Чому новонароджені діти здригаються уві сні і що має насторожити

Чому новонароджені діти здригаються уві сні і що має насторожити

Фото: www.credits

Коли дитина з'являється на світ, все життя матері зосереджується на улюбленій крихітній істоті, і немає нічого важливішого, ніж кожен її рух, кожен подих, її апетит і сон. І якщо малюк раптом починає здригатися уві сні, мами турбуються і про всяк випадок переходять на шепіт, аби не турбувати дитину.

Наскільки обґрунтоване батьківське занепокоєння і чому новонароджені діти здригаються уві сні? Про це розповіла завідувачка відділення постінтенсивного виходжування недоношених новонароджених Житомирського обласного перинатального центру Майя Смоляр.

Слух у дитини формується ще у мами в животі

Саме по собі здригання уві сні немовляти – не патологія. Дитина здригається від різких звуків, до яких поки не звикла. Справа в тому, що його орган слуху ще остаточно не сформований.

Майбутні мами мають знати, що слух починає формуватися у плода приблизно з 20-го тижня вагітності. Тому з цього моменту лікарі рекомендують батькам розмовляти з майбутнім малюком, який перебуває в животі у мами. Дитина має звикати до голосу рідної людини, розрізняти голоси членів сім'ї і розуміти, хто і як з нею говорить.

До моменту народження дитина в принципі чує, але протягом першого тижня життя з її внутрішнього вуха виходить вода, яка перші пару днів заважає їй чути. Коли вода йде, вона потихеньку починає розрізняти звуки. У кожної дитини цей процес минає по-різному, проте всі новонароджені реагують на різкі звуки. Під час сну дитина може здригнутися, якщо голосно грюкнули двері, якщо в кімнаті хтось раптом починає розмовляти, якщо поблизу проїхала машина і т. д.

Не переходьте на шепіт!

Аби здригання швидше минуло і дитина змогла адаптуватися в навколишньому середовищі, батькам не потрібно переходити на шепіт. Звичайно, не можна підвищувати голос, кричати, висловлювати претензії одне до одного. Розмова має бути рівною і спокійною, аби дитина звикала до звичайного тембру голосу мами та інших членів родини.

Що сниться новонародженим?

Ще одна можлива причина здригання – це сон, який сниться дитині. Адже навіть новонародженим дітям сняться сни! Однак їхні сни особливі. Незріла нервова система новонародженого по-своєму реагує на звуки, світло, запахи й дотики. Неможливо точно сказати, які саме ці сни, але вони можуть бути як позитивними, так і негативними, лячними для малюка.

Крім того, під час сну у дитини можуть відходити гази і турбувати її, тоді малюк здригається. А ще не можна забувати про її фізіологічні процеси, тобто відходження сечі і калу, які теж її турбують.

Що має насторожити

Здригання уві сні нічого поганого не означає. І навіть якщо до кінця першого місяця у дитини може тремтіти підборіддя під час плачу, а ще ручки і ніжки – це нормально. Але якщо дитині вже виповнився місяць, а вона продовжує здригатися, у неї тремтить підборіддя, то потрібно звернутися до дільничного педіатра, який, напевно, направить до невролога.

Батьків має насторожити, якщо дитина здригається під час сну більше 10 разів, якщо вона часто прокидається з сильним плачем без усілякої причини, якщо постійно здригається за повної тиші, і не тільки уві сні. Такі моменти не можна залишати без уваги, слід одразу ж консультуватися з фахівцем.

Аби дитина менше здригалася, потрібно стежити за тим, аби її кімната часто провітрювалася, одяг був зручним, з м'яких натуральних тканин, перед сном дитину бажано скупати у теплій комфортній воді з додаванням заспокійливих трав, дитина має бути ситою, а в сім'ї – панувати спокій і злагода.

Юлія Мельничук

 

Наступна публікація