Чому у дітей буває стоматит і як він проявляється

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Якщо дитина вередує, відмовляється від їжі і каже, що їй боляче жувати, батьки можуть запідозрити стоматит, особливо якщо помітили на губах дитини герпес або якісь висипання у роті.

Про те, як проявляється стоматит і як його правильно лікувати, розповіла стоматологиня-пародонтологиня Житомирського обласного стоматологічного об'єднання Наталія Савченко.

Стоматити часто "йдуть у зв'язці" з іншими хворобами

Стоматитом називають цілу групу захворювань, які вражають слизову оболонку ротової порожнини. Стоматит може бути самостійною хворобою, а може бути симптомом інших захворювань.

Самостійний стоматит найчастіше викликається бактеріями, вірусами чи грибами. Коли дитина тягне до рота брудні пальці або іграшки, які лежали на землі, вона може занести інфекцію. Крім того, досить часто зустрічаються алергічні стоматити – так організм реагує на певні продукти харчування, хімічні препарати та інші подразники. Дуже часто стоматити виникають в результаті різних травм ротовій порожнині, зокрема механічних і хімічних.

Існують також симптоматичні стоматити, які пов'язані з загальними захворюваннями людини. Стоматит є симптомом захворювань крові, ендокринної системи, гіповітамінозу, кору, скарлатини, грипу та інших проблем зі здоров'ям. Причому симптоми стоматиту найчастіше виявляються раніше, ніж симптоми самих хвороб, на які вказує стоматит.

Як проявляється стоматит?

У дитини зазвичай підвищується температура, вона відмовляється їсти, скаржиться на болі і печіння в роті, у неї посилено тече слина. Дуже часто на губах вискакує специфічна болячка – гострий герпетичний вірусний стоматит. У більшості випадків він має такий вигляд: на слизовій з'являється пухирець (або декілька), який болить і пече. Стінка бульбашки дуже тонка, тому вона швидко лопається, і утворюється ранка, яка може бути різної форми і величини. Висипання можуть бути поодинокі або множинні, причому на різних стадіях розвитку. Тобто в одному місці на слизовій може бути просто червона цятка, в іншому – пухирець, в третьому – ранка. Якщо лопнуло одразу кілька бульбашок, то вогнище ураження збільшується. А для грибкового стоматиту характерне утворення сирнистого білого нальоту на слизовій ротової порожнини.

Як можна заразитися?

Найбільш заразні вірусні стоматити. Вони передаються повітряно-крапельним шляхом, через безпосередній контакт з хворим або предмети. Наприклад, через поцілунок з хворою людиною, обійми, під час кашлю, а ще через іграшки, посуд, брудні руки.

У грудних дітей часто буває так звана молочниця – дріжджовий стоматит. Це відбувається, коли дитині дають нестерильну соску, брудні брязкальця і так далі.

Що стосується алергічного стоматиту, то він не заразний для навколишніх.

Симптомами яких захворювань може стати стоматит?

До стоматиту більше схильні ті, у кого є захворювання шлунка і кишечника, серця і судин, глисти, анемія, загальне зниження імунітету, нестача вітамінів (особливо групи В), цинку і заліза, нервові порушення, сильне зневоднення організму. Стоматит може виникнути навіть після видалення зуба, якщо порожнина рота не санована і не дотримується гігієна.

Як лікувати стоматит?

За перших же симптомів слід звертатися до стоматолога. Але якщо у дитини висока температура, запалилися підщелепні або шийні лімфовузли, а також загальна слабкість, є сенс підключити до огляду та педіатра. Справа в тому, що лікування залежить від форми і тяжкості перебігу стоматиту. Потрібно враховувати також супутні хвороби пацієнта.

Лікарські препарати повинен призначати тільки фахівець. Якщо говорити про місцеве лікування, то досить ефективно полоскати рот антисептиками. Можна взяти розчин фурациліну або 1%-ний розчин перекису водню, підійде відвар ромашки або шавлії.

Якщо на слизовій є ерозії і виразки, то, крім антисептиків, потрібні кератопластичні засоби, тобто ранозагоювальні. Наприклад, олійний розчин вітаміну А, олія обліпихи або шипшини.

Якщо людина перехворіла гострим герпетичних стоматитом, то інфекція залишається у нього в крові. А потім у разі стресової ситуації, переохолодженні, перегріванні, можуть бути рецидиви захворювання – це прояви хронічного рецидивного герпетичного стоматиту.

Про профілактику

Основна профілактика – постійне миття рук, правильна і щоденне чищення зубів, полоскання рота після приймання їжі. А ще своєчасне відвідування стоматолога і санація порожнини рота, оскільки стан зубів має величезне значення для загального здоров'я людини.

Читайте також: Краснуха у дітей: наскільки це небезпечно?

Залиште свій коментар

Вибір редакції