявів. Якщо були встановлені провокувальні фактори, їх слід уникати в максимально можливій мірі, але правильне лікування шкіри дитини є основною терапевтичною роллю. У зв'язку з підвищеною сухістю шкіри необхідно постійне її зволоження спеціальними препаратами, званими пом'якшувальними засобами. Таким чином, рекомендуються місцеві засоби з pH 5,5 (емульсії для ванн, шампунікреми, лосьйони, мазі), призначені для атопічної, подразненої шкіри, які знижують вираженість зменшують свербіння і почервоніння. Шкіра дитини, що страждає на атопічний дерматит, вимагає 3-4 застосувань препарату протягом 24 годин.

У разі запальних вогнищ, пов'язаних з утворенням сверблячих папул або лихенизаций, необхідно використовувати протизапальні препарати – кортикостероїдні засоби. Вони спрямовані на усунення запального процесу, набряклості, почервоніння і свербіння.

У більш важких випадках рекомендується фототерапія (ультрафіолетове випромінювання), а у разі розвитку такого ускладнення, як еритродермія, потрібна госпіталізація дитини і розгляд варіанту лікування сильними протизапальними засобами.

У дітей, у яких діагностовано атопическое захворювання, спостерігається тенденція до підвищеної чутливості до алергенів довкілля, яка може виявлятися в ранньому дитинстві не тільки у формі АТ, але і у вигляді харчової алергії. А діти, які не отримували лікування, у майбутньому можуть страждати від астми.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції